LIVE UPDATES
Bota

Shkak statujat e Partenonit! Sunak anuloi takimin, Mitsotakis: Jam thellësisht i zhgënjyer

Mitsotakis është i zhgënjyer pasi bisedimet e Sunak u anuluan mes debatit për skulpturat e Parthenonit

28 Nëntor 2023, 12:35 Nga DOSJA
Shkak statujat e Partenonit! Sunak anuloi takimin, Mitsotakis: Jam
Mitsotakis

BRITANI E MADHE- Kryeministri grek ka refuzuar një takim me zëvendëskryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar, Oliver Dowden, pasi ai u ofrua në vend të bisedimeve me Rishi Sunak. Shkak u bë një mosmarrëveshjeje për riatdhesimin e skulpturave të Partenonit.

Kyriakos Mitsotakis, kryeministri i Greqisë, tha se ishte "thellësisht i zhgënjyer" nga anulimi i papritur i takimit me Sunak në Londër, në të cilin ai kishte planifikuar të ngrinte çështjen e skulpturave. Një ministër i kabinetit tha të hënën se një takim me Dowden të martën iu ofrua Mitsotakis, por "nuk ishte e mundur" që kjo të ndodhte.

“Kjo është një çështje keqardhjeje. Ajo ofertë u bë”, tha Mark Harper, ministri i transportit.

Ai shtoi: “Por qeveria e përcaktoi qëndrimin e saj në lidhje me mermerët Elgin shumë qartë, që është se ato duhet të qëndrojnë si pjesë e koleksionit të përhershëm të Muzeut Britanik”.

Skulpturat u hoqën në rrethana që mbeten të diskutueshme me urdhër të Lord Elgin, atëherë ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në oborrin osman. Antikitetet u dërguan në Londër midis 1801 dhe 1804 dhe u shitën në Muzeun Britanik në 1816.

Mitsotakis, i cili mendohet se ka fluturuar drejt vendit të tij në vend që të takojë Dowden, tha: “Unë shpreh bezdinë time për faktin që kryeministri britanik anuloi takimin tonë të planifikuar disa orë përpara se të zhvillohej.

“Greqia dhe Britania janë të bashkuara nga lidhje tradicionalisht të forta miqësie dhe korniza e marrëdhënieve tona dypalëshe është jashtëzakonisht e gjerë. Pikëpamjet e Greqisë për skulpturat e Partenonit janë të njohura. Kisha shpresuar të kisha mundësinë t'i diskutoja ato me homologun tim britanik së bashku me sfidat e tjera ndërkombëtare: Gaza, Ukraina, kriza klimatike, migrimi.

kyriakos mitsotakis rishi sunak

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni