LIVE UPDATES
Bota

Fitorja e Ukrainës në ishullin e gjarpërinjve mund të ketë një rëndësi globale

Ishulli i gjarpërinjve ndodhet më pak se 40 km larg bregut të Ukrainës dhe është kontestuar ashpër që nga fillimi i pushtimit rus.

30 Qershor 2022, 13:01 Nga d.a.
Fitorja e Ukrainës në ishullin e gjarpërinjve mund të
Ishulli i gjarperinjve

UKRAINË- Marrja nën kontroll nga forcat ukrainase e ishullit të gjarpërinjve është një betejë vendimtare, si në aspektin strategjik ashtu edhe në atë simbolik.

Sipas BBC, Ishulli i gjarpërinjve ndodhet më pak se 40 km larg bregut të Ukrainës dhe është kontestuar ashpër që nga fillimi i pushtimit rus.

Në ditën e parë, mbrojtësit e ishullit u bënë heronj kombëtarë duke i thënë flamurit të Detit të Zi Moskva të largohej, me terma disi më shumëngjyrësh. Që atëherë, të dyja palët kanë luftuar për ishullin e vogël të mbuluar me bar, me sulme të rregullta raketash.

Pavarësisht humbjeve, dukej se Rusia kishte konsoliduar kontrollin e saj në ishullin e gjarpërinjve; Artileria, raketat dhe njerëzit ishin vendosur të gjithë dhe dukej se po mbaheshin.

Por sot, Komanda Operative e Ukrainës Jug fitoi një fitore të madhe.

“Gjatë natës, si rezultat i një faze tjetër të suksesshme të operacionit ushtarak me goditje të raketave dhe artilerisë sonë, kundërshtari me ngut evakuoi mbetjet e garnizonit (të ishullit të gjarpërinjve) me dy skafë me shpejtësi. Aktualisht është i mbuluar nga zjarri dhe shpërthime.”

Tani, Rusia ka pranuar se është tërhequr nga Snake Island. Versioni i tyre i ngjarjeve është mjaft i ndryshëm, duke thënë se ata janë tërhequr si një gjest vullneti i mirë për të ndihmuar OKB-në për të krijuar një korridor humanitar për transportin e produkteve bujqësore nga Ukraina.

Duke pasur parasysh fotot që janë shfaqur të skicës dalluese të ishullit të mbështjellë me tym, ky shpjegim do të duket paksa i largët. Cilado qoftë e vërteta e çështjes, rimarrja e ishullit të gjarpërinjve do të jetë një fitore e madhe për Ukrainën. Nëse afron ditën kur Deti i Zi është sërish i sigurt për eksportet e ushqimit, është një fitore që mund të ketë rëndësi globale.

ishulli i gjarperinjve lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave