LIVE UPDATES
Bota

Këshilla që i dha mbretëresha Elizabeth Jacinda Ardern për jetën si udhëheqëse dhe nënë

Ardern është një nga qindra lideret në Londër përpara funeralit të Mbretëreshës. Duke u shfaqur të dielën me programin Laura Kuenssberg, asaj iu shfaqën pamjet e takimit të saj të parë me Mbretëreshën, i cili u zhvillua kur ajo ishte shtatzënë.

18 Shtator 2022, 13:11 Nga d.a.
Këshilla që i dha mbretëresha Elizabeth Jacinda Ardern për
Jacinda Ardern

BRITANI- Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern ka ndarë këshillat që Mbretëresha i dha asaj për të qenë një lider dhe një nënë e re, duke thënë se monarku i ndjerë i tha asaj që "thjesht të vazhdojë me të". Në vitin 2018, Ardern u bë vetëm kreu i dytë i zgjedhur i qeverisë që lindi gjatë kohës që ishte në detyrë.

Duke folur për BBC, ajo përsëriti gjithashtu besimin se Zelanda e Re një ditë do të bëhej republikë. Ardern është një nga qindra lideret në Londër përpara funeralit të Mbretëreshës. Duke u shfaqur të dielën me programin Laura Kuenssberg, asaj iu shfaqën pamjet e takimit të saj të parë me Mbretëreshën, i cili u zhvillua kur ajo ishte shtatzënë.

“Një nga gjërat në mendjen time krahas të qenit kryeministre e re ishte të qenit kryeministre dhe nënë. Dhe kur mendon për liderët që kanë qenë në atë pozitë..., kishte kaq pak për të parë. Kështu që unë i thashë asaj: "Si ia dole?", dhe më kujtohet se ajo tha: "Epo, ti vazhdo me të". Dhe kjo ishte ndoshta këshilla më e mirë dhe më e vërtetë që mund të kisha."

Princi Andrew dhe Princi Eduard lindën të dy pasi mbretëresha mori fronin. E vetmja udhëheqëse tjetër e zgjedhur që lindi në detyrë ishte Benazir Bhutto, e cila shërbeu si kryeministre e Pakistanit nga 1988 në 1990 dhe 1993 deri në 1996.

Ardern, e cila më parë jetonte në Londër, tha se nuk ishte befasuar "fare" nga madhësia e përgjigjes së publikut ndaj vdekjes së Mbretëreshës.

Kam parë se si duket Londra çdo ditë dhe si ndihet çdo ditë, ngutje dhe nxitim. Dhe ta shohësh atë të qëndrojë në vend, por ta bësh këtë në mënyrë poetike, është një gjë shumë prekëse për të dëshmuar. Mbretëresha ishte këtu për njerëzit e saj dhe tani njerëzit e saj janë aty për të."-shtoi ajo.

Ajo shtoi se ishte befasuar nga diskutimi i përhapur i lajmit se shumë liderë botërorë do të dërgohen me autobus për në funeral në vend që të lejohen të marrin makinat e tyre.

Ardern u pyet gjithashtu në lidhje me komentet e fundit në të cilat ajo tha se mendonte se kishte "të ngjarë" që Zelanda e Re të bëhej republikë gjatë jetës së saj.

"Edhe vetë mbretëresha ka vëzhguar dhe pranuar evolucionin me kalimin e kohës në marrëdhëniet tona. Kështu që vëzhgimi im është se do të vazhdojë të ketë një evolucion në marrëdhënien tonë. Nuk besoj se do të jetë i shpejtë apo së shpejti, por gjatë gjithë jetës sime," tha ajo.

jacinda ardern vdes mbreteresha elizabeth ii benazir bhutto

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013