LIVE UPDATES
Bota

Raporti: Një ngjarje katastrofike mutuese do të godasë botën në 2 vjet

Një raport i Forumit Ekonomik Botëror thotë se udhëheqësit e biznesit besojnë se një "ngjarje katastrofike kibernetike" po vjen.

28 Janar 2023, 15:02 Nga A.B
Raporti: Një ngjarje katastrofike mutuese do të godasë botën
Foto ilustruese

TIRANË- Forumi Ekonomik Botëror 2023 (WEF) në Davos, Zvicër, doli në konkluzion se një ngjarje katastrofike kibernetike globale do të na godasë në të ardhmen e afërt.

"Zbulimi më i habitshëm që kemi gjetur," tha drejtori menaxhues i WEF Jeremy Jurgens gjatë një prezantimi që nënvizonte Raportin Global të Sigurisë së WEF 2023, teksa shtoi: Është se 93% e liderëve kibernetikë dhe 86% e liderëve të biznesit kibernetik. Paqëndrueshmëria gjeopolitike e bën të mundshme një ngjarje katastrofike kibernetike në dy vitet e ardhshme. Kjo tejkalon shumë çdo gjë që kemi parë në sondazhet e mëparshme.”

Jurgens përmendi një sulm kibernetik që synonte mbylljen e aftësive ushtarake ukrainase, e cila mbylli pjesë të prodhimit të energjisë elektrike në të gjithë Evropën.

"Ky është një kërcënim global," tha Jürgen Stock, Sekretari i Përgjithshëm i Interpolit, gjatë prezantimit. "Kjo kërkon një përgjigje globale dhe veprim të zgjeruar dhe të koordinuar." Ai tha se fitimet e rritura që korrin "aktorët" nga krimi kibernetik duhet të inkurajojnë liderët botërorë që të punojnë së bashku për ta bërë atë një prioritet pasi përballen me "mjete të reja të sofistikuara".

Shqipëria përmendet në artikull. Thuhet se vendi ynë u përball me një sulm masiv kibernetik. 'Shqipëria, tani po punon me aleatë më të mëdhenj për të shmangur kriminelët, duke shërbyer si një lloj laboratori për njerëzit që të kuptojnë se çfarë po vjen.'- shkruhet më tej.

Kryeministri Edi Rama, foli gjatë prezantimit, duke thënë se rritja e industrisë së krimit kibernetik, nga 3 trilion dollarë në 2015 në 10.5 trilionë dollarë të pritshëm në 2025 do të thotë se nëse krimi kibernetik do të ishte një shtet, do të të jetë ekonomia e tretë më e madhe botërore pas SHBA-së dhe Kinës.

Rama përmendi përgjigjen globale ndaj COVID-19 dhe tha se një sulm kibernetik mund të jetë shumë më thelbësor:

“Le të imagjinojmë një mori virusesh që ndryshojnë çdo ditë në mënyrë eksponenciale duke mos kërcënuar trupin tonë, por trupat ku jetojmë, organizatat tona, vendet tona, sistemin tonë, atëherë, e dini, mund të jetë thjesht apokalips. Bëhet fjalë për viruse që jo vetëm që mund të bllokojnë mënyrën tonë të jetesës, por mund ta kontrollojnë atë dhe ta devijojnë atë.”

Burimi: Aol.com

ngjarje katostrofike forumi ekonomik botëror ne davos davos

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!