LIVE UPDATES
Bota

Turqia përshkallëzon sfidat ndaj Greqisë, dërgon anijen kërkimore në zemër të Egjeut

Ky është një provokim dhe sfidë e drejtpërdrejtë ndaj të drejtave sovrane të Greqisë, ku sipas direktivave detare anija do të dërgohet në katër pika, në një zonë midis Ai Stratis, Lemnos, Lesvos dhe Kios.

24 Maj 2022, 19:38 Nga DOSJA
Turqia përshkallëzon sfidat ndaj Greqisë, dërgon anijen
Mitsotakis-Erdogan

GREQI- Pas deklaratave të presidentit turk Rexhep Taip Erdogan se nuk do të flasë kurrë me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis si dhe e quajti Greqinë një 'fqinj i keq', ditën e sotme Turqia ka dërguar një anije kërkimore Yunuz në zemër të detit Egje.

Sipas mediave greke, ky është një provokim dhe sfidë e drejtpërdrejtë ndaj të drejtave sovrane të Greqisë, ku sipas direktivave detare anija do të dërgohet në katër pika, në një zonë midis Ai Stratis, Lemnos, Lesvos dhe Kios.

Kjo konsiderohet si një tjetër lëvizje e Turqisë që rrit tensionet në Egje, me analistët që shprehin shqetësimin e tyre të dukshëm për lëvizjet e ardhshme të Ankarasë. Fusha e tensionit, megjithatë, nuk kufizohet vetëm në ujërat greke, pasi presionet në Evros po rriten, me Erdogan që ndoshta po përgatit një krizë të re emigracioni.

Turqia përshkallëzon sfidat ndaj Greqisë, dërgon anijen

Në Athinë po diskutohen në tryezë të gjitha lëvizjet e mundshme të Turqisë që do të krijojnë një verë 'të nxehtë' në Egje, me retorikën e presidentit turk që të kujton një bishë të plagosur pas takimit Biden-Mitsotakis.

Athina nuk do të bjerë në grackën e përshkallëzimit që Turqia po përpiqet të vendosë, ne vendosim nëse duhet të përshkallëzojmë situatën”, tha ministri i Jashtëm Nikos Dendias.

Përballë provokimit turk, në fakt po forcon marrëveshjet e saj të mbrojtjes. Një ekip nga Pentagoni amerikan mbërriti sot në Athinë për të nisur bisedimet për F-35. Sipas informacioneve, Athina është e interesuar për 20 F-35 me çmim që shkon në 3.5 miliardë euro.

Ndërsa presidenti turk është i shtrydhur nga brenda, shqetësimi është se për të zgjidhur ngërçet e tij politike, ai mund ta tërheqë litarin në ekstreme. Sulmi i Ahmet Davutoglu është tregues i vështirësisë që ai ka.

“Pozicionet e shprehura nga Mitsotakis në SHBA ishin krejtësisht të papranueshme. Është një qasje që do të shkatërrojë paqen në ishullin e Qipros dhe do të destabilizojë Egjeun dhe Mesdheun. Sigurisht që duheshin dhënë përgjigjet e nevojshme”, ka shkruar ai në Twitter. Dhe pyet: “Çfarë përgjigjesh dha qeveria?".

Më pas ai fajësoi presidentin turk për reagimin e vonuar, duke vënë në dukje se kishin kaluar pesë ditë nga fjalimi i kryeministrit grek dhe fajësoi qeverinë turke për mosreagimin e duhur, ndërsa pyeti gjithashtu se pse ambasadori grek në Turqi nuk u thirr për shpjegime nga Ministria të Punëve të Jashtme.

Duke reaguar, edhe për të dytin vit, ndaj deklaratave të Erdogan, Komisioni Evropian i dërgoi një mesazh të fortë Turqisë. Në një komunikim me “Kathimerinin”, zv.kryepërfaqësuesja e Komisionit Dana Spinand theksoi se Mitsotakis “është lider i një qeverie të një shteti anëtar të BE-së, e njohur nga e gjithë bota”.

Spinand iu referua konkluzioneve të Samitit të Marsit dhe Qershorit 2021, duke kujtuar se “Turqia pritet të ketë një angazhim konstruktiv me BE-në dhe shtetet e saj anëtare dhe të ndërmarrë hapa për të de-përshkallëzuar.”

“Dëshirojmë t'ju kujtojmë se respekti për fqinjët tanë dhe marrëdhëniet e mira fqinjësore janë baza e bashkëpunimit konstruktiv me Bashkimin Evropian”, përfundoi ajp.

(D.a/dosja.al)

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it