LIVE UPDATES
Bota

Abazoviç për Ballkanin e Hapur: Nuk duhet të nxitojmë, por të gjithë e njohim nevojën për bashkëpunim rajonal

Duke folur për nismën “Ballkani i Hapur”, Abazovic tha se mendimi i tij ishte “shumë pozitiv”, dhe se tema nuk është trajtuar ashtu siç e meriton në Mal të Zi dhe arsyet për këtë janë të shumta.

30 Qershor 2022, 12:34 Nga d.a.
Abazoviç për Ballkanin e Hapur:  Nuk duhet të nxitojmë,
Abazoviç dhe Vuçiç

SERBI- Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, ka takuar sot në Beograd kryetarin e Odës Ekonomike të Serbisë, Marko Çadez.

Duke folur për nismën “Ballkani i Hapur”, Abazovic tha se mendimi i tij ishte “shumë pozitiv”, dhe se tema nuk është trajtuar ashtu siç e meriton në Mal të Zi dhe arsyet për këtë janë të shumta.

"Vendimet duhet të merren në një komunikim shumë të hapur. Nuk ka ndonjë nxitim të veçantë, por të gjithë e njohim nevojën për të përmirësuar bashkëpunimin rajonal. Unë nuk do të ndiqja logjikën që kjo të bëhet një temë shtesë, që shkakton përçarje. Gjërat duhet të jenë paraqiten ashtu siç janë. Ndihet një energji që të gjithë duam të ecim ndryshe dhe përpara”,- tha Abazoviç.

Ai tha se nëse ata përpiqen të jenë pjesë e BE-së, atëherë duhet të japin pak frymë europiane dhe u shpreh optimist se rajoni po shkon në drejtimin e duhur.

"Ne duhet të bashkëpunojmë, të zhvillojmë biznesin, të lidhim njerëzit, t'i bëjmë shërbimet më të lehta për qytetarët... Unë besoj se rajoni po shkon në atë drejtim. A mund t'i japë Mali i Zi një përshpejtim shtesë - unë personalisht mendoj se mundet. Frenimi është mentaliteti. të cilit shpesh i frikësohemi ndryshimit, edhe pse në shumë raste është një frikë irracionale. Personalisht mendoj se duhet të dalim përfundimisht nga ajo matricë”, tha Abazoviç në një konferencë për shtyp pas takimit.

Në Samitin e fundit të mnajtur në Ohër përveç Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut, morën pjesë si vëzhgues dhe përfaqësues të Malit të Zi dhe Bosnje Hercegovinës. Gjatë konferencës së pëbashkët për shtyp përfaqësuesit e dy vendeve u shprehën optimist për t'u bërë pjesë e kësaj nisme. Nga vendet e rajonit e vetmja që nuk mori pjesë ishte Kosova, e cila e kundërshton këtë nismë duke u shprehur se ajo do të ndjekë rrugën e Procesit të Berlinit.

dritan abazoviç ne malin e zi aleksander vuçiç ballkani i hapur

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive