LIVE UPDATES
Bota

Vuçiç ankohet nga Davosi: Kurti do na sulmojë, unë do i kthehem ashpër

Alo.rs shkruan se Vuçiç është përgjigjur në pyetjen nëse ka mirëkuptim për ato vende si Serbia që nuk kanë marrë vetëm njërën anë në luftën ruso-ukrainase dhe nëse është kritikuar për qëndrimin e Serbisë nga një lider me të cilin është takuar sot në Davos.

24 Maj 2022, 19:48 Nga DOSJA
Vuçiç ankohet nga Davosi: Kurti do na sulmojë, unë do i
Aleksandar Vuçiç

ZVICËR- Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, deklaroi sot në Davos se atmosfera në bashkësinë ndërkombëtare është e tillë që askush nuk dëshiron të dëgjojë apo të dëgjojë dikë tjetër kur është fjala për Ukrainën dhe se nuk ka mirëkuptim për vendet që nuk janë ekskluzivisht për njërën anë. Alo.rs shkruan se Vuçiç është përgjigjur në pyetjen nëse ka mirëkuptim për ato vende si Serbia që nuk kanë marrë vetëm njërën anë në luftën ruso-ukrainase dhe nëse është kritikuar për qëndrimin e Serbisë nga një lider me të cilin është takuar sot në Davos.

"Nuk ka një mirëkuptim të tillë, ne kemi një qëndrim të qartë politik dhe e dënuam sulmin ndaj Ukrainës, por ju jetoni në një botë të dominuar nga histeria dhe pa bisedime racionale. Nuk më shqetësoi as për 10 apo 15 ditë, por ju ende nuk mund të përçojë ndonjë arsyetim "Kjo është arsyeja pse unë nuk mendoj se ka një humor që dikush të dëshirojë të dëgjojë dhe të dëgjojë dikë, veçanërisht për atë çështje," tha Vuçiç.

I pyetur nga gazetarët se çfarë do të ndodhë nesër në panelin me liderët e Ballkanit Perëndimor në kuadër të Forumit Ekonomik Botëror në Davos, Vuçiç tha se Albin Kurti ndoshta do të thotë fjalë të shëmtuara për Serbinë dhe atë përsëri.

“Ai do të thonë gjëra të tmerrshme për Serbinë, e kam dëgjuar tashmë 500 herë. Dhe kjo është e tëra, kjo është retorika e tij. Edhe unë do të flas ashpër dhe kjo është e tëra. Për mua është e rëndësishme se kam pasur takime të rëndësishme këtu dhe se të gjithë po e shikojnë vetën, për të parë se si do të tejkalojnë këtë krizë. Për mua këto biseda janë të rëndësishme”, tha Vuçiç.

Vuçiç theksoi se ai kishte biseduar me shumë njerëz në Davos, me liderë të BE-së dhe shumë ekspertë ekonomikë dhe liderë botërorë, për shembull me kryeministrat e Luksemburgut dhe Lihtenshtajnit, pastaj Spanjës dhe vendeve të tjera, si dhe me shefen e FMN-së, Kristalina Georgijeva dhe liderët e vendeve afrikane dhe aziatike.

"Është puna jonë ... dhe të gjithë duket se janë të shqetësuar për atë që do të ndodhë në botë dhe të gjithë kërkojnë të blejnë më shumë ushqime dhe qymyr, axhenda e gjelbër ka rënë pak. Të gjithë po e bëjnë atë që të gjithë të mund të mbijetojnë në të ardhmen dhe të shikojnë "Si të zgjidhet çështja e naftës dhe gazit. Ukrainasit pushtuan Shtëpinë Ruse këtu dhe tani përfaqësojnë krimet ruse atje dhe morën me qira një tjetër. Këtë vit Davos u shënua me ngjyra ukrainase, gjë që është mjaft logjike dhe e pritshme", tha Vuçiq. 

(I.A/dosja.al)

Sondazh

Poll

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin