LIVE UPDATES
Bota

Kush është Giorgia Meloni, kandidatja kryesore sipas sondazheve për të qenë Kryeministrja e Italisë

Sipas sondazheve, Meloni, kryeson me mbi 25% të preferencës së italianëve me Partinë e saj, e koalicioni i qëndrës së djathtë me mbi 46.5%. 

25 Shtator 2022, 09:23 Nga A.B
Kush është Giorgia Meloni, kandidatja kryesore sipas sondazheve
Giorgia Meloni

ITALI- Sot më shumë se 51 milionë italianë i drejtohen qendrave të votimit për të zgjedhur kryeministrin/en e ardhshme të vendit. Giorigia Meloni, është e vetmja grua lider e një Partie Politike Europiane (ECR Party) e Partie Politike italiane (Fratelli D'Italia), e synon të jetë e para kryeministre femër në histroinë e republikanizmit italian.

Sipas sondazheve, Meloni, kryeson me mbi 25% të preferencës së italianëve me Partinë e saj, e koalicioni i qëndrës së djathtë me mbi 46.5%. Analistët e politikës italiane janë të dyzuar në atë c'ka mund të konfirmojë ky rezultat. Ka që mendojnë se këto shifra janë të ekzagjeruara e ka të tjerë që komentojnë se fitorja do të jetë më e thellë.

Politikisht ajo akuzohet se është mbështetëse e fashizmit musolian, e jo pak herë është sulmuar nga mediat botërore e ato italiane se "do të rikthej fashizmin në Itali."

Por akuzat "si musoliane", nuk dolën nga hiçi.

Ishte vitit 1996, as 19 vjece kur Giorgia Meloni do të deklaronte publikisht se "Musolini ishte një politikan i mirë e më i miri në 50 vitet e fundit". Sot 25 vite pas Meloni shprehet se "e djathta italiane prej dekadash i ka dorëzuar fashizmin historisë" e në këtë fushatë zgjedhjesh zbret në betejën elektorale me slloganin "Të mbrojmë Italinë" e me një program politike me 25 pika ku e para prej të cilave është m brojtja e konceptit të familjes e ndihmës sociale për cdo të sapolidnur. 

Po kush është Giorga Meloni?

45 vjeçe në janar të 2023, gazetare profesioniste, rritur në një lagje popullore romane, e në politikë qysh prej moshës 15 vjeçe, Giorgia Meloni mund të jetë e para Kryeministre femër në historinë e qeverisë italiane. Në librin autobiografik të saj shkruan se "pas atentatit të vrasjes së Paolo Borsellinos nis impenjmin e saj politik për të kontribuar për një të ardhme ndryshe për vendin e saj".

Më 1996 bëhet drejtuese kombëtare e Aleancës Sutdentore, lëvizjes së të rinjve në Aleanza Nazionale. Më 2006 në moshën 29 vjeçe, zgjidhet deputete për Aleanza Nazionale. 

Më 2016 kandidon për bashkinë e Romës pa mundur të fitoj e merr 20.6% të votave e më 2017 zgjidhet lider e Partisë Fratelli D'Italia, lëvizje e krijuar më 2014 së bashku em politikanët Ignazo la Russa e Carlo Crosetto.

Më 2020 zgjidhet Kryetare e Partisë Konservatore e Reformatore Europiane ECR Party e cila përmbledh 40 forca politike europiane.

giorgia meloni zgjedhjet ne itali

Sondazh

Poll
Bota 25 Shtator 2022, 09:13 A.B

Si të mbroheni prej sulmeve kibernetike?

Foto ilustruese “Mos jepni të dhëna personale në ueb-faqet që nuk ofrojnë siguri dhe mos hapni emaile të dyshimta&rdquo...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE