LIVE UPDATES
Bota

"Nuk ka Mitsotakis për mua", Erdogan i vendosur: Greqia le të kujdeset vetë për veten

I pyetur pas lutjeve të së premtes në lidhje me tensionet me Athinën, presidenti turk tha se “kemi përfunduar takimet e bashkëpunimit strategjik me Greqinë. Nuk do të ketë takim këtë vit dhe nuk mund të jem më i qartë.

17 Qershor 2022, 14:49 Nga d.a
"Nuk ka Mitsotakis për mua", Erdogan i vendosur: Greqia le
Mitsotakis dhe Erdogan

TURQI- Kontaktet e djeshme mes ministrit grek dhe atij turk të mbrojtjes dhe ministrave të jashtëm mund të kenë lënë një hendek të hapur për pajtim dhe dialog midis dy vendeve, pas retorikës ekstreme nga Ankaraja në javët e fundit, por deklaratat e reja të bëra nga Erdogan të premten treguan se komunikimi në qeveri niveli nuk do të jetë një detyrë e lehtë.

Sipas Protothemës, i pyetur pas lutjeve të së premtes në lidhje me tensionet me Athinën, presidenti turk tha se “kemi përfunduar takimet e bashkëpunimit strategjik me Greqinë. Nuk do të ketë takim këtë vit dhe nuk mund të jem më i qartë. “Greqia do të duhet të kujdeset për veten tani e tutje”.

Unë shpreha reagimet e mia për procesin që po ndiqet dhe thashë se nuk do të takohem më me ta nëse nuk kam përballë një politikan të ndershëm. Kemi mbaruar takimet me Greqinë”, vijoi Erdogan, ndërsa nuk harroi Kyriakos Mitsotakis dhe praninë e tij në Kongres.

Për mua nuk ka më njeri që quhet Mitsotakis. Do ta mbajmë fjalën dhe do të takohemi vetëm me politikanë të ndershëm. Ne jemi të vetë-mjaftueshëm. Ishte një njeri që thotë në SHBA: “Mos i jepni F-16 Turqisë”.-shtoi ai.

Marrëdhëniet dypalëshe janë tensionuar kohët e fundit ku gjithçka nisi pas fjalimit të kryeministrit grek në Kongresin amerikan në lidhje me furnizimin me avion luftarak të Turqisë. Pas këtij fjalimi i ashpër ka qenë reagimi i presidentit turk Erdogan i cili tha se kurrë nuk do të ulej në bisedime me Mitsotakis. Ditë më vonë palët filluan disa replika në lidhje me ishujt e Egjeut ku turqit kërkuan çmilitarizimin e zonës ndërsa grekët pretenduan se kanë sovranitet të plotë.

 

rexhep taip erdogan kyriakos mitsotakis marrëdhëniet greqi-turqi

Sondazh

Poll

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!