LIVE UPDATES
Art&Argëtim

John Legend për të drejtat e abortit: Qeveria nuk duhet të përfshihet

Legjenda, djali i të cilit vdiq kur Teigen ishte 20 javë shtatzënë, shtoi se ai ishte i tmerruar nga mendimi i përfshirjes së forcave të rendit “pas gjithë asaj traume, pas gjithë asaj dhimbjeje, pas gjithë atyre lotëve që kaluan”.

7 Gusht 2022, 08:50 Nga e.k
John Legend për të drejtat e abortit: Qeveria nuk duhet të
John Legend

SHBA- John Legend ka folur për të drejtat e abortit duke thënë se qeveria nuk duhet të përfshihet në këtë çështje “personale”. Në veçanti, muzikanti fitues i çmimeve tha se ishte “fyese” dhe “e keqe” që njerëzit që po kalonin një abort spontan, të rrezikonin hetimin mbi abortin.

Dy vjet më parë gruaja e tij, modelja Chrissy Teigen, humbi fëmijën e tyre pas 20 javësh.  Komentet e tij vijnë pasi miliona gra në SHBA përballen me humbjen e të drejtës së tyre kushtetuese për abort.

Të premten, Senati i Indianës përmes një votimi i hapi rrugën vendit për t’u bërë shteti i parë amerikan që shtrëngon ligjet e abortit që kur Roe v Ëade, vendimi që mbështeti të drejtën kushtetuese për abortin, u përmbys në qershor. Projektligji, i cili duhet të nënshkruhet nga guvernatori i shtetit, do të nënkuptonte një ndalim pothuajse total të abortit, me përjashtime për rastet e përdhunimit dhe incestit, megjithëse të kufizuara në 10 javë, për të parandaluar rrezikun serioz fizik për nënën, shkruan BBC.

Administrata Biden e ka etiketuar vendimin në Indiana “shkatërrues”.  Në një deklaratë të shtunën, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre tha: “Është një hap tjetër radikal nga ligjvënësit republikanë për të hequr të drejtat riprodhuese dhe lirinë e grave dhe për t’i vënë vendimet e kujdesit shëndetësor personal në duart e politikanëve dhe jo të grave dhe mjekëve të tyre.”

Shtetet e tjera gjithashtu pritet të shtrëngojnë kufizimet e tyre për abortin. Duke folur për podkastin e CNN The Axe Files, të organizuar nga David Axelrod, Legend tha se vendimet rreth shtatzënisë duhet të merren nga një nënë dhe mjeku i saj, së bashku me anëtarët e familjes nëse dëshiron.

Legjenda, djali i të cilit vdiq kur Teigen ishte 20 javë shtatzënë, shtoi se ai ishte i tmerruar nga mendimi i përfshirjes së forcave të rendit “pas gjithë asaj traume, pas gjithë asaj dhimbjeje, pas gjithë atyre lotëve që kaluan”.

“Të përfshihet qeveria në atë bisedë në çfarëdo mënyre është shumë fyese për mua”, tha ai.

“Është e keqe. Nuk duhet të jetë as një diskutim. Qeveria nuk duhet të përfshihet.”

Aborti ka qenë një çështje përçarëse në SHBA për shumë vite, me shumë republikanë që kërkojnë kufizime të rrepta apo edhe ndalime totale. Sidoqoftë, një sondazh i qershorit nga NPR/PBS NeësHour/Marist zbuloi se 56% e amerikanëve ishin kundër vendimit të Gjykatës së Lartë për të rrëzuar Roe v Wade, ndërsa 40% e mbështetën atë.

Në fillim të gushtit, shteti konservator i Kansasit votoi për të mbështetur të drejtën kushtetuese për abortin.

john legend

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve