LIVE UPDATES
Bota

Vizita e udhëheqësve të BE-së në Kiev, shpresë për rrugën evropiane të Ukrainës

Ukraina, tha zoti Zelenskyy, është mirënjohëse për dërgesat e armëve dhe pret që të furnizohet me artileri moderne, raketa dhe sisteme të mbrojtjes ajrore

17 Qershor 2022, 09:30 Nga d.d
Vizita e udhëheqësve të BE-së në Kiev, shpresë
Foto ilsutruese

Presidenti francez Emmanuel Macron tha gjatë vizitës së tij të përbashkët me Kancelarin gjerman Olaf Scholz, Kryeministrin italian Mario Draghi dhe Presidentin rumun Klaus Iohannis në Kiev, se Ukraina mund të mbështetet tek aleatët e saj.

Udhëheqësit e Gjermanisë, Francës dhe Italisë, të cilët janë kritikuar nga Kievi se nuk kanë bërë sa duhet për ta ndihmuar Ukrainën në luftën kundër Rusisë, dhanë shpresa për anëtarësim në Bashkimin Evropian të Ukrainës, vendit që po kërkon më shumë armë për të penguar përparimin e forcave ruse.

"Ne të gjithë jemi në favor që Ukrainës t'i jepet statusi i vendit kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian”, tha zoti Macron.

Ndërkohë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha sot se sulmi i Rusisë është agresion kundër gjithë Evropës dhe se sa më shumë armë që merr Ukraina nga Perëndimi, aq më shpejt do të jetë në gjendje të çlirojë tokën e pushtuar nga Rusia.

Zoti Zelenskyy tha se me udhëheqësit e Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Rumanisë diskutoi rreth mundësive për sanksione të mëtejshme kundër Rusisë dhe rindërtimit të vendit pasi lufta të përfundojë.

Ukraina, tha zoti Zelenskyy, është mirënjohëse për dërgesat e armëve dhe pret që të furnizohet me artileri moderne, raketa dhe sisteme të mbrojtjes ajrore.

“Çdo ditë vonese apo shtyrje e vendimeve është një mundësi më shumë për ushtrinë ruse që të vrasë ukrainasit ose të shkatërrojë qytetet tona”, tha ai.

“Sa më shumë dërgesa të armëve të fuqishme, aq më shpejt mund të çlirojmë njerëzit dhe tokën tonë”, tha zoti Zelensky ndërsa shtoi se, “agresioni rus kundër Ukrainës është agresion kundër gjithë Evropës, kundër secilit prej nesh, kundër vlerave tona”.

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se mesazhi i qartë i udhëheqësve të Bashkimit Evropian është se “Ukraina i përket familjes evropiane”. “Gjermania është në mbështetje të një vendimi pozitiv për Ukrainën”, tha ai.

Dega ekzekutive e BE-së pritet të rekomandojë të premten që Ukrainës t’i jepet statusi i vendit kandidat. Ky veprim do të ishte një gjest politik i rëndësishëm për Ukrainën, ndërsa po lufton kundër Rusisë, por udhëheqësit e BE-së nuk janë të gjithë të një mendimi.

Më parë, Kievi ka akuzuar Francën, Gjermaninë dhe në masë më të vogël Italinë, për zvarritje të mbështetjes së tyre për Ukrainën, duke thënë se këto vende u treguan të ngadalta në dërgimin e armëve dhe se vendosën interesat e tyre para lirisë dhe sigurisë në Ukrainë.

Para takimit me Presidentin Zelenskyy, udhëheqësit evropianë qëndruan në qytetin e Irpinit të shkatërruar nga luftimet.

Qyteti pranë Kievit, që para luftës kishte një popullsi prej rreth 62 mijë banorësh, u përball me sulme të ashpra, deri në momentin e tërheqjes së trupave ruse nga rajonet veriore të Ukrainës dhe intensifikimit të ofensivës së Moskës në lindje të vendit.

Presidenti Macron tha se në Irpin janë kryer krime lufte, ndërsa vlerësoi rezistencën e ukrainasve për të mos lejuar pushtimin e Kievit.

“Është një qytet heroik, sepse këtu së bashku me të tjerët, ukrainasit ndaluan ushtrinë ruse, që ishte nisur drejt Kievit. Heroizmi i ushtrisë dhe popullit ukrainas duhet përshëndetur”, tha zoti Macron.

Ngjashëm me qytetin Buça, Irpini është kthyer në një simbol të shkatërriemeve të tmerrshme dhe të pakumptimta, tha Kancelari gjerman Olaf Scholz.

"Civilë të pafajshëm janë vrarë në mënyrë të qëllimshme. Shtëpitë janë shkatërruar. Është shkatërruar një qytet i tërë, ku nuk ka pasur fare infrastrukturë ushtarake. Ky është një tregues i mjaftueshëm për agresionin e luftës ruse, që synon të shkatërrojë dhe pushtojë. Është një luftë e tmerrshme. Rusia synon të realizojë synimet përmes brutalitetit, pa marrë në konsideratë jetët e njerëzve, Kjo duhet të përfundojë”, tha Kancelari Scholz.

Kievi thotë se Rusia ka kryer krime të rënda dhe në shkallë të gjerë në Irpin, akuza që Moska i mohon.

Marrë nga VOA

volodymyr zelenskyy lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!