LIVE UPDATES
Bota

Qeveria britanike kërkon të "ringjallë" planin për emigrantët, Britania dhe Ruanda nënshkruajnë traktat të ri

Plani i Ruandës është në qendër të strategjisë së qeverisë për të ulur emigracionin dhe po vëzhgohet nga afër nga vende të tjera që konsiderojnë politika të ngjashme. 

5 Dhjetor 2023, 16:55 Nga r.ll

Qeveria britanike kërkon të "ringjallë" planin për

RUANDË - Sekretari i Brendshëm i Britanisë, James Cleverly ka nënshkruar ditën e sotme një traktat të ri me Ruandën, një përpjekje kjo për të kapërcyer vendimin gjyqësor që bllokon politikën e qeverisë për dërgimin e azilkërkuesve në shtetin e Afrikës Lindore.

Plani i Ruandës është në qendër të strategjisë së qeverisë për të ulur emigracionin dhe po vëzhgohet nga afër nga vende të tjera që konsiderojnë politika të ngjashme. 

Gjykata e Lartë e Mbretërisë së Bashkuar muajin e kaluar vendosi se një veprim i tillë do të shkelte ligjet ndërkombëtare të të drejtave të njeriut të sanksionuara në legjislacionin vendas.

Sipas Reuters, traktati i ri do të përfshijë një marrëveshje që Ruanda nuk do të dëbojë azilkërkuesit në një vend ku jeta ose liria e tyre do të kërcënohej, një nga shqetësimet kryesore të gjykatës.

Do të ketë gjithashtu një komitet monitorues për t'u mundësuar individëve të paraqesin ankesa konfidenciale drejtpërdrejt tek ata dhe do të ketë një organ të ri apelimi i përbërë nga gjyqtarë nga e gjithë bota.

Cleverly tha se tani nuk kishte asnjë arsye të besueshme për të bllokuar fluturimet e dëbimit, sepse traktati trajtonte të gjitha çështjet e ngritura nga Gjykata e Lartë dhe asnjë para shtesë nuk i ishte dhënë Ruandës për të përmirësuar marrëveshjen nga memorandumi ekzistues i mirëkuptimit.

"Unë me të vërtetë shpresoj se tani mund të lëvizim shpejt," tha Cleverly në një konferencë shtypi në kryeqytetin e Ruandës, Kigali.

Shumë avokatë dhe organizata bamirëse thanë se nuk kishte gjasa që fluturimet e dëbimit të mund të fillonin përpara zgjedhjeve të vitit të ardhshëm. Partia Laburiste e opozitës, e cila ka një epërsi dyshifrore në sondazhe, planifikon të heqë dorë nga politika e Ruandës nëse fiton.

Sipas planit të rënë dakord vitin e kaluar, Britania synon të dërgojë mijëra azilkërkues që mbërritën në brigjet e saj pa leje në Ruanda për të penguar emigrantët që kalojnë Kanalin nga Evropa me varka të vogla. Në këmbim, Ruanda ka marrë një pagesë fillestare prej 140 milionë paund (180 milionë dollarë) me premtimin për më shumë para për të financuar strehimin dhe kujdesin e çdo individi të dëbuar.

PRESIONI
Kryeministri Rishi Sunak është nën presion të madh për të ulur emigracionin neto, i cili arriti një rekord 745,000 vitin e kaluar, me shumicën dërrmuese që vjen përmes rrugëve ligjore.

"Stop the boats" është një nga pesë synimet që Sunak i vendosi qeverisë së tij, për t'i dhënë fund fluksit të azilkërkuesve që paguajnë kontrabandistët e njerëzve për kalimet e tyre në Kanal, shpesh në varka të mbipopulluara që nuk janë të detajuara.

Gjykata e Lartë vendosi kundër planit të Ruandës, sepse ekzistonte rreziku që refugjatët e dëbuar të vlerësoheshin gabimisht pretendimet e tyre ose të ktheheshin në vendin e tyre të origjinës për t'u përballur me persekutimin.

Traktati i ri pritet të pasohet më vonë këtë javë nga publikimi i legjislacionit që e shpall Ruandën një të ashtuquajtur vend të sigurt, i krijuar për të ndaluar sfidat ligjore kundër fluturimeve të planifikuara të dëbimit.

Megjithatë, kjo ka të ngjarë të shkaktojë një raund të ri grindjesh politike dhe ligjore. Fluturimi i parë ishte planifikuar të niste verën e kaluar, por u anulua në momentin e fundit për shkak të sfidave ligjore.

Sarah Gogan, një avokate imigracioni në Harbottle & Lewis, tha se të dhënat e të drejtave të njeriut në Ruanda nënkuptonin se politika e qeverisë do të sfidohej.

"Ruanda është një vend i pasigurt dhe kjo nuk është një zgjidhje e shpejtë," tha ajo. "Nuk mund të reformosh një vend brenda disa javësh apo muajsh dhe ta kthesh atë në një me një gjyqësor të paanshëm dhe kulturë administrative."

Yvette Cooper, zëdhënësja e Punëve të Brendshme e Laburistëve, hodhi poshtë planet e fundit të qeverisë si një tjetër mashtrim.

britani ruanda

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve