LIVE UPDATES
Aktualitet

Arbitrazhi Ndërkombëtar, KLSH: 388.5 milionë euro dëm në buxhet, 5 çështje në gjykim

10 Janar 2022, 17:44 Nga DOSJA
Arbitrazhi Ndërkombëtar, KLSH: 388.5 milionë euro dëm

TIRANË – 388.5 milionë euro është dëmi financiar i buxhetit të shtetit i shkaktuar nga vendimet e Arbitrazhit. Shifra është publikuar nga Kontrolli i Lartë i Shtetit në një auditim të kryer, sipas të cilit deri më tani janë dhënë vendime për 9 çështje e 5 të tjera janë në gjykim.

Sipas KLSH, Avokatura e Shtetit nuk ka informacione të plot apër njohjen e këtyre vendimeve dhe pagesat që duhen ekzekutuar dhe kërkon krijimin e menjëhershëm të një database me të dhënat e këtyre çështjeve.

“Është një shifër e cila shumë e lartë. Nuk ka pas raste Shqipëria me një shifër kaq të lartë. Duhet kujdes kur prishen kontrata, kur hiqen licenca duhet bërë një analizë e mirëfilltë para se të shkojë në veprime të tilla. Është detyrë e qeverisë shqiptare që pas këtij raporti të bëjë një analizë të gjyqeve të humbura, se si prishen këto kontrata si dhe me përgjegjësit. Veç prishjes së kontratave po paguajnë shumë para edhe për studio ligjore që rëndojnë faturën.

Ish-avokatja e Shtetit Ledina Mandia shpjegon se më shqetësuese janë çështjet e investitorëve të huaj për shkak të specifikave që mbartin. Ajo shton se nevojitet analizë e detajuar që në nënshkrimin e kontratave për të shmangur kostot e larta të vendimeve të arbitrazhit.

“Çështjet e investimeve të huaja janë tepër problematike sepse janë mbi bazën e një konvente për mbrojtjen e investitorëve të huaj ku Shqipëria është palë dhe për më tepër bazohen edhe në marrëveshjet bilaterale. Në të tilla kushte ka dhe një karakter diplomatik ndaj sjelljeve korrekte ndaj sjelljes së investitorëve të huaj.” Ledina Mandia, ish-Avokate e Shtetit

Kostot e vendimeve pritet të rëndojnë më tej buxhetin e shtetit në rast se ato që janë në proces përfundojnë në disfavor të shtetit shqiptar. Pak muaj më parë Avokatura e Shteti çeli një tjetër thirrje për gjetjen e një studio ligjore që duket se do të mbrojë qeverinë në një çështje të re arbitrazhi.

Marrë nga “Top Channel”

(d.v/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet gjykata e arbitrazhit kontrolli i larte i shtetit gjykata e arbitrazhit kontrolli i larte i shtetit

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal