LIVE UPDATES
Bota

STUDIMI: Infektimi me koronavirus dha efekte në mikrobiomën e zorrëve

Studiuesit përshkruan gjetjet e para të një studimi në vazhdim që shqyrton mikrobiomën e pacientëve dhe vullnetarëve në Spitalin Universitar Robert Wood Johnson në New Brunswick.

29 Nëntor 2022, 15:29 Nga k.m.
STUDIMI: Infektimi me koronavirus dha efekte në mikrobiomën e
Foto ilustruese

Duke ekzaminuar nga efektet e Covid-19 në mikrobiomet e pacientëve, shkencëtarët e Universitetit Rutgers zbuluan se infeksioni akut prish ekuilibrin e shëndetshëm midis baktereve të mira dhe të këqija në zorrë, veçanërisht tek ata që marrin antibiotikë. Hulumtimi mund të çojë në zhvillimin e shtesave probiotike për të rivendosur një çekuilibër të mundshëm në bakteret e zorrëve të pacientëve të ardhshëm.

Studiuesit përshkruan gjetjet e para të një studimi në vazhdim që shqyrton mikrobiomën e pacientëve dhe vullnetarëve në Spitalin Universitar Robert Wood Johnson në New Brunswick. Studimi, i cili filloi në maj 2020, në ditët e para të pandemisë, nisi sepse shumë të sëmurë me Covid-19 u ankuan për probleme gastrointestinale, si gjatë fazës akute të sëmundjes së tyre, ashtu edhe gjatë shërimit të tyre.

Njerëzit mbartin popullata të mëdha dhe të ndryshme të mikrobeve. Këta mikroorganizma jetojnë në traktin tretës, lëkurë dhe organe të tjera, me popullsinë më të madhe që gjendet në zorrën e trashë. Shkencëtarët si Blaser kanë treguar në dekadat e fundit se mikrobioma luan një rol kyç në shëndetin e njeriut, duke ndërvepruar me metabolizmin, sistemin imunitar dhe sistemin nervor qendror.

Mikrobioma ka shumë funksione të ndryshme.

"Njëra është mbrojtja e trupit të njeriut nga patogjenët pushtues, qofshin ato baktere, viruse apo kërpudha”, tha Blaser.

Problemet shëndetësore shpesh lindin kur ekuilibri midis mikrobeve të dobishme dhe patogjene është i shqetësuar, një gjendje e njohur si dysbiosis.

Shkencëtarët studiuan mikrobiomet, duke matur popullatat e mikroorganizmave në mostrat e jashtëqitjes të marra nga 60 persona. Grupi i studimit përbëhej nga 20 pacientë me Covid-19, 20 donatorë të shëndetshëm dhe 20 persona të shëruar nga Covid-19. Ata gjetën dallime të rëndësishme në popullatën e 55 llojeve të ndryshme të baktereve kur krahasuan mikrobiomet e pacientëve të infektuar me pacientë të shëndetshëm dhe të shëruar.

"Këto gjetje mund të ndihmojnë në identifikimin e objektivave mikrobialë dhe shtojcave probiotike për të përmirësuar trajtimin për Covid-19."

Gjetjet u publikuan në revistën shkencore Molecular Biomedicine.

pandemia e koronavirusit

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren