LIVE UPDATES
Bota

Ndalesa e fundit në Azi, Nancy Pelosi mbërrin në Japoni

Gazetarët e AFP e panë politikanen të zbriste nga avioni i saj në bazën ajrore Yokota në Tokio, përpara se të përshëndeste ambasadorin amerikan dhe zyrtarët e tjerë me përqafime dhe shtrëngime duarsh.

4 Gusht 2022, 18:08 Nga I.A
Ndalesa e fundit në Azi, Nancy Pelosi mbërrin në Japoni
Nancy Pelosi ne Japoni

SHBA- Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi mbërriti në Japoni të enjten për ndalesën e fundit të turneut të saj aziatik, pas një vizite në Tajvan që zemëroi Kinën. Gazetarët e AFP e panë politikanen të zbriste nga avioni i saj në bazën ajrore Yokota në Tokio, përpara se të përshëndeste ambasadorin amerikan dhe zyrtarët e tjerë me përqafime dhe shtrëngime duarsh.

Pekini ka nisur stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë në ujërat përreth Tajvanit pasi Pelosi këtë javë u bë zyrtari i zgjedhur i profilit më të lartë amerikan që shkeli në ishullin e vetëqeverisur në 25 vjet. Politikanja 82-vjeçare sfidoi një sërë kërcënimesh të ashpra nga Kina për të takuar udhëheqësit tajvanezë të mërkurën, duke thënë se udhëtimi i saj e bëri të qartë "të qartë" se Shtetet e Bashkuara nuk do të braktisnin një aleat demokratik.

Është udhëtimi i parë i Pelosit në Japoni që nga viti 2015, dhe ajo mbërriti nga Koreja e Jugut ku programi i saj përfshinte një vizitë në kufirin me Korenë e Veriut të armatosur me armë bërthamore.

Ajo do të takohet me kryeministrin Fumio Kishida për mëngjes të premten, tha ministria e jashtme e Japonisë, për të diskutuar aleancën e dy vendeve dhe çështjet me interes të përbashkët. Pelosi është planifikuar gjithashtu të diskutojë çështjet ndërkombëtare me kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve të Japonisë, Hiroyuki Hosoda.

Japonia, një aleat kyç i SHBA-së, ka paraqitur një protestë diplomatike me Kinën për ushtrimet e saj masive ushtarake që rrethojnë Tajvanin, të cilat filluan të enjten. Pak para mbërritjes së Pelosit, ministri i Mbrojtjes Nobuo Kishi tha se pesë raketa balistike të lëshuara nga Kina besohet të kenë rënë në zonën ekskluzive ekonomike të Japonisë. Pjesë të rajonit më jugor të ishullit të Japonisë Okinawa janë afër Tajvanit, siç janë ishujt në qendër të një mosmarrëveshjeje të gjatë midis Tokios dhe Pekinit.

nancy pelosi nancy pelosi ne azi

Sondazh

Poll

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin