LIVE UPDATES
Bota

Sulmi kibernetik ndaj Ukrainës / Perëndimi i shqetësuar, ndërhyjnë BE dhe Gjermania

15 Janar 2022, 07:42 Nga DOSJA
Sulmi kibernetik ndaj Ukrainës / Perëndimi i shqetësuar,

UKRAINË – Faqja online e Ministrisë së Jashtme në Kiev ashtu si dhe faqet e Ministrive asaj për Mbrojtjen nga Katastrofat dhe të Shkencës si dhe të kabinetit qeveritar nuk ishin të aksesueshme. Të premten (14.01) në mëngjes faqja e Ministrisë së Jashtme ishte përkohësisht e bllokuar dhe në monitor shfaqeshin fjalët provokuese „kini frikë dhe llogarisni me më të keqen” në gjuhën ukrainase, në rusisht he në polonisht.

Sipas të dhënave të shërbimeve sekrete ukrainase gjatë këtij sulmi kibernetik nuk janë vjedhur të dhëna personale. Faqet e prekura janë sërish të aksesueshme, vuri në dukje shërbimi sekret SBU. Një njësi e specializuar ndaj sulmeve kibernetike ka nisur hetimet.

BE dhe Gjermania kanë siguruar se do të ndihmojnë

Sulmi masiv kibernetik ndaj pikave qendrore të qeverisë e ka tronditur Perëndimin. BE dhe Gjermania i siguruan ndihmë Ukrainës. I ngarkuari i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, tha gjatë takimit të ministrave të jashtëm në Brest të Francës, se BE-ja do të mobilizojë të gjitha mjetet për të mbështetur Kievin. Ndër të tjera u planifikua një mbledhje urgjente e komitetit politik dhe të sigurisë të BE-së. Në të diskutohet edhe për ndihmat teknike për Ukrainën. Nëse pas sulmit kibernetik qendron Rusia, kjo është e paqartë, tha Borrell: “Ne nuk kemi dëshmi, por edhe mund të mendohet një gjë e tillë.”

“Jashtëzakonisht shqetësuese”

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme në Berlin vuri në pah gatishmërinë gjermane për të ndihmuar Ukrainën. Do të verifikohet se si mund të jetë kjo mbështetje. Ministri i Jashtëm i Austrisë, Alexander Schallenberg, e quajti sulmin kibernetik „jashtëzakonisht shqetësues”. Në takimin në Brest ai tërhoqi vëmendjen, se sulmet kibernetike mund të jenë sinjale paralajmëruese për aktivitete ushtarake.

Qeveria ukrainase njoftoi, se „sipas të dhënave të para” është Rusia përgjegjëse për sulmin hacker. Në mediet ruse ka pasur të dhënat e para lidhur me sulmin, përpara se Ukraina të prekej nga ky sulm. Edhe gjatë sulmeve të tjera kibernetike ndaj faqeve të internetit të qeverisë dhe institucioneve të tjera të rëndësishme Kievi në mënyrë të përsëritur ka përmendur Kremlinin si shkaktar. Nga Moska nuk ka asnjë reagim.

Sulmi kibernetik ndodh në një kohë kur janë ashpërsuar tensionet mes Rusisë dhe Perëndimit në konfliktin e Ukrainës. Në sfondin e marshimit masiv të trupave ruse në afërsi të kufirit me Ukrainën, Perëndimi druan, se Moska mund ta sulmojë vendin fqinj. Të enjten (14.01) Borrell deklaroi një nismë të BE-së për kualifikimin në fushën e sigurisë kiberenetike për kuadro drejtuese të ushtrisë ukrainase.

Faqja online e Ministrisë së Jashtme në Kiev ashtu si dhe faqet e Ministrive asaj për Mbrojtjen nga Katastrofat dhe të Shkencës si dhe të kabinetit qeveritar nuk ishin të aksesueshme. Të premten (14.01) në mëngjes faqja e Ministrisë së Jashtme ishte përkohësisht e bllokuar dhe në monitor shfaqeshin fjalët provokuese „kini frikë dhe llogarisni me më të keqen” në gjuhën ukrainase, në rusisht he në polonisht.

Sipas të dhënave të shërbimeve sekrete ukrainase gjatë këtij sulmi kibernetik nuk janë vjedhur të dhëna personale. Faqet e prekura janë sërish të aksesueshme, vuri në dukje shërbimi sekret SBU. Një njësi e specializuar ndaj sulmeve kibernetike ka nisur hetimet.

BE dhe Gjermania kanë siguruar se do të ndihmojnë

Sulmi masiv kibernetik ndaj pikave qendrore të qeverisë e ka tronditur Perëndimin. BE dhe Gjermania i siguruan ndihmë Ukrainës. I ngarkuari i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, tha gjatë takimit të ministrave të jashtëm në Brest të Francës, se BE-ja do të mobilizojë të gjitha mjetet për të mbështetur Kievin. Ndër të tjera u planifikua një mbledhje urgjente e komitetit politik dhe të sigurisë të BE-së. Në të diskutohet edhe për ndihmat teknike për Ukrainën. Nëse pas sulmit kibernetik qendron Rusia, kjo është e paqartë, tha Borrell: “Ne nuk kemi dëshmi, por edhe mund të mendohet një gjë e tillë.”

“Jashtëzakonisht shqetësuese”

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme në Berlin vuri në pah gatishmërinë gjermane për të ndihmuar Ukrainën. Do të verifikohet se si mund të jetë kjo mbështetje. Ministri i Jashtëm i Austrisë, Alexander Schallenberg, e quajti sulmin kibernetik „jashtëzakonisht shqetësues”. Në takimin në Brest ai tërhoqi vëmendjen, se sulmet kibernetike mund të jenë sinjale paralajmëruese për aktivitete ushtarake.

Qeveria ukrainase njoftoi, se „sipas të dhënave të para” është Rusia përgjegjëse për sulmin hacker. Në mediet ruse ka pasur të dhënat e para lidhur me sulmin, përpara se Ukraina të prekej nga ky sulm. Edhe gjatë sulmeve të tjera kibernetike ndaj faqeve të internetit të qeverisë dhe institucioneve të tjera të rëndësishme Kievi në mënyrë të përsëritur ka përmendur Kremlinin si shkaktar. Nga Moska nuk ka asnjë reagim.

Sulmi kibernetik ndodh në një kohë kur janë ashpërsuar tensionet mes Rusisë dhe Perëndimit në konfliktin e Ukrainës. Në sfondin e marshimit masiv të trupave ruse në afërsi të kufirit me Ukrainën, Perëndimi druan, se Moska mund ta sulmojë vendin fqinj. Të enjten (14.01) Borrell deklaroi një nismë të BE-së për kualifikimin në fushën e sigurisë kiberenetike për kuadro drejtuese të ushtrisë ukrainase. (DW)

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota rusia akuzohet per sulm kibernetik sulm kibernetik ndaj ukraines rusia akuzohet per sulm kibernetik sulm kibernetik ndaj ukraines

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave