LIVE UPDATES
Bota

"Sot po hapim një faqe të re", Abazoviç në Serbi, Brnabiç: Duam të rivendosim marrëdhënie dypalëshe

Mbledhja e delegacioneve të Qeverisë së Serbisë dhe Qeverisë së Malit të Zi është mbajtur në orën 10:45, ndërsa pas takimit, kryeministrja serbe Ana Brnabiç dhe Abazoviç kanë mbajtur një konferencë të përbashkët shtypi për gazetarët.

29 Qershor 2022, 13:17 Nga d.a.
"Sot po hapim një faqe të re", Abazoviç në
Abazoviç dhe Brnabiç

SERBI- Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviç gjatë vizitës së tij zyrtare është pritur para Pallatit të Serbisë me një batalion të rreshtuar të Gardës dhe me intonimin e himneve të dy vendeve.

Mbledhja e delegacioneve të Qeverisë së Serbisë dhe Qeverisë së Malit të Zi është mbajtur në orën 10:45, ndërsa pas takimit, kryeministrja serbe Ana Brnabiç dhe Abazoviç kanë mbajtur një konferencë të përbashkët shtypi për gazetarët.

Kryeministrja serbe tha se kjo vizitë është shumë e rëndësishme për ta pasi duan që të rivendosin marrëdhëniet midis Serbisë dhe Malit të Zi. 

"Nuk jemi më afër se Mali i Zi, as politikisht dhe as ekonomikisht, na lidhin lloj-lloj marrëdhëniesh. Ne do të jemi të hapur këtu në Serbi për të zgjidhur çështjet."-tha Brnabiç.

Ndërkohë Abazoviç është shprehur se vizita e tij sot tregon gatishmërinë për të nisur një faqe të re të historisë dypalëshe dhe për të ngritur marrëdhëniet mes dy qeverive.

"Dëshiroj të shpreh nderin dhe kënaqësinë time të madhe që më dërguat ftesën. Sot jemi këtu për të kthyer një fletë të re, për të ngritur marrëdhëniet mes dy qeverive në nivelin më të lartë të mundshëm. Besoj se sot ka filluar një cikël i ri"- tha Abazoviç. 

Abazoviç u shpreh se ka ardhur koha që Ballkani Perëndimor të trajtohet ndryshe dhe se marrëdhëniet në rajon duhet të jenë shumë më të mira se më parë.

"Rajoni i Ballkanit Perëndimor nuk duhet të njihet më si problematik, por si një rajon që mund të negociohet, që dëshiron të ecë përpara. Besoj se ka ardhur momenti që disa gjëra duhet të kapërcehen për të mirën e përbashkët" - theksoi Abazovic.

Abazoviç u shpreh se marrëdhëniet në rajon duhet të jenë më të mira se më parë dhe se duhet të bëjnë çmos për të relaksuar marrëdhëniet në rajon, për t'u njohur si rajon që dëshiron të ecë përpara, që dëshiron të marrë tema ekonomike, për të ndryshuar të ardhmen.

dritan abazoviç ne serbi ana brnabiç

Sondazh

Poll

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!