LIVE UPDATES
Bota

Korea e Jugut: Hamasi po përdor armët e Koresë së Veriut në luftën kundër Izraelit

Shërbimi Informativ Kombëtar i Koresë së Jugut (NIS) konfirmoi një raport të mëparshëm nga Zëri i Amerikës i financuar nga qeveria amerikane, se luftëtarët e Hamasit përdorën një raketë-hedhëse F-7 të prodhuar nga Koreja e Veriut.

9 Janar 2024, 12:01 Nga M.B

Korea e Jugut: Hamasi po përdor armët e Koresë së Veriut

Korea e Jugut- Sipas agjensisë së spiunazhit të Koresë së Jugut, Hamas po përdor armët e Koresë së Veriut në luftën e tij kundër Izraelit. Shërbimi Informativ Kombëtar i Koresë së Jugut (NIS) konfirmoi një raport të mëparshëm nga Zëri i Amerikës i financuar nga qeveria amerikane, se luftëtarët e Hamasit përdorën një raketë-hedhëse F-7 të prodhuar nga Koreja e Veriut.

Një foto në raportin e Zërit të Amerikës, e publikuar fillimisht në shërbimin e saj në Kore, tregoi pjesën e mesme të një rakete të përdorur në F-7, tha NIS. F-7 është ekuivalenti i granatahedhësve RPG-7 sovjetik/rus dhe tipit kinez 69-1, sipas Small Arms Survey, i cili financohet nga Holanda. NIS tha se “po mbledh dhe grumbullon prova konkrete në lidhje me shkallën dhe kohën e ofrimit të armëve nga Koreja e Veriut për Hamasin”.

Koreja e Veriut është një eksportues i madh i paligjshëm i armëve të vogla dhe të lehta, pavarësisht sanksioneve të Kombeve të Bashkuara që synojnë të mbysin eksportet e saj, sipas analistëve. Raporti i Zërit të Amerikës nuk është i pari që lidh armët e Koresë së Veriut me Hamasin. Tetorin e kaluar, një zyrtar i lartë me Shefat e Shtabit të Përbashkët të Koresë së Jugut në Seul tha se kishte prova se Pheniani eksportonte RPG dhe potencialisht armë të tjera, drejtpërdrejt ose tërthorazi për grupin militant islamik.

Bashkëpunimi i Koresë së Veriut me Hamasin gjithashtu ka të ngjarë të shtrihet në doktrinën taktike dhe stërvitjen, tha zyrtari koreano-jugor në atë kohë. Pretendimet e Koresë së Jugut për përdorimin e armëve të Koresë së Veriut nga Hamas vijnë pasi Shtetet e Bashkuara pretenduan javën e kaluar se Rusia po përdor raketa të prodhuara nga Koreja e Veriut, për të sulmuar Ukrainën.

korea e jugut arme korea e veriut izrael palestina

Sondazh

Poll

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!