LIVE UPDATES
Bota

Sekuestrohen 4 milionë euro false, Policia: Më të sofistikuarat ndonjëherë

Ndërhyrja e policisë përfshiu gjithashtu Brigadën e Hetimit të Bankës së Spanjës, njësi mbështetëse nga Këshilli i Përgjithshëm i Gjyqësorit (Consejo General del Poder Judicial) dhe agjentë nga Njësitë Kundër Trazirave (Unidades de Intervención Policial) për të lehtësuar aksesin dhe për të siguruar zonën.

6 Tetor 2022, 21:00 Nga e.k
Sekuestrohen 4 milionë euro false, Policia: Më të sofistikuarat
Paratë fallso të sekuestruara

SPANJË- Më 21 shtator 2022, Europol mbështeti Policinë Kombëtare Spanjolle (Policía Nacional) dhe Policinë e Katalonjës (Los Mossos d’Esquadra) për të çmontuar një grup krimi të organizuar të përfshirë në prodhimin dhe shpërndarjen e kartëmonedhave të falsifikuara euro.

Ndërhyrja e policisë përfshiu gjithashtu Brigadën e Hetimit të Bankës së Spanjës, njësi mbështetëse nga Këshilli i Përgjithshëm i Gjyqësorit (Consejo General del Poder Judicial) dhe agjentë nga Njësitë Kundër Trazirave (Unidades de Intervención Policial) për të lehtësuar aksesin dhe për të siguruar zonën.

Njësitë e qenit u vendosën gjithashtu për të zbuluar kartëmonedha të falsifikuara.

Falsifikuesit po përdornin teknologjinë e nivelit të lartë për të prodhuar kartëmonedha euro të falsifikuara, në ato që konsiderohen të jenë disa nga falsifikimet më të sofistikuara të zbuluara ndonjëherë në BE. Dizajni i avancuar teknologjik dhe gjendja e mirë e falsifikimeve i bëjnë këto falsifikimet më të rrezikshme të prodhuara në BE në vitet e fundit.

Hetuesit identifikuan të dyshuarin kryesor si një individ të njohur tashmë nga autoritetet, i arrestuar për aktivitete të ngjashme kriminale në vitin 2009. Megjithëse këto kartëmonedha të falsifikuara ishin të cilësisë më të lartë, ato kishin karakteristika të ngjashme me ato të falsifikuara të prodhuara në vitin 2009. Kjo është ajo që i bëri autoritetet të lidhin falsifikimet me të njëjtin të dyshuar.

Në vitin 2021, Policia e Katalonjës gjeti një çantë me rreth 4 milionë euro false me prerje 500 euro.

Qendra e Analizës së Bankës së Spanjës konfirmoi se falsifikimet ishin të njëjta me ato nga grupi më i fundit i falsifikimit. Hetuesit vlerësojnë se në vetëm tre muaj rrjeti kriminal ka prerë mbi 8 milionë euro në këtë shtypshkronjë klandestine, e cila u çmontua në shtator. Anëtarët e rrjetit kriminal kishin funksione të ndryshme, që nga furnizimi me lëndë të parë, kryesisht nga Kina, deri te menaxhimi i pajisjeve të printimit.

Paratë e rreme përdoreshin për aktivitete të ndryshme kriminale, përfshirë trafikun e drogës.

spanje policia spanjolle

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!