LIVE UPDATES
Bota

Rikthimi i sulmeve në Kiev, Vladimir Klitschko për BILD: Lufta do të trokasë dhe në Europë

BILD takoi kryetarin e bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, 50 vjeç dhe vëllain e tij, legjendën e boksit Wladimir Klitschko 46 vjeç, për një intervistë në vendin e përplasjes së fundit të raketës.

13 Qershor 2022, 15:45 Nga d.a
Rikthimi i sulmeve në Kiev, Vladimir Klitschko për BILD: Lufta do
Vitali dhe Vladimir Klitschko

UKRAINË- Për rreth një muaj nuk pati asnjë sulm rus në kryeqytetin ukrainas të Kievit dhe për rreth një muaj paqja dukej se ishte kthyer. Derisa trupat ruse qëlluan përsëri me raketa qytetin një javë më parë.

BILD takoi kryetarin e bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, 50 vjeç dhe vëllain e tij, legjendën e boksit Wladimir Klitschko 46 vjeç, për një intervistë në vendin e përplasjes së fundit të raketës.

BILD: Shumë në Gjermani kanë ndjenjën se lufta është vetëm në lindje të vendit, por këtu shohim raketën e goditur në Kiev.

Vitali Klitschko: Një javë më parë, katër avionë rusë fluturuan mbi qytet dhe shkatërruan këtë ndërtesë të fabrikës. Ky është i ashtuquajturi 'operacion special' i rusëve kundër njësive të supozuara ushtarake. Por kjo kompani ka prodhuar vagona prej shekujsh, duke përfshirë edhe transportin e grurit. Por asnjëherë pajisje ushtarake. E vetmja pikë që shoh në sulmin ndaj kësaj kompanie është të vdesësh urie Ukrainën dhe të gjithë Evropën.

Si ndihet qyteti i Kievit për momentin?

Wladimir Klitschko: Jeta është kthyer në qytet, mund ta ndjeni. Në mes të marsit ishte ende një qytet fantazmë. Nuk kishte njerëz, nuk kishte makina në qytet. Tani jeta është kthyer, por paqja është shumë e brishtë. Ashtu siç kanë mbetur vetëm rrënojat e ndërtesës, ju mund të shihni se kjo jetë dhe paqe është gjithashtu shumë e brishtë, mund të ndodhë në çdo sekondë. Sirenat ende vajtojnë. Katër raketa ranë një javë më parë në Kiev, në qytet. Qielli mbi kokat tona nuk është i sigurt. Evropa duhet ta kuptojë këtë.

Si perceptohet debati për shëndetin e Putinit në Ukrainë? Gjithmonë ka spekulime për një sëmundje dhe jetëgjatësinë e saj të mbetur. A është kjo një çështje këtu në Ukrainë?

Vitali Klitschko: Putini shkatërroi jetët e miliona njerëzve. Ai e filloi këtë luftë, ai mund ta përfundojë atë. Ka shumë spekulime nëse Putini e filloi këtë luftë sepse është i sëmurë dhe nuk ka shumë për të jetuar. Por as për këtë nuk kam asnjë informacion, do të ishte spekulim i pastër. Por miliona njerëz, jetët e të cilëve Putini shkatërroi, kanë një dëshirë të madhe: Putini duhet të shkojë ose të zhduket ose Zoti duhet ta kthejë atë.

A shpresojnë ukrainasit se Vladimir Putin mund të vdesë?

Wladimir Klitschko: Është shpresa e gjithë botës që kjo luftë të ndalet, me çdo mjet! Nuk ka rëndësi sepse shumë njerëz, përfshirë fëmijët, po vuajnë. Në këtë luftë janë plagosur dhe vrarë deri në një mijë fëmijë. Tani po shohim luftime të ashpra, veçanërisht në Ukrainën lindore, dhe po dëgjojmë paralajmërime se Ukraina nuk ka municion dhe armë të mjaftueshme. Sa vendimtare është faza në Donbass tani?

Vitali Klitschko: Qielli blu, verë: është një iluzion se ka paqe. Ka beteja të ashpra disa qindra kilometra larg këtu. Rusët kanë më shumë ushtarë, më shumë artileri dhe më shumë pajisje, kjo është arsyeja pse ne kemi nevojë urgjente për mbështetje.

Dua të theksoj edhe një herë: ne nuk po mbrojmë vetëm familjet tona, qytetet dhe vendin tonë. Ne mbrojmë edhe vlerat e çdo shteti demokratik perëndimor. Ne kemi nevojë për mbështetje. Ne kemi nevojë për municion, kemi nevojë për armë moderne, armë mbrojtëse.

Çfarë ndodh nëse këto armë nuk vijnë në ditët dhe javët e ardhshme?

Vitali Klitschko: Do të thotë që më shumë heronj ukrainas do të vdesin. Ata luftojnë me armë të thjeshta kundër armëve moderne të rusëve. Ne duhet të mbrojmë ushtarët tanë dhe vendin tonë, për këtë është e rëndësishme të marrim armë moderne. Dhe e theksoj përsëri: këto janë armë mbrojtëse, ne vetëm po mbrohemi.

A është faji i Perëndimit, i Gjermanisë, nëse Ukraina humbet luftën në Lindje?

Wladimir Klitschko: Për sa i përket fajit, shumë mund të shtyhen përpara dhe mbrapa. Por faji për këtë luftë është padyshim i palës ruse. Është e rëndësishme të kuptojmë se nëse biem ne, do të bini edhe ju. Ne jemi të lidhur. Paqe, demokraci: kjo botë e bukur po shkatërrohet këtu në Ukrainë.”

A do të përpiqet Putin të sulmojë përsëri Kievin?

Vitali Klitschko: Kiev, patjetër. Kievi ishte dhe mbetet një objektiv. Dhe jo vetëm Kievi: Putini personalisht thotë se po pretendon të gjithë ish territorin rus. Ai do të vazhdojë të marshojë. Interesi i tij nuk mbaron në Kiev dhe në kufirin me Poloninë. Unë besoj fuqimisht se Putini do të shkojë aq larg sa i lejojmë ne. Dhe Gjermania nuk duhet të harrojë: një pjesë e Gjermanisë ishte pjesë e Perandorisë Sovjetike.

A ka ikur vëmendja?

Wladimir Klitschko: Këmbëngulja luan një rol të rëndësishëm në këtë luftë, sepse fatkeqësisht po zvarritet për disa muaj. Gjermania ndoshta po lodhet edhe nga pyetjet nga Ukraina për ndihmë gjithnjë e më shumë. Por përderisa kjo luftë po vazhdon, duhet të ketë këtë mbështetje humanitare, ushtarake dhe çdo tjetër. Sepse lufta shkatërron jetën. Dhe ai do të trokasë edhe në derën e evropianëve dhe gjermanëve. Mos e nënvlerësoni këtë: kanë kaluar tre muaj luftë dhe do të zgjasë edhe më shumë dhe më shumë jetë dhe ndërtesa do të shkatërrohen.

Ne raportuam se kancelari gjerman Olaf Scholz, presidenti francez Emmanuel Macron dhe kryeministri italian Mario Draghi po planifikojnë një udhëtim në Kiev deri në samitin e G7 në fund të qershorit. Çfarë duhet të sillni me vete, cila është gjëja më e rëndësishme për Ukrainën tani?

Vitali Klitschko: Ne kemi dëgjuar prej muajsh që armët do të dorëzohen 'së shpejti' dhe se mbështetja do të vijë 'së shpejti'. Megjithatë, kam dëgjuar nga ushtria se vetëm një pjesë e mbështetjes po vjen, jo në sasinë e dëshiruar. Kjo do të thotë se po humbasim territor dhe po humbasim jetë. Dhe nuk duhet të harrojmë as: nëse rusët vazhdojnë të marshojnë, do të jetë jashtëzakonisht e rrezikshme për çdo evropian. Nëse dikush në Gjermani mendon se lufta është shumë larg. Kjo nuk është e vërtetë, mund të prekë këdo në BE.

Ne kemi nevojë për sanksione të forta mbështetjeje dhe armë nga tre liderët e vendeve më të rëndësishme - sa më shpejt të jetë e mundur. Ne u kemi dërguar tashmë vendeve listën e armëve.”

Cila është dëshira më urgjente?

Wladimir Klitschko: Unë mendoj se mund ta kuptoni më mirë situatën kur keni parë qytete si Butscha me sytë tuaj. Nuk është më si marsi, kur ushtarët rusë sapo u larguan nga qytetet. Por kur tre krerët e shteteve e shohin situatën me sytë e tyre dhe flasin me njerëzit, kuptojnë edhe emocionalisht se sa e rëndësishme është të na mbështesin. 

Si mund të duket paqja?

Vitali Klitschko: Paqja nuk duhet të duket kështu. (Ai tregon ndërtesën e shkatërruar pas tij.) Vetëm në kryeqytetin tonë ka mbi 300 ndërtesa të shkatërruara, më shumë se 120 njerëz të vrarë. Ne duam paqe në të gjithë Evropën. Për ta bërë këtë, ne duhet të bashkojmë forcat për të rikthyer paqen në Ukrainë. Ne duhet të bëjmë presion të madh mbi Rusinë. Sanksionet po funksionojnë shumë mirë.

Ne jemi gati të luftojmë dhe do ta them sërish: jo vetëm që po mbrojmë familjet tona, po mbrojmë edhe të gjithë në Bashkimin Evropian. Evropianët duhet ta kuptojnë këtë. Dhe ne shpresojmë që të mos shohim kurrë një shkatërrim si ky në Perëndim. Por asnjëherë nuk e kemi menduar se diçka e tillë mund të ndodhë në atdheun tonë, në kryeqytetin tonë.

Por nëse trupat e Putinit të paktën nuk largohen nga zonat në lindje dhe vazhdojnë të luftojnë, atëherë mund të bëhet një luftë e përjetshme?

Vitali Klitschko: Ne po bëjmë gjithçka për të ndalur luftën dhe për të çliruar territorin tonë.

Wladimir Klitschko: Lufta nuk do të zgjasë përgjithmonë, është e pamundur. Me izolim të qartë ekonomik nga Rusia dhe mbështetja e Ukrainës, kjo luftë nuk do të zgjasë shumë. Unë jam plotësisht i bindur për këtë – nëse kjo mbështetje vjen.

Sa do të zgjasë lufta?

Wladimir Klitschko: Nëse Rusia nuk e sheh se e gjithë bota është kundër kësaj lufte, atëherë ajo do të vazhdojë. Por bota duhet të qëndrojë në një front kundër këtij agresioni dhe të tregojë se nuk është dakord me të. Vetëm kështu do të funksionojë.

Vitali Klitschko: Ju lutemi ndaloni pagesat për Rusinë. Çdo qindarkë e dërguar në Rusi është para e përgjakshme. Sepse paratë investohen menjëherë në ushtri, dhe më pas ne shohim foto të tilla të tmerrshme jo vetëm në Kiev, por edhe në Perëndim. Por unë shpresoj jo në Evropë.

si jeni ju personalisht?

Vitali Klitschko: Çdo ukrainas në vend jeton në rrezik të vdekjes. Sepse çdo minutë, çdo sekondë, një raketë mund të godasë çdo ndërtesë në qytetin tonë dhe vendin tonë. Ne nuk kemi frikë të vdesim, edhe nëse nuk duam, sigurisht. Ne duam ta shijojmë jetën tonë për aq kohë sa të jetë e mundur.

Ne mbrojmë vendin tonë, mbrojmë qytetet tona. Babai ynë, një ish-ushtarak, na mësoi se është një nder të vdesësh duke mbrojtur vendin dhe familjen tënde. Ne nuk duam të vdesim, por as nuk kemi frikë.

Gjatë fundjavës, u njoftua se Wladimir Klitschko ishte futur në Sallën e Famave të boksit. Çfarë ju bën kjo?

Wladimir Klitschko: Krahasuar me kohën para luftës, bota tani duket shumë ndryshe. Personalisht, nuk është më e rëndësishme për mua se ku duhet të jem tani. Sigurisht, në jetën time të kaluar si atlet është nder të jem atje. Por është një nder edhe më i madh të jesh këtu në Ukrainë dhe të mbrosh këtë paqe. Prandaj jam këtu. Dhe është mirë të dish që unë dhe vëllai im po festojmë diku në botë.

 

vitali klitschko wladimir klitschko lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!