LIVE UPDATES
Bota

LUFTA/OKB ngre alarmin për sulmet pranë centralit bërthamor, në Kosovë arreshtohet gazetarja ruse për spiunazh

Inteligjenca britanike thotë se lufta e Rusisë kundër Ukrainës është gati të hyjë në një fazë të re, ku luftimi më i rëndë do të zhvendoset në një vijë fronti prej rreth 350 km që shtrihet në jug-perëndim nga afër Zaporizhzhia në Kherson, paralel me lumin Dnieper.

7 Gusht 2022, 09:36 Nga d.a.
LUFTA/OKB ngre alarmin për sulmet pranë centralit bërthamor,
lufta ne ukraine

UKRAINË- Mbikëqyrja bërthamore e OKB-së ka bërë thirrje për një fund të menjëhershëm të të gjitha veprimeve ushtarake pranë centralit bërthamor të Zaporizhzhia të Ukrainës, pasi u godit nga granatimet, duke shkaktuar mbylljen e një prej reaktorëve dhe duke krijuar një "rrezik shumë real të një fatkeqësie bërthamore". Rafael Mariano Grossi, drejtor i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, tha se ishte "jashtëzakonisht i shqetësuar" nga raportet e dëmeve pasi Zelenskyy akuzoi Rusinë për përdorimin e centralit "për terror".

Sipas Guardian, inteligjenca britanike thotë se lufta e Rusisë kundër Ukrainës është gati të hyjë në një fazë të re, ku luftimi më i rëndë do të zhvendoset në një vijë fronti prej rreth 350 km që shtrihet në jug-perëndim nga afër Zaporizhzhia në Kherson, paralel me lumin Dnieper. Rusia po grumbullon trupa në jug të Ukrainës, por qëllimi i ngritjes nuk është ende i qartë, paralajmëroi inteligjenca britanike. Ministria e Mbrojtjes tha se forcat ruse mund të përgatiten për një sulm të ri ose thjesht të parashikojnë një kundërofensivë nga Ukraina. Forcat ukrainase po fokusojnë shënjestrimin e tyre në ura, depo municionesh dhe lidhje hekurudhore për të ndikuar në aftësinë e Rusisë për të rifurnizuar logjistikisht në rajonet jugore të Ukrainës, shtoi ministria.

Një anije me flamur të huaj mbërriti në Ukrainë të shtunën për herë të parë që nga fillimi i luftës në shkurt, për t'u ngarkuar me grurë. Ministri ukrainas i infrastrukturës Oleksandr Kubrakov tha se anija e përgjithshme e mallrave Fulmar S me flamurin e Barbados ishte në portin ukrainas të Chornomorsk dhe Ukraina planifikoi të "arritte nivelin e të paktën tre deri në pesë anije në ditë në dy javë kohë".

Video dhe foto të tmerrshme duket se tregojnë një mizori të re me mbetjet e një të burgosuri lufte ukrainas të mbërthyer në një shtyllë jashtë një shtëpie në qytetin lindor të Ukrainës, Popasna, e cila u kap nga forcat ruse në maj dhe është afër vijës së frontit aktual në Donbas. “Nuk ka asgjë njerëzore te rusët. Ne jemi në luftë me jo-njerëzit”, tha guvernatori ukrainas i provincës Luhansk, Serhiy Haidai.

Kreu i zyrës së Amnesty International në Ukrainë është larguar nga organi i të drejtave të njeriut në një mosmarrëveshje pasi grupi akuzoi forcat e armatosura të Ukrainës për rrezikimin e civilëve duke vendosur trupa në zonat e banuara. Kreu i Amnesty-së për Ukrainën, Oksana Pokalchuk tha se ajo po jepte dorëheqjen pasi kundërshtoi publikimin e raportit, duke thënë se grupi i të drejtave të njeriut "krijoi pa dashje materiale që dukej si mbështetje për narrativat ruse të pushtimit".

Dhjetra ushtarë ukrainas janë djegur për vdekje brenda një qendre paraburgimi ruse jashtë Donetskut, ndërsa shumë të tjerë përballen me tortura nën një regjim të "të keqes absolute", ka thënë një ish i burgosur. Anna Vorosheva, një sipërmarrëse ukrainase 45-vjeçare, po përpiqej të dërgonte furnizime humanitare në Mariupol kur u arrestua dhe u mbajt nën akuzat për "terrorizëm".

Një plan i Bashkimit Evropian për të reduktuar përdorimin e gazit dhe për të ndihmuar Gjermaninë të heqë dorë nga varësia nga Rusia do të hyjë në fuqi në fillim të javës së ardhshme , tha presidenca e bllokut . Javën e kaluar, vendet anëtare të BE ranë dakord të reduktojnë përdorimin e tyre të gazit me 15% gjatë dimrit, me përjashtime për disa vende dhe pavarësisht kundërshtimit nga Hungaria.

Një gazetare ruse thuhet se është arrestuar në kufi me dyshimin se mund të jetë spiune, tha të shtunën ministri i Brendshëm i Kosovës. Xhelal Sveçla e ka quajtur gazetaren Daria Aslamova. 

Shumë vende kanë vërtetuar se ajo ishte e angazhuar në spiunazh për inteligjencën ushtarake ruse dhe se ajo pretendonte të ishte gazetare,” tha Svecla.

lufta ukraine-rusi rafael mariano grossi

Sondazh

Poll

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim