LIVE UPDATES
Bota

Takimi i mbi 40 liderëve në Pragë, distanca mes Erdogan dhe kryeministrit grek merr vëmendjen

Samiti mblodhi së bashku mbi 40 liderë evropianë dhe synon të tregojë solidaritet përballë luftës së Rusisë në Ukrainë. Ky takim erdhi një ditë para takimit të 27 vendeve të BE-së, ishte e qartë se gëzimi i Pragës do të zgjaste aq sa Samiti, pasi problemet me të cilat përballen të gjithë së bashku dhe individualisht nuk do të zhduken.

6 Tetor 2022, 20:41 Nga e.k
Takimi i mbi 40 liderëve në Pragë, distanca mes Erdogan dhe
Liderët botëror në Pragë

PRAGË- Të buzëqeshur dhe shtrëngime duarsh dhe puse të gjata, Liderët e Kontinentit të Vjetër u mblodhën në Pragë për takimin inaugurues të Komunitetit Politik Evropian, ndërsa shiheshin të buzëqeshur dhe duke shtrënguar duart. Polemika për krizën energjetike ishte e pranishme pavarësisht optimizmit të rremë që tentohej të shfaqej nga liderët.

Samiti mblodhi së bashku mbi 40 liderë evropianë dhe synon të tregojë solidaritet përballë luftës së Rusisë në Ukrainë. Ky takim erdhi një ditë para takimit të 27 vendeve të BE-së, ishte e qartë se gëzimi i Pragës do të zgjaste aq sa Samiti, pasi problemet me të cilat përballen të gjithë së bashku dhe individualisht nuk do të zhduken.

Këtë të enjte pasdite, liderët morën pjesë në katër tryeza të rrumbullakëta; dy për klimën dhe mjedisin, dy për paqen dhe sigurinë. Darka e së enjtes shihet se një mundësi për të paraqitur idetë dhe mënyrat e tyre të punës për çështjet që i shqetësojnë të gjithë.

Ndërkohë janë planifikuar disa takime dypalëshe, trepalëshe dhe katërpalëshe, veçanërisht në përpjekje për të zbutur mosmarrëveshjet mes disa prej pjesëmarrësve.

Emmanuel Macron takohet me liderët e armenëve dhe azerëve, pastaj me presidentin e Kosovës, me kancelarin gjerman Olaf Scholz, presidentin e Serbisë që ndodhej afër Moskës dhe përsëri me kancelarin gjerman.
Por ajo që është vënë re është një distancë mes Mitsotakis dhe Erdogan.

Përsa i përket interesit grek, kryeministri Kyriakos Mitsotakis nuk u takua me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan. Karakteristikë e klimës së “ngrirë” është se edhe në foton familjare të Sinodit informal të Pragës, distanca mes tyre ishte e madhe.

Më konkretisht, Mitsotakis u gjet pranë kryeministres britanike Liz Truss dhe larg Erdoganit. Presidenti turk qëndroi në qendër në të djathtë dhe katër vende pranë presidentit të Republikës së Qipros, Nicos Anastasiades. Dy liderët nuk kanë shkëmbyer as një shikim, ndonëse në një moment presidenti turk ka kaluar para kryeministrit greke.

Times në një artikull të saj shkruan: Kush dëshiron të ulet pranë Erdoganit në darkën e Pragës? Askush…

Prania e Erdoganit është e rëndësishme në kuadrin e luftës në Ukrainë, por është jashtëzakonisht e vështirë, veçanërisht pas komenteve të tij këtë verë se Turqia mund të “vijë befas brenda natës” për të kapur ishujt e Egjeut nga Greqia. 

Turqia ka paraqitur një protestë zyrtare me Suedinë për një shfaqje televizive satirike që vinte në lojë Erdoganin, duke u kujtuar suedezëve se ai mund të vërë veton ndaj kërkesës së tyre për t’u anëtarësuar në NATO.

Vitin e ardhshëm, nëse Komuniteti Politik Evropian do t’i mbijetojë darkës në Pragë sonte, pyetja se kush ulet pranë kujt?

prage

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN