LIVE UPDATES
Bota

Kina rifillon stërvitjet, Tajvani i kundërpërgjigjet duke vendour sisteme raketore

Ministria e mbrojtjes e Tajvanit përsëriti deklaratën e saj se do të rriste gatishmërinë e saj luftarake, por nuk do të kërkonte luftë.

5 Gusht 2022, 08:45 Nga d.a.
Kina rifillon stërvitjet, Tajvani i kundërpërgjigjet duke vendour
Avionet mbi ajvan

TAJVAN- Ushtria e Tajvanit ka vendosur sisteme raketore me bazë tokësore dhe ka dërguar avionë dhe anije për të monitoruar situatën, thotë ministria e saj e mbrojtjes.

Sipas BBC, ajo vjen pasi shumë anije dhe avionë kinezë kaluan vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit më herët këtë mëngjes.

Ministria e mbrojtjes e Tajvanit përsëriti deklaratën e saj se do të rriste gatishmërinë e saj luftarake, por nuk do të kërkonte luftë.

“Tajvani nuk do të jetë pjesa e fundit në ëndrrën kineze të ekspansionizmit. Komuniteti ndërkombëtar dhe vendet në këtë rajon duhet të kenë kujdes për atë që Kina po përpiqet të bëjë”, tha ministri i jashtëm i ishullit Joseph Wu.

Ai përsëriti gjithashtu se Tajvani do të dëshironte të ruante "status quo", domethënë, të mbetet një ishull i vetëqeverisur me proceset e veta demokratike, por pa e deklaruar veten si një vend i pavarur. Megjithatë, Kina pretendon se ishulli është pjesë e territorit të saj.

Ndërkohë Japonia dëshiron "anulimin e menjëhershëm" të stërvitjeve ushtarake të Kinës, tha kryeministri Fumio Kishida. Duke folur me gazetarët pas takimit me politikanen e lartë amerikane Nancy Pelosi për mëngjes të premten, Kishida tha se stërvitjet ushtarake ishin një "problem serioz që ndikon në sigurinë tonë kombëtare dhe sigurinë e qytetarëve tanë".

"I thashë Pelosit se ne kemi bërë thirrje për anulimin e menjëhershëm të stërvitjeve ushtarake," tha ai.

Ministria e Mbrojtjes e Japonisë tha të enjten se pesë raketa kineze që u hodhën atë ditë ranë në zonën ekskluzive ekonomike të vendit, megjithëse Kina thotë se ujërat në këtë zonë të veçantë në lindje të Tajvanit nuk janë përcaktuar.

Kryedemokratja amerikane ka këmbëngulur mëgjithatë se vizita e saj e diskutueshme në Taipei, përballë paralajmërimeve nga Pekini – nuk ishte e motivuar nga interesi vetjak. Nga  Japonia, ajo u zotua se SHBA nuk do ta linte Kinën të izolonte Tajvanin:

“Siç e shihni, kinezët bënë goditjet e tyre, ndoshta duke përdorur vizitën tonë si një justifikim. Ata mund të përpiqen të pengojnë Tajvanin të mos vizitojë apo të marrë pjesë në vende të tjera, por ata nuk do ta izolojnë Tajvanin duke na penguar të udhëtojmë atje. Miqësia jonë me Tajvanin është e fortë. Pra, kjo nuk ka të bëjë me mua – ka të bëjë me ta. Ka të bëjë me Tajvanin dhe jam krenar që kam punuar gjatë viteve për të shfaqur shqetësimet që kemi me Kinën kontinentale në lidhje me tregtinë dhe shkeljet e saj të marrëveshjes sonë tregtare”.

Edhe Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dënoi stërvitjet ushtarake të Kinës.

“Ushtria e Kinës thotë se do të zgjasë një sërë stërvitjesh ushtarake deri të hënën. Këto veprime provokuese nuk janë veçse një përshkallëzim i situatës”.

Të enjten, Kina lëshoi ​​raketa balistike në ujërat rreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit,.Kina e sheh Tajvanin e vetëqeverisur, i cili shtrihet 100 milje nga kontinenti, si një provincë të shkëputur që përfundimisht do të jetë nën kontrollin e saj.

tensionet tajvan-kine joseph wu

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave