LIVE UPDATES
Bota

Mali i Zi arrin marrëveshje me Kishën Ortodokse Serbe, Abazoviç: Rrugë përparimi për rajonin

Ai në një konferencë të përbashkët për shtyp tha se ka pasur rastin e lumtur të takohet me kryeministrin malazez Dritan Abazoviç për të tretën herë.

30 Qershor 2022, 13:24 Nga d.a.
Mali i Zi arrin marrëveshje me Kishën Ortodokse Serbe,
Abazoviç dhe Patriarku Porfitije

SERBI- Patriarku serb Porfir njoftoi se është arritur një marrëveshje në parim për Marrëveshjen Themelore ndërmjet Kishës Ortodokse Serbe dhe Qeverisë së Malit të Zi.

Ai në një konferencë të përbashkët për shtyp tha se ka pasur rastin e lumtur të takohet me kryeministrin malazez Dritan Abazoviç për të tretën herë.

Si herët e kaluara, përveç diskutimit të temave të përgjithshme dhe disa të përditshme, kemi diskutuar edhe për Marrëveshjen Themelore, duke u nisur nga fakti se kisha është e ndarë nga shteti dhe se kisha jonë kudo që ka juridiksion respekton çdo shtet dhe ligjet e saj, konkluduam se është e rëndësishme që marrëdhënia mes kishës dhe shtetit të rregullohet me kontratë, siç është rasti me të gjitha bashkësitë fetare”, theksoi Porfirije pas takimit me Abazoviç.

I jam mirënjohës të gjithëve që morën pjesë në hartimin e kontratës, si nga Qeveria e kaluar ashtu edhe nga të gjitha qeveritë e mëparshme që nga viti 2012. Të gjithë kanë lënë gjurmë. I jam mirënjohës edhe kryeministrit Abazovic dhe bashkëpunëtorëve të tij nga Qeveria, të cilët bënë përpjekje për të arritur një marrëveshje dhe, në dashtë Zoti, për ta nënshkruar atë marrëveshje. Ndjej se unë që kam kontribuar më së paku, e kam marrë atë gëzim dhe mundësinë që të jem një nga nënshkruesit e Marrëveshjes Themelore në Mal të Zi në emër të Kishës sonë”, tha Porfirije.

Ndërkohë Abazoviç tha se takimi ishte shumë konstruktiv dhe shprehu dëshirën që kjo çështje të përfundojë në mënyrën më të mirë.

"Ne kemi shkëmbyer mendime jo vetëm për temat aktuale. Të gjithë duhet të shkojmë me mesazhe paqeje dhe kjo është rruga e përparimit për të gjithë rajonin. Kemi përfunduar procedurat në nivel të grupeve të punës për Marrëveshjen Themelore. Pres që, nëse gjithçka shkon ashtu siç duhet, së shpejti çështja të futet në rend dite, në një mënyrë që të tregojë respekt për Kishën Ortodokse Serbe, por edhe për shtetin e Malit të Zi, i cili është laik”, tha Abazoviç.

Abazoviç është duke zhvilluar një vizitë dyditore në Serbi në tentativë për të vendosur marrëdhënie dypalëshe pas disa përplasjeve dhe debateve në distancë. Ditën e djeshme ai u prit nga homologia serbe Ana Brnabiç dhe më pas zhvilloi një takim me presidentin serb ku të dy shprehën angazhimin për të krijuar marrëdhënie ekonomike dhe politike për të vendosur një rend të ri në rajon.

dritan abazoviç ne serbi patriarku serb porfir

Sondazh

Poll

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin