LIVE UPDATES
Bota

“Tragjedia greke e Sunakut”/ 'Politico' komenton anulimin e takimit me Mitsotakis

Shkrimi fokusohet në grindjet e brendshme në politikën britanike

28 Nëntor 2023, 12:26 Nga A.B
“Tragjedia greke e Sunakut”/ 'Politico' komenton anulimin
Rishi Sunak

GREQI- Me titullin "Tragjedia greke e Rishi Sunakut", Politico komenton atë që ndodhi të hënën mbrëma dhe bëri që kryeministri britanik të anulojë takimin e tij me Kyriakos Mitsotakis pas deklaratave të kryeministrit grek në BBC për Skulpturat e Partenonit.

"Rishi humbi skulpturat e tij" fillon artikullin në rubrikën e Politico në dhe vazhdon: "Kryeministri Rishi Sunak është në qendër të një stuhie diplomatike pasi anuloi një takim të planifikuar me homologun e tij grek, Kyriakos Mitsotakis, në një mosmarrëveshje për disa veprat e vjetra të artit”.

“Tragjedia greke e Sunakut”/ 'Politico' komenton anulimin

Siç thuhet në artikull, "polemikat u ndezën pas paraqitjes së Kyriakos Mitsotakis në emisionin e Laura Kuenssberg në BBC, ku ai shprehu mospajtimin e tij me praninë e vazhdueshme të disa prej Skulpturave të Virgjëreshës në Muzeun Britanik".

Sounak thuhet se u zemërua nga fjalët e përdorura nga Kyriakos Mitsotakis deri në atë masë sa që mori hapin shtesë për të anuluar takimin e planifikuar për sot në mesditë, ndërsa kryeministri grek ishte në një udhëtim tre-ditor në Londër. "U bë e pamundur të mbahej ky takim pas komenteve për Elginia-n para tij," i tha një "burim i lartë konservator" Chris Mason.

Politico citon më pas deklaratën e Mitsotakis dhe më pas veprimin e Sunak për të kundërpropozuar një takim midis kryeministrit grek dhe zëvendëskryeministrit të qeverisë britanike.

“Tragjedia greke e Sunakut”/ 'Politico' komenton anulimin

“Anulimi i takimit të kryeministrit grek erdhi pasi takimi i tij me Keir Starmer ishte duke u zhvilluar të hënën në mëngjes me konservatorët që sugjeruan se lideri laburist ishte shumë i butë për çështjen e Skulpturave të Partenonit. Një person me njohuri për takimin Mitsotakis-Starmer tha për Playbook se çështja ishte "diskutuar, por jo tema kryesore e takimit", duke shtuar se për laburistët çështja ishte më shumë për Muzeun Britanik dhe grekët sesa për qeverinë britanike. artikull i shtuar.

Artikulli përfundon, me një referencë në artikullin kryesor të gazetës së sotme 'The Times', i cili bën thirrje edhe një herë për ribashkimin e Skulpturave të Virgjëreshës "në mjedisin e tyre natyror".

rishi sunak mitsotakis

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni