LIVE UPDATES
Bota

Rusia paralajmëron NATO-n për vendosjen në Poloni, Zelenskyy: Donbasi po reziston

Një rekomandim i tillë do të ishte një hap në një rrugë të gjatë drejt anëtarësimit të plotë. Duke folur së bashku me Von der Leyen, Zelensky tha se vendimi i BE-së për Ukrainën do të "përcaktojë" të ardhmen e Evropës.

12 Qershor 2022, 07:43 Nga d.a
Rusia paralajmëron NATO-n për vendosjen në Poloni, Zelenskyy:
Von der leyen dhe Zelenskyy

UKRAINË- Lufta në Ukrainë ka hyrë në ditën e 109- të saj ku vijojnë sulmet ruse drej rajonit të Donsekut dhe Luhaskut. Ukraina mbetet nën kontrollin e fabrikës kimike Azot në Sievierodonetsk ku janë strehuar qindra civilë, ka thënë guvernatori i rajonit. Ukraina ka thënë se rreth 800 njerëz fshiheshin në disa streha me bomba nën uzinën e Azot, duke përfshirë rreth 200 punonjës dhe 600 banorë të Sievierodonetsk. Një separatist i mbështetur nga Rusia pretendoi se 300 deri në 400 luftëtarë ukrainas ishin gjithashtu të bllokuar atje.

Ekzekutivi i BE-së këtë javë do të bëjë një rekomandim nëse Ukrainës duhet t'i jepet statusi kandidat, tha presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Në një konferencë të përbashkët për shtyp me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, gjatë një vizite të papritur në Kiev të shtunën, Von der Leyen tha se do ta mbështesin Ukrainën në udhëtimin e saj evropian. Një rekomandim i tillë do të ishte një hap në një rrugë të gjatë drejt anëtarësimit të plotë. Duke folur së bashku me Von der Leyen, Zelensky tha se vendimi i BE-së për Ukrainën do të "përcaktojë" të ardhmen e Evropës.

Familja e një britaniku të dënuar me vdekje për luftimin e forcave ruse ka thënë se janë "të shkatërruar" dhe kanë bërë thirrje për bashkëpunim urgjent për të siguruar lirimin e tij. Shaun Pinner, 48 vjeç, mori dënimin me vdekje, së bashku me kolegun e tij britanik Aiden Aslin, në atë që qeveria e Mbretërisë së Bashkuar e ka quajtur një dënim "të rremë". Dyshja u kapën në prill ndërsa luftonin si pjesë e ushtrisë ukrainase për të mbrojtur qytetin port jugor të Mariupolit kundër trupave pushtuese ruse.

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se do të bojkotojnë Forumin Ndërkombëtar të Shën Petersburgut që do të mbahet në Rusi në fund të këtij muaji. 

"Ne u bëjmë thirrje qeverive dhe kompanive të bashkohen me bojkotin tonë dhe të dërgojnë një mesazh të qartë se nuk ka 'biznes si zakonisht' ndërsa forcat ruse brutalizojnë Ukrainën," tha Ned Price, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA.

Një komision i Kombeve të Bashkuara mbërriti në Ukrainë të shtunën për të hetuar krimet e luftës. Nënkryetarja e parlamentit të Ukrainës, Olena Kondratyuk, tha se qëllimi i komisionit ishte të regjistronte krimet e luftës dhe shkeljet e të drejtave të njeriut. Përafërsisht 10,000 ushtarë ukrainas janë vrarë që nga pushtimi rus i vendit në shkurt, sipas një këshilltari ushtarak të Volodymyr Zelenskiy. Ai shtoi se për sa i përket viktimave ditore të Ukrainës, rreth "200 deri në 300 vdesin, jo më pak".

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë sisteme të reja komunikimi satelitore Starlink nga SpaceX. Ministria ukrainase e mbrojtjes tha se Starlinks do të përdoret për misionet e inteligjencës.

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, po planifikon një vizitë në Kiev së bashku me presidentin francez, Emmanuel Macron dhe kryeministrin italian, Mario Draghi. Udhëheqësit duan të takojnë Volodymyr Zelenskiy përpara samitit të G7.

ursula von der leyen ne ukraine volodymyr zelenskyy

Sondazh

Poll

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin