LIVE UPDATES
Bota

Bjellorusia dënon gazetaren e televizionit polak, Varshava proteston

Gazetarja Iryna Slaunikava, nga televizioni polak “Belsat TV” u shpall fajtore nga një gjykatë bjelloruse të mërkurën.

4 Gusht 2022, 17:39 Nga I.A
Bjellorusia dënon gazetaren e televizionit polak, Varshava proteston
Foto Ilustruese

BJELLORUSI- Polonia thirri ambasadorin e Bjellorusisë në Varshavë të enjten për të protestuar kundër dënimit me pesë vjet burg të një gazetareje të akuzuar nga autoritetet bjelorruse “për nxitje të protestave antiqeveritare”.

Gazetarja Iryna Slaunikava, nga televizioni polak “Belsat TV” u shpall fajtore nga një gjykatë bjelloruse të mërkurën. Sipas akuzës ajo është përgjegjëse për drejtimin e një grupi ekstremist dhe organizimin e aktiviteteve që prishin rendin shoqëror, gjatë protestave të vitit 2020 që nisën në Bjellorusi.

“Polonia i paraqiti pozicionin e saj palës bjelloruse dhe ne po fokusohemi të ndihmojmë këta njerëz, kryesisht në nivel ndërkombëtar”, tha Lukasz Jasina, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Polonisë. Agjencia e lajmave Reuters nuk mundi të merrte një reagim nga ambasada bjelloruse në Poloni.

Gazetarja Slaunikava u arrestua në muajin tetor, të vitit të kaluar, në një aeroport teksa po kthehej nga pushimet. Pjesa më e madhe e seancave gjyqësore ndaj saj u mbajtën me dyer të mbyllura, por ajo ndodhej në kafazin e gjykatës kur u dha vendimi.

Muajin e kaluar, një gjykatë bjelloruse dënoi një tjetër gazetar të televizionit “Belsat” me tetë vjet burg për tradhti.

Grupi bjellorus i të drejtave “Vesna-96” vlerëson se Bjellorusia mban rreth 1,300 të burgosur politikë, shumë të arrestuar gjatë protestave kundër presidentit Alexander Lukashenko, i cili ka qenë në pushtet që nga viti 1994.

Marrë nga VOA

iryna slaunikava lukasz jasina

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave