LIVE UPDATES
Bota

Parlamenti Evropian: Ligji për të siguruar pluralizmin dhe pavarësinë e medias (E PLOTË)

Konkretisht, qëndrimi negociator i PE për aktin evropian për lirinë e medias u miratua me 448 vota pro, 102 kundër dhe 75 abstenime.

3 Tetor 2023, 18:56 Nga I.A
Parlamenti Evropian: Ligji për të siguruar pluralizmin dhe
PE

BRUKSEL- Parlamenti Evropian miratoi sot qëndrimin e tij negociues për ligjin për lirinë e medias. Nisur nga kjo, ajo kërkohet nga shtetet anëtare të BE-së të garantojnë pluralizmin dhe të mbrojnë pavarësinë e medias nga çdo lloj ndërhyrjeje, si dhe konfidencialitetin e burimeve gazetareske. Konkretisht, qëndrimi negociator i PE për aktin evropian për lirinë e medias u miratua me 448 vota pro, 102 kundër dhe 75 abstenime.

Eurodeputetët bëjnë thirrje për ndalimin e të gjitha formave të ndërhyrjes në media dhe masat për të siguruar që gazetarët të mos u nënshtrohen presionit, të mos detyrohen të japin akses në materiale të koduara në pajisjet e tyre dhe të mos lejohen për t'i monitoruar ato, nëpërmjet softuerit spiun. Spyware duhet të përdoret vetëm si mjeti i fundit në raste specifike, kur ka një urdhër nga një autoritet i pavarur gjyqësor që heton krime të rënda si terrorizmi dhe trafikimi i qenieve njerëzore.

Transparenca në statusin e pronësisë së medias

Për të vlerësuar më mirë pavarësinë e medias, Parlamenti u bën thirrje të gjitha organeve mediatike, përfshirë bizneset shumë të vogla në këtë sektor, tu kërkohet të bëjnë informacion publik për statusin e tyre të pronësisë. Eurodeputetët gjithashtu duan të detyrojnë mediat, platformat online dhe motorët e kërkimit të zbulojnë informacione në lidhje me paratë që marrin nga reklamat dhe ndihmat qeveritare. Këto duhet të përfshijnë gjithashtu informacion në lidhje me paratë që ata marrin nga vendet jo anëtare të BE-së.

Rregulla kundër arbitraritetit nga platformat

Për të siguruar që vendimet e kontrollit të përmbajtjes të marra nga platforma shumë të mëdha në internet nuk kufizojnë lirinë e medias, Parlamenti Evropian bën thirrje që të krijohet një mekanizëm për të menaxhuar urdhrat e heqjes së përmbajtjes në internet. Platformat fillimisht duhet të përpunojnë deklaratat nga vetë mediat për të përcaktuar se cilat prej tyre janë të pavarura dhe cilat jo.

Më pas, mediat duhet të informohen për qëllimin e platformës për të fshirë ose kufizuar përmbajtjen që kanë publikuar dhe i kanë dhënë 24 orë për t'u përgjigjur. Nëse pas 24 orësh platforma ende konsideron se përmbajtja e publikuar nga media nuk përputhet me termat dhe kushtet e saj, ajo do të jetë në gjendje ta fshijë atë, të kufizojë aksesin në të ose t'ia referojë çështjen autoritetit rregullator kombëtar, me qëllim për të marrë atë vendim përfundimtar pa vonesë. Në rast se media përkatëse vlerëson se vendimi i platformës nuk është mjaftueshëm i justifikuar dhe cenon lirinë e medias, do të mund të kërkojë zgjidhjen jashtëgjyqësore të mosmarrëveshjes.

Qëndrueshmëria financiare

Sipas PE-së, shtetet anëtare duhet të sigurojnë që mediat publike të financohen në mënyrë adekuate, të qëndrueshme dhe të parashikueshme përmes buxheteve shumëvjeçare. Për të siguruar që media të mos bëhet e varur nga reklamat shtetërore, Parlamenti propozon vendosjen e një kufiri mbi shpenzimet e reklamave shtetërore që mund t'i drejtohen çdo ofruesi të shërbimit të medias audiovizive, platformës online ose motorit të kërkimit. Në veçanti, ata propozojnë që ky shpenzim të mos kalojë 15% të buxhetit total të reklamave që menaxhohet nga autoriteti kompetent në çdo vend të BE-së. Eurodeputetët kërkojnë gjithashtu që kriteret mbi bazën e të cilave fondet shtetërore ndahen për mediat të jenë të aksesueshme për publikun.

Organ i pavarur mediatik i BE-së

Përveç kësaj, Parlamenti bën thirrje që Këshilli Evropian i Shërbimeve Mediatike, një organ i ri i BE-së që do të krijohet sipas Aktit të Lirisë së Medias, të jetë ligjërisht dhe operativisht i pavarur nga Komisioni Evropian. Së fundi, eurodeputetët po bëjnë thirrje për krijimin e një "grupi ekspertësh" të pavarur që përfaqëson industrinë e medias dhe shoqërinë civile për të këshilluar këtë këshill të ri. Këshilli i BE-së (shtetet anëtare) miratoi pozicionin e tij negociues në qershor 2023 dhe negociatat tani mund të fillojnë me Parlamentin Evropian për miratimin përfundimtar të Aktit të Lirisë së Medias.

parlamenti evropian

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!