LIVE UPDATES
Bota

OPEC+ do të ulë prodhimin e naftës me 2 milionë fuçi, SHBA e zhgënjyer! Analistët: E papranueshme, do ketë rritje çmimesh

Aleatët e OPEC+, vendosën në mbledhjen e tyre të parë ballë për ballë në Vjenë që nga viti 2020 të ulin prodhimin me 2 milionë fuçi në ditë nga nëntori. Pjesëmarrësit e tregut të energjisë kishin pritur që OPEC+, i cili përfshin Arabinë Saudite dhe Rusinë, të impononte shkurtime të prodhimit prej diku midis 500,000 fuçi dhe 2 milionë fuçi.

5 Tetor 2022, 21:51 Nga e.k
OPEC+ do të ulë prodhimin e naftës me 2 milionë fuçi,
OPEC+

SHBA- Një grup prej disa prej prodhuesve më të fuqishëm në botë të naftës ranë dakord të mërkurën të imponojnë shkurtime të thella të prodhimit, duke kërkuar të nxisin një rikuperim të çmimeve të naftës së papërpunuar, pavarësisht thirrjeve nga SHBA për të pompuar më shumë në përpjekje për të ndihmuar ekonominë globale.

Aleatët e OPEC+, vendosën në mbledhjen e tyre të parë ballë për ballë në Vjenë që nga viti 2020 të ulin prodhimin me 2 milionë fuçi në ditë nga nëntori. Pjesëmarrësit e tregut të energjisë kishin pritur që OPEC+, i cili përfshin Arabinë Saudite dhe Rusinë, të impononte shkurtime të prodhimit prej diku midis 500,000 fuçi dhe 2 milionë fuçi.

Lëvizja përfaqëson një përmbysje të madhe në politikën e prodhimit për aleancën, e cila uli prodhimin me një rekord 10 milionë fuçi në ditë në fillim të vitit 2020 kur kërkesa ra për shkak të pandemisë Covid-19. Që atëherë, grupi i naftës i ka zhbërë gradualisht këto shkurtime rekord, megjithëse disa vende të OPEC+ po luftojnë për të përmbushur kuotat e tyre.

Çmimet e naftës kanë rënë në afërsisht 80 dollarë për fuçi nga më shumë se 120 dollarë në fillim të qershorit, mes frikës në rritje për perspektivën e një recesioni ekonomik global. Reduktimi i prodhimit për muajin nëntor është një përpjekje për të ndryshuar këtë rrëshqitje, pavarësisht presionit të përsëritur nga administrata e presidentit amerikan Joe Biden që grupi të prodhojë më shumë për të ulur çmimet e karburantit përpara zgjedhjeve afatmesme muajin e ardhshëm.

Shtëpia e Bardhë ‘e zhgënjyer’
Shtëpia e Bardhë tha në një deklaratë se Biden ishte “i zhgënjyer nga vendimi i pamenduar i OPEC+ për të ulur kuotat e prodhimit, ndërkohë që ekonomia globale po merret me ndikimin e vazhdueshëm negativ të pushtimit të Ukrainës nga Putin”.

Biden kishte udhëzuar Departamentin e Energjisë që të lëshonte 10 milionë fuçi të tjera nga Rezerva Strategjike e Naftës muajin e ardhshëm.

“Në dritën e veprimit të sotëm, administrata Biden do të konsultohet gjithashtu me Kongresin për mjete dhe autoritete shtesë për të ulur kontrollin e OPEC-ut mbi çmimet e energjisë”, tha Shtëpia e Bardhë.

Duke folur në një konferencë për mediat, Sekretari i Përgjithshëm i OPEC-ut, Haitham Al Ghais mbrojti vendimin e grupit për të imponuar një ulje të thellë të prodhimit, duke thënë se OPEC+ po kërkonte të sigurojë “siguri dhe stabilitet në tregjet e energjisë”.

I pyetur nga Hadley Gamble i CNBC nëse aleanca po e bënte këtë me një çmim, Al Ghais u përgjigj:

“Çdo gjë ka një çmim. Siguria e energjisë gjithashtu ka një çmim.”

‘I motivuar në mënyrë egoiste’
Analistët e energjisë thanë se ndikimi aktual i shkurtimeve të furnizimit të grupit për nëntorin ka të ngjarë të jetë i kufizuar, me reduktime të njëanshme nga Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Iraku dhe Kuvajti.

Për më tepër, analistët thanë se aktualisht është e vështirë për OPEC+ që të krijojë një pikëpamje për më shumë se një ose dy muaj në të ardhmen pasi tregu i energjisë përballet me pasigurinë e më shumë sanksioneve evropiane ndaj prodhuesit jo-OPEC si Rusia duke përfshirë sigurimin e transportit, kufizimet e çmimeve dhe reduktuar importet e naftës.

“Misioni i OPEC-ut është të sigurojë një mjedis të përshtatshëm çmimesh si për konsumatorët ashtu edhe për prodhuesit. Megjithatë, vendimi për të reduktuar prodhimin në mjedisin aktual bie ndesh me këtë objektiv“, tha Stephen Brennock, një analist i lartë në PVM Oil Associates në Londër, në një shkrim kërkimor.

“Shtypja e mëtejshme e furnizimeve do të jetë një shuplakë në fytyrë për konsumatorët. Lëvizja e motivuar në mënyrë egoiste ka për qëllim thjesht përfitimin e prodhuesve,” shtoi ai.

“Me pak fjalë, OPEC+ po i jep përparësi çmimit mbi stabilitetin në një kohë pasigurie të madhe në tregun e naftës.”

Rohan Reddy, drejtor i kërkimit në Global X ETFs, i tha CNBC se vendimi i grupit për të imponuar shkurtime të prodhimit mund të bëjë që çmimet e naftës të rriten në 100 dollarë për fuçi duke e konsideruar si një sulm të ashpër këtë.

shba opec

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN