LIVE UPDATES
Bota

HRW: Refugjatët romë po përballen me diskriminim në Moldavi

Që prej 24 shkurtit 2022, mbi 471,000 refugjatë kanë arritur nga Ukraina në Moldavi.

25 Maj 2022, 12:00 Nga DOSJA
HRW: Refugjatët romë po përballen me diskriminim në Moldavi

Autoritetet e Moldavisë me qëllim po strehojnë ndaras shumicën e refugjatëve romë nga refugjatët e tjerë që po ikin nga lufta në Ukrainë, tha Human Rights Watch.

Sipas kësaj organizate, kjo praktikë përbën trajtim të pabarabartë dhe diskriminues. Pas qëndrimeve të përhapura diskriminuese ndaj romëve, autoritetet qeveritare kanë lejuar dhe, në disa raste, kanë udhëzuar stafin dhe vullnetarët që t’u mohojnë refugjatëve romë të strehohen në objektet që udhëhiqen nga Qeveria.

“Autoritetet moldave kanë ofruar mbështetje kritike për njerëzit që ikin nga Ukraina, por kjo nuk e justifikon ndarjen e refugjatëve romë”, tha Anastasiia Kroup, hulumtuese në Human Rights Watch.

“Pavarësisht problemeve ekonomike dhe sociale me të cilat përballet Moldavia, Qeveria e ka përgjegjësinë që të sigurojë që refugjatët të mos diskriminohen në baza etnike”, shtoi ajo.

Që prej 24 shkurtit 2022, mbi 471,000 refugjatë kanë arritur nga Ukraina në Moldavi. Afër 87,700 refugjatë kanë qëndruar në Moldavi, që është një prej shteteve më të varfra në Evropë.

Nga 30 marsi deri më 5 prill, Human Rights Watch tha se ka vizituar dhe intervistuar shtatë anëtarë të policisë, patrullave kufitare dhe shërbimet sociale në pikëkalimet kufitare në Otaci dhe Palaca, si dhe dhjetë pjesëtarë të stafit dhe vullnetarë që punojnë në qendrat e pranimit. Po ashtu, kjo organizatë ka intervistuar refugjatët në tri qendra pranimi dhe aktivistë të të drejtave të romëve.

Organizata për të drejtat e njeriut tha se praktika e tillë është bazuar në një politikë për të ndarë refugjatët romë në qendra të caktuara të pritjes që drejtohen nga shteti dhe për t’iu mohuar atyre strehimin së bashku me refugjatët e tjerë në këto qendra.

Sipas Human Rights Watch, që nga mesi i marsit, pothuajse të gjithë refugjatët romë, strehimi i të cilëve është siguruar nga Qeveria, janë vendosur në një ndërtesë të braktisur universitare, në Fakultetin e Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Shkencave Politike dhe Administratës Publike. Shumica e refugjatëve nga kjo qendër u transferuan më pas në arenën sportive Manej, ndërkaq refugjatët që arritën më vonë thanë se kur kanë arritur në kufi dhe në stacione të trenit, u është thënë që të shkojnë direkt në këtë qendër për t’u strehuar.

Aktivistët dhe vullnetarët për të drejtat e romëve i thanë Human Rights Watch se kushtet në Manej ishin inferiore krahasuar me qendrat e tjera të refugjatëve. Qendra Evropiane për të Drejtat e Romëve tha se pushtetet e jetesës në Manej ishin “të papërshtatshme” dhe të “këqija”.

Ndërkaq, vullnetarët që kanë punuar për të gjetur strehim për refugjatët, thanë se që prej fillimit të krizës me refugjatë, disa udhëheqës të qendrave refuzuan që të pranonin romë. Një zyrtar qeveritar u tha vullnetarëve se përpara se të vendosnin refugjatët në qendra strehimi, do të duhet të konfirmojnë përkatësinë e tyre etnike, me qëllim të, siç është thënë, shmangies së problemeve. Vullnetarët pranojnë se kjo praktikë është formë e profilizimit racor.

Ndërkaq, vullnetarët dhe stafi në qendrën MoldExpo në kryeqytetin moldav, që është qendra më e madhe e pranimit të refugjatëve, thanë se autoritetet e qytetit kishin një politikë “të pashkruar”, duke ua ndaluar strehimin pothuajse të gjithë romëve në këtë shtet.

"Qeveria urdhëroi se ky nuk është vend për romët”, tha një punëtor në qendrën MoldExpo.

Marrë nga REL.

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave