LIVE UPDATES
Bota

VIDEO/ Uragani Fiona godet brigjet kanadeze, mijëra njerëz pa energji elektrike dhe përmbyten 20 shtëpi

Qindra mijëra njerëz kanë mbetur pa energji elektrike, pasi stuhia Fiona goditi vijën bregdetare të Kanadasë. Fiona u reduktua nga një uragan në një stuhi tropikale të premten. Tre provinca pësuan shira të rrëmbyeshëm dhe erëra deri në 160 km/h, duke shkatërruar pemë dhe shtëpi, gjithashtu edhe duke ndërprerë energjinë elektrike.

25 Shtator 2022, 09:18 Nga s,.s
VIDEO/ Uragani Fiona godet brigjet kanadeze, mijëra njerëz pa energji
Uragani Fiona në Kanada

KANADA- Qindra mijëra njerëz kanë mbetur pa energji elektrike, pasi stuhia Fiona goditi vijën bregdetare të Kanadasë. Fiona u reduktua nga një uragan në një stuhi tropikale të premten. Tre provinca pësuan shira të rrëmbyeshëm dhe erëra deri në 160 km/h, duke shkatërruar pemë dhe shtëpi, gjithashtu edhe duke ndërprerë energjinë elektrike.

Kryeministri Justin Trudeau tha se situata ishte kritike dhe premtoi të sigurojë mbështetje përmes ushtrisë. Zyrtarët ende nuk kanë ndarë raportet për viktima apo lëndime të rënda, por autoritetet po përballen me përmbytje të mëdha. Në një konferencë, Trudeau e përshkroi uraganin Fiona si “një stuhi shumë të fuqishme dhe të rrezikshme” dhe tha se ushtria do të angazhohet për të ndihmuar në vlerësimin dhe përpjekjet për pastrim. Qeveria e tij tashmë i është përgjigjur pozitivisht një kërkese të autoriteteve të Nova Scotia për ndihmë, raporton BBC.

“Nëse ka ndonjë gjë që qeveria federale mund të bëjë për të ndihmuar, ne do të jemi atje", tha ai, duke shtuar se ai nuk do të udhëtonte më në Japoni për të marrë pjesë në funeralin e ish-kryeministrit Shinzo Abe. Paralajmërimet për stuhitë tropikale janë lëshuar për provincat e Atlantikut të Nova Scotia, Prince Edward Island, Newfoundland dhe New Brunswick, si dhe në pjesë të Quebec. Rajoni lindor i vendit mund të ketë deri në 25 cm shi, duke rritur rrezikun e përmbytjeve të shpejta.

Në Nova Scotia, u përgatitën strehimore në Halifax dhe Cape Breton për njerëzit që të mbuloheshin përpara stuhisë.

“Ne kemi kaluar nëpër këto lloj ngjarjesh më parë, por frika ime është e madhe. Ndikimet do të jenë të mëdha, reale dhe të menjëhershme”, tha Amanda McDougall, kryetare e bashkisë rajonale të Cape Breton.

Në Port aux Basques, me një popullsi prej 4,067 banorësh në skajin jugperëndimor të Newfoundland, përmbytjet intensive bënë që disa shtëpi dhe ndërtesa të përmbyteshin, tha për CBC gazetari lokal Rene Roy. Zona është në gjendje të jashtëzakonshme.

“Kjo është gjëja më e tmerrshme që kam parë ndonjëherë në jetën time. Ka një ndërtesë apartamenti që fjalë për fjalë është zhdukur. Ka rrugë të tëra që janë zhdukur", tha Roy, duke shtuar se shumë shtëpi kanë mbetur si “një grumbull rrënojash në oqean tani". Zyrtarët më vonë konfirmuan se të paktën 20 shtëpi janë përmbytur. Policia Kanadeze tha se një grua u shpëtua pasi u “hodh në ujë ndërsa shtëpia e saj u shemb” në zonë.

Kompanitë e energjisë kanë paralajmëruar se mund të duhen ditë për të rivendosur energjinë elektrike, pasi shpejtësia e erës mbetet shumë e lartë për të filluar punën në linjat e rrymës të rrëzuara. Uraganët e fortë në Kanada janë të rralla, pasi stuhitë humbasin energjinë e tyre pasi godasin ujërat më të ftohta në veri dhe bëhen post-tropikale. Por presioni në rajon parashikohet të jetë historikisht i ulët pasi stuhia Fiona godet, duke i hapur rrugën një stuhie më të fortë.

Nova Scotia u godit për herë të fundit nga një ciklon tropikal në vitin 2003 me uraganin Juan, një stuhi e kategorisë së dytë që vrau dy njerëz dhe dëmtoi rëndë strukturat dhe bimësinë. Meteorologu Bob Robichaud paralajmëroi të premten pasdite se Fiona do të jetë më e madhe se Juan dhe më e fortë se uragani Dorian i vitit 2019, i cili gjithashtu arriti në brigjet e Nova Scotia. Fiona kishte bërë tashmë kërdi në Porto Riko dhe Republikën Domenikane në fillim të kësaj jave, me shumë të tjerë të mbetur ende pa energji elektrike ose ujë të rrjedhshëm.

Florida gjithashtu përballet me një kërcënim uragani pasi stuhia tropikale Ian u forcua ndërsa lëvizte mbi Karaibe të shtunën. Mund t’i afrohet Floridës në fillim të javës së ardhshme si një uragan i madh. Rruga e parashikuar e Ian-it e çon atë në jug të Xhamajkës, mbi Kubën perëndimore dhe në Florida, tha qendra e uraganit. Florida Keys dhe Florida e Jugut mund të goditen nga shira të dendur të hënën, sipas sinoptikantëve. Guvernatori i Floridës Ron DeSantis shpalli një gjendje të jashtëzakonshme të premten, duke liruar fondet dhe shërbimet e urgjencës përpara stuhisë.

stuhi uragan kanada justin trudeau

Sondazh

Poll

Bota 25 Shtator 2022, 09:13 A.B

Si të mbroheni prej sulmeve kibernetike?

Foto ilustruese “Mos jepni të dhëna personale në ueb-faqet që nuk ofrojnë siguri dhe mos hapni emaile të dyshimta&rdquo...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE