LIVE UPDATES
Bota

Me 123 vota pro, bie qeveria e Petkov/ Bullgaria drejt zgjedhjeve të parakohshme

Ky vendim vjen në një moment kur Bullgaria pritet të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut për të ecur përpara me negociatat me Bashkimin Evropian.

22 Qershor 2022, 18:26 Nga k.m.
Me 123 vota pro, bie qeveria e Petkov/ Bullgaria drejt zgjedhjeve të
Kiril Petkov

SOFJE- Rrëzohet qeveria e kryeministrit Kiril Petkov! Me 121 vota pro, Kuvendi ka rrëzuar qeverinë në Bullgari duke çuar vendin në zgjedhje të jashtëzakonshme. Ky vendim vjen në një moment kur Bullgaria pritet të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut për të ecur përpara me negociatat me Bashkimin Evropian. Vendimi u mor sot në orën 19:00 të pasditës, 6 muaj pasi koalicioni katërpartiak i Petkov mori detyrën, vetëm për t'u shpërbërë në fillim të këtij muaji lidhur me mosmarrëveshjet mbi shpenzimet buxhetore dhe nëse në lidhje me VETO-n e Bullgarisë. 

Vendi i Bashkimit Evropian tani përballet me një raund të ri trazirash politike dhe ndoshta zgjedhjet e tij të katërta kombëtare që nga prilli 2021, duke vënë në rrezik miliona euro nga fondet e rimëkëmbjes së BE-së dhe planet e tij për të adoptuar euron në 2024.

Me 123 vota pro, bie qeveria e Petkov/ Bullgaria drejt zgjedhjeve të

Bllokimi mund të pengojë gjithashtu përpjekjet e Bullgarisë për të siguruar prurje të qëndrueshme të gazit natyror pasi Moska ndërpreu dërgesat e gazit në vendin ballkanik – pothuajse plotësisht i varur nga gazi rus – për shkak të refuzimit të Sofjes për të paguar në rubla.

Duke folur gjatë një debati mbi mocionin e mosbesimit në Parlament të martën, Petkov u bëri thirrje ligjvënësve që të mbështesin kabinetin e tij mes një lufte në Ukrainë dhe inflacionit në rritje.

“Kjo qeveri nuk do të lejojë vjedhjen e taksapaguesve bullgarë,” tha Petkov. 

Petkov, një 42-vjeçar i diplomuar në Harvard, ka mbajtur një pozicion të fortë pro-evropian dhe pro-NATO-s, një qëndrim i pazakontë për një vend me një qëndrim tradicionalisht miqësor ndaj Rusisë. Petkov shkarkoi ministrin e tij të mbrojtjes në shkurt sepse refuzoi ta quante "luftë" pushtimin rus të Ukrainës, mbështeti sanksionet e BE-së kundër Moskës dhe ra dakord të riparonte makinerinë e rëndë ushtarake të Ukrainës, duke ndaluar dërgimin e armëve në Kiev.

Ish-partneri i koalicionit ITN u largua nga qeveria pasi akuzoi Petkovin për shpërfillje të interesave të Bullgarisë duke u përpjekur të heqë veton e saj në bisedimet e pranimit të Maqedonisë së Veriut në BE nën presionin e aleatëve të saj në BE dhe NATO. Petkov ka argumentuar se çdo vendim mbi veton do të vihej në votim në parlament dhe akuzoi udhëheqjen e partisë populiste ITN për pengim të qëllimshëm të agjendës së kabinetit.

Analistët shohin një raund të ri turbulencash për muajt e ardhshëm. Mocioni kundër koalicionit qeverisës u propozua nga partia opozitare GERB e ish-kryeministrit Bojko Borisov. E po ashtu, sondazhet e reja ka të ngjarë të përfitojnë partinë GERB të Borisovit, si dhe partitë pro-ruse si Rilindja nacionaliste, pasi problemet ekonomike dhe lufta në Ukrainë polarizojnë shoqërinë.

kiril petkov

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN