LIVE UPDATES
Aktualitet

Bullgaria s’tërhiqet nga vetoja për Shkupin, bllokon dhe Tiranën

10 Janar 2022, 18:55 Nga DOSJA
Bullgaria s’tërhiqet nga vetoja për Shkupin, bllokon dhe

BULLGARI – Mbledhja e Këshillit Konsultativ të Sigurisë Kombëtare në Bullgari ka përfunduar. Anëtari i Bashkimit Europian përsëriti pozicionin e tij ndaj Maqedonisë së Veriut se negociatat për integrimin në BE nuk duhet të përcaktohen nga afatet, por nga veprime konkrete për zbatimin e Traktatit të Miqësisë dhe Fqinjësisë së Mirë 2017 dhe trajtimin e barabartë të bullgarëve me prejardhje maqedonase.

Këshilli konfirmoi gjithashtu qëndrimin për Shqipërinë se miraton nisjen e negociatave për integrim në BE.

Presidenti bullgar Rumen Radev, i cili udhëhoqi mbledhjen e sotme të Këshillit Konsultativ për Sigurinë Kombëtare shtoi se Maqedonia e Veriut nuk i ka përmbushur detyrimet e veta ndaj shtetasve bullgarë dhe zbatimit të Traktatit të Miqësisë dhe Fqinjësisë së Mirë.

“Këshilli Konsultativ për Sigurinë Kombëtare diskutoi perspektivën e integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE. Vëmendje e veçantë iu dha procesit të integrimit të Maqedonisë së Veriut, i cili ka ngecur. Është theksuar se 4 vite pas firmosjes së Traktatit, vendi kandidat në BE nuk ka zbatuar dhe nuk garanton përmbushjen e detyrimeve të veta”, u shpreh Radev para mediave.

Më tej, ai tha se Maqedonia duhet të respektojë të drejtat e bullgarëve në Maqedoni, ashtu siç e legjitimon kushtetuta e vendit.

“Në të njëjtën kohë, Bullgaria kërkon barazi për qytetarët bullgarë në Maqedoni njësoj si për çdo qytetar tjetër në këtë republikë, të cilat janw të sanksionuara në kushtetutë”, vazhdoi më tej presidenti bullgar.

Qeveria bullgare duhet të marrë masa për të përshpejtuar ndërtimin e Korridorit 8 së bashku me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, projekt që përfshin sektorin e energjisë, komunikimit dixhital, autostradës dhe linjës hekurudhore.

Kjo mbledhje e Këshillit Konsultativ të Sigurisë Kombëtare u mbajt në kohën kur kryeministri i ri bullgar Kiril Petkov do të vizitojë Maqedoninë e Veriut në 18 janar. Ai do të takohet me homologun maqedonas Dimitar Kovaçevski. Petkov ka premtuar krijimin e grupeve të përbashkëta të bashkëpunimit mes vendit të tij dhe Maqedonisë së Veriut.

Bullgaria pretendon prej vitesh se Maqedonia e Veriut nuk ka respektuar të drejtat e minoritetit bullgar në vend. Konflikti politik mes dy shteteve fqinje nisi kur Maqedonia e Veriut u kërkoi vendeve anëtare të Bashkimit Europian që të njohë gjuhën, identitetin kombëtar dhe kombin maqedonas. Për shkak të historisë, Bullgaria e refuzon kategorikisht ekzistencën e kombit maqedonas.

Vendi anëtar në BE ka bllokuar prej vitesh hapjen e negociatave të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për integrim në BE. Në fund të vitit të kaluar, Bullgaria pranoi të ndajë më vete Shqipërinë nga Maqedonia e Veriut lidhur me negociatat për anëtarësim në BE.

Marrë nga “BNT News”

(d.v/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Kryesore Rajoni integrimi ne BE Maqedonia e Veriut negociatat per BE shqiperia integrimi ne BE Maqedonia e Veriut negociatat per BE shqiperia

Sondazh

Poll

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos

Berisha për Ramën: Nuk e shplani dot! Spiropali: Atje çove djalin e preferuar me flokë të lyera

"Stolisni kolltukun", Spiropali-Dules: Ju protestën e katranit, kapeni pas flokëve të Saliut

Berisha e krahasoi me Gaddafin, Ekonomi: Rama është brand ndërkombëtar, s'kemi ç'të bëjmë

Berisha lexon mesazhin: Prej 30 ditësh nuk gjejmë insulin, ju quani ‘brend’ Ramën

Berisha denoncon vëllain e komandantit të Gardës: Artan Sako mori tender me 99.9% të fonfit limit

Berisha paralajmëron Ballën:6i kam gati për ty,shumë shpejt do shpallesh në kërkim si Gentian Sharra

Zhupa: Më 7 korrik proteston fermeri, i riu dhe pensionisti, i keni ndarë të nënës e të njerkës

"Bëtë festë për grurin", Balla-Zhupës: kemi 5-fishuar eksporter, për 1 hektar japim 80 litra naftë

Akti normativ për kompensimin e çmimeve për materialet e ndërtimit, Salianji: Politikë zhvatje

Salianji: Rama dhe Braçe kanë shqetësim të madh, iu kanë humbur lopët

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, ish-zv.drejtori i Policisë Nushi i drejtohet mediave: Ikni na lini rehat

'Nëse votojmë kundër i bëjmë nder qytetarëve'/ Tabaku: Akti normativ ka hyrë në fuqi

'Ministria ka dhënë 22 mln mbështetje' Krifca: 5 muajt e parë të vitit ishin të mirë për fermerët

'Akti serviret gabim'/ Sula: Pse të kompensohen kompanitë që marrin fonde publike

Pyetet për protestën e 7 korrikut, Alizoti: Po më duket vetja superstar, s'më ka njoftuar njeri

Protesta e 7 korrikut, ankohet Arbi Agalliu: Ma vunë emrin në listë pa më pyetur fare

Deklaratat e Alibeajt/ Këlliçi: Kushdo që tenton të vrasë protestat është në shërbim të qeverisë

Braçe kundër Ramës: Se thoni i ka numëruar gabim lopët Erioni. Bujku po del me humbje, duhet bursa

Rezoluta për Srebenicën, Balla:Shumë shpejt dorëzojmë në Kuvend dokument me rëndësi edhe për Kosovën

PS nuk e "lëshon" Olta Xhaçkën, Balla: Akuzat, flluska sapuni

Kriza e çmimeve, ministrja Ekonomi: Ekonomia jonë ka rezistuar, njerëzit kanë vënë lekë në bankë

Rama "kap" tek Samiti i NATO presidentin bullgari, i flet gjithë këmbë e duar: Mbase lajm i mirë

Duma: Ju shqetësoheni që aksionerët e peshqve të mëdhenj, votojeni për ato të 10-të. Tallje!

'Kursimet janë rekord'/ Ahmetaj: Do prezantojmë paketë tjetër ndihme, çmimi i naftës është i lartë

'Ekonomia po rritet'/ Ibrahimaj: Po të mos kishim bordet, do ishte shtrenjtuar çmimi i naftës

'Ankohet' për ministren, Spaho: Ka fjalimin e njëjtë si për Butrintin e Ukrainën

Kompensimi i çmimeve/ Dhurata Çupi: Minatorët e Bulqizës s'u jepet asnjë investim

Refuzon thirrjen e Berishës! Protesta e 7 korrikut, Xhaferraj: S'do marr pjesë

Protesta e 7 korrikut, Flamur Hoxha: E kemi për detyrë të bashkohemi

Java çame/ Idrizi i përgjigjet Dendias: Kush nuk ekziston? Duam falje publike nga Greqia

7 korriku, Salianji konfirmon pjesëmarrjen: Kemi 1001 arsye për të protestuar

Protesta e 7 korrikut, Ina Zhupa konfirmon pjesëmarrjen: Detyra minimale e çdo deputeti

Protesta e 7 korrikut, Gazment Bardhi: Gjithmonë krah qytetarëve, jo autokratëve

Protesta e 7 korrikut/ Agron Duka i bashkohet Berishës: Do jemi prezent për të dhënë një mesazh

7 Korriku/ Grida Duma: Jam pro, Berisha ka bërë shumë mirë që i ka përfshirë deputetët

Protesta e 7 korrikut/ Alibeaj: Para se Berisha të shkojë te sheshi, të vijë të flasë për oligarkët

S'merr pjesë në protestën e Berishës, Açka: S'do jem fizikisht, i bëj me fjalë

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Aksidetohet turistët çekë në Tamarë, makina del nga rruga

Aksion në Elbasan/ Mbajti peng një person, arrestohet në mes të ditës Thanas Beko

Komisioni për Hartën gjyqësore/ 'Më vjen të qesh', Maks Haxhia: Më morën në telefon, ishte anulluar

Policia Rrugore kontrolle në Tiranë, vendosen 268 masa administrative dhe pezullohen 21leje drejtimi

Rama takohet me Biden, e prek në kurriz e i thotë diçka, presidenti i SHBA-së ngel me gojë hapur

Reforma Territoriale, Xhelal Mziu: Të bejmë një tur, marrim eksperienca, është çështje komplekse

Komisioni për Reformën Territoriale, caktohen ekspertët teknikë! Mziu: Të bëjmë tur në rajon

Rama dhe bashkëshortja e tij priten nga Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe mbretëresha

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen