LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Brooke Shields: Reklama e Calvin Klein ishte provokuese, e kuptova më vonë

30 Tetor 2021, 14:17 Nga DOSJA
Brooke Shields: Reklama e Calvin Klein ishte provokuese, e kuptova më

SHBA –Modelja dhe aktorja amerikane Brooke Shields rrëfeu se kur filmoi reklamën e saj për Calvin Klein në vitet ’80, ishte shumë naive për të kuptuar në të vërtetë kuptimin e dyfishtë të asaj që po thoshte. Sipas Vanity Fair, Sheilds, vetëm 15 vjeç ne atë kohë, reagoi mbi 40 vjet pas publikimit të fushatës në një video-intervistë për Vogue, duke kujtuar se si njerëzit i kërkonin llogari nënës së saj që e kishte lejuar diçka të tillë.

“Isha duke u larguar kur dëgjova të thuhej : Reklama është ndaluar këtu, dhe Kanadaja nuk do t’i transmetojë. Paparacët dhe njerëzit më bërtisnin dhe i bërtisnin nënës sime, ‘Si mundesh?’ Më dukej shumë qesharake, e gjithë kjo“, tha Shields.

Për xhirimet, Shields pozoi në pozicione të ndryshme të ndryshme.

“Doni të dini se çfarë ka midis meje dhe “Calvinëve” të mi? Asgjë”, thotë ajo në reklamë dhe publiku mendoi se konotacioni ishte shumë i keq kur dilte nga goja e një adolesheteje.

“Unë isha naive, nuk mendoja asgjë për këtë. Nuk mendoja se kishte të bënte me të brendshmet, nuk mendoja se kishte natyrë seksuale. Nuk më shqetësoi, nuk hyri në psiqikën sime se ishte diçka seksuale, e seksualizuar në çfarëdo mënyre”, shpjegoi ajo.

Siç shpjegoi ajo më vonë, njerëzit krijuan një imazh krejtësisht të gabuar për të pas asaj reklame.

“Atëherë isha e virgjër. Dhe në fakt, kam qëndruar e virgjër për një kohë të gjatë dhe pas kësaj… Njerëzit ishin aq të preokupuar me këtë gjë, por nuk e besonin“, përfundon ajo.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

showbiz showbiz brooke shields calvin klein modelja brooke shields vogue brooke shields calvin klein modelja brooke shields vogue

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 22 mars

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor