LIVE UPDATES
Bota

Ditën kur po varrosej Adem Demaçi, në Prishtinë u diskutua ndryshimi i kufijve, flasin protagonistët

Vera e vitit 2018 ishte koha kur konferencat për media të presidentit të atëhershëm i Kosovës, Hashim Thaçi ishin bërë gjëja më e zakonshme.

18 Shtator 2022, 12:23 Nga d.a.
Ditën kur po varrosej Adem Demaçi, në Prishtinë u diskutua
Vucic dhe Thaci

KOSOVË- Ndryshimi i kufijve përmes shkëmbimit të disa territoreve mes Kosovës dhe Serbisë tani është hedhur larg si temë nga tavolina e bisedimeve, aq sa protagonistët kanë vendosur të flasin më me zë për atë ide. Kjo ide që ishte shndërruar gati në një plan konkret, ishte diskutuar edhe në varrimin e veprimtarit Adem Demaçi, si një çështje pothuajse e kryer. Kjo temë bërë edhe çështje e përplasjeve të brendshme në Kosovë.

Gazeta Express

Vera e vitit 2018 ishte koha kur konferencat për media të presidentit të atëhershëm i Kosovës, Hashim Thaçi ishin bërë gjëja më e zakonshme. Në to, Thaçi promovonte idenë e ndryshimit të kufijve me Serbinë përmes ndryshimit të kufijve. Por ai s’e thoshte kaq qartë. Publikisht vendosi të shkonte vetëm deri aty, sa të kërkonte që Presheva, Medvegja dhe Bujanoci t’i bashkoheshin Kosovës.

Tani kur kjo ide ka vdekur, me gjasë përfundimisht, disa nga protagonistët kanë zgjedhur të flasin më tepër për prapaskenat. Se sa e rëndësishme ishte bërë ajo ide në verën e vitit 2018, tregoi së fundmi edhe ish-presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta. Ai, atëherë si shef i shtetit shqiptar kishte ardhur në Prishtinë për varrimin e veprimtarit politik, Adem Demaçi. Në ditën e varrimit të Demaçit, më 28 korrik, ishte njoftuar për këtë ide nga gazetari Baton Haxhiu.

Haxhiu tha se atë ditë e kishte “informuar saktësisht” Metën për korrigjimin e kufijve për shkak se, siç tha, kishte “sinqeritet miqësor me Ilirin për një kohë të gjatë”.

“Po pse ça i bëra unë sinqeritetit tënd?”, pyeti Meta. “Çfarë i ke bërë? E bëre rrëmujë”, ia ktheu Haxhiu.

“Unë kam bërë rrëmujë? Pse? Por e vërteta është kështu. T’i themi gjërat me etikë dhe me kujdes, për hir të së vërtetës, se ka edhe Zot lart, Baton. Të lutem. Për hir të së vërtetës, atë ditë, pasi kemi përcjellë të ndjerin Adem Demaçi, kemi qëndru në një ambient diku dhe kemi folë me njëri-tjetrin, edhe me personalitete tjera. Dhe Batoni me një anë më ka thënë se ekziston një ide. Është e kryeme bile më ke thënë”, tha Meta.

Haxhiu tha se ish-presidenti “po e thjeshtëson shumë”.

“Ne kemi qenë në një takim, i cili u hap, le të themi, kalimthi, dhe mund ta themi, ka qenë Z. Ramush Haradinaj, Z. Hashim Thaçi”.

Më pas ndërhyu Meta: “Ne kemi bërë bisedë më vete bashkë, me një koleg tonin të përbashkët veç e veç, nuk kemi bërë bisedë në grup për këtë. Dhe të dyve ju kam thënë: ju lutem, këtë çështjen e ndryshimit të kufijve nuk e besoj që e mbështet Amerika, që e mbështet Gjermania, nuk duhet të nxitohemi”.

Ish-presidenti Hashim Thaçi, kishte vazhduar me këtë ide. Konferencat e shpeshta për media ku thoshte se ajo ide “nuk nënkupton ndarje të Kosovës”. Edhe pse Thaçi nuk ishte kurrë shumë i drejtpërdrejtë në lidhje me këtë ide, retorika e tij u zbut disi pas kundërshtimit të ashpër nga kryeministri i atëhershëm, Ramush Haradinaj.

“Kjo nënkupton jo ndarje të Kosovës, jo shkëmbim territori, dhe jo autonomi për serbët, por korrigjim të kufirit dhe njohje e anëtarësim të Kosovës në të gjitha mekanizmat ndërkombëtarë. Synimi im nuk është ndryshim i kufijve është korrigjim i tyre. Kemi diku 400 kilometra kufi, që duhet të ndodhë si demarkim mes shtetit të Kosovës dhe Serbisë”, shprehej Thaçi në njërën nga këto konferencat.

Haradinaj në anën tjetër, theksonte se kjo do të sillte luftë të re.

“Luftërat kanë qenë tragjike në të kaluarën dhe realiteti i sotëm është krejt rezultat i atyre epilogëve të atyre luftërave. Ne duhet të konsolidojmë të arriturat tona, pra Shqipëria, Kosova e kudo që jemi shqiptar, por hapja e temës së kufijve është e papranuar për mua. Ajo është një retorikë politike. Beogradi bën një retorikë, Prishtina bën. Është një kundër retorikë, kundërpërgjigje. Në fund kufijtë ju e dini nuk lëvizin me fjalë”, thoshte Haradinaj në një rast.

adem demaçi aleksander vucic hashim thaci

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari