LIVE UPDATES
Bota

Xi dhe Bachelet flasin për të drejtat e njeriut në Kinë

Xi i tha zyrtares së lartë të OKB-së se çdo shtet duhet të lejohet që të gjejë rrugën e vet bazuar në kushtet e veçanta dhe kritikoi shtetet e tjera për politizimin e çështjes së të drejtave të njeriut në vende të tjera

25 Maj 2022, 10:34 Nga DOSJA
Xi dhe Bachelet flasin për të drejtat e njeriut në Kinë
Xi Jinping

KINË-Presidenti i Kinës, Xi Jinping, ka biseduar më 25 maj me komisionaren e lartë për të Drejtat e Njeriut të Kombeve të Bashkuara, Michelle Bachelet, vizita e së cilës në Kinë ka nxitur kritika nga grupet e të drejtave të njeriut, ndërkaq Shtetet e Bashkuara e kanë quajtur gabim këtë vizitë.

Qëndrimi gjashtëditor i Bachelete në Kinë përfshin edhe vizitë në rajonin perëndimor të Ksinjiangut, ku sipas zyrës së saj, myslimanët ujgurë janë të ndaluar në mënyrë të kundërligjshme, po përballen me keqtrajtim dhe punë të detyrueshme.

Por, sipas raportimeve mediale lidhur me bisedën që u zhvillua përmes video-lidhjes ndërmjet Xi dhe Bachelete, nuk përmendet situata në Ksinjiang.

Xi i tha zyrtares së lartë të OKB-së se çdo shtet duhet të lejohet që të gjejë rrugën e vet bazuar në kushtet e veçanta dhe kritikoi shtetet e tjera për politizimin e çështjes së të drejtave të njeriut në vende të tjera.

“Përmes punës së palodhur afatgjatë, Kina ka hyrë me sukses në një rrugë të zhvillimit të të drejtave të njeriut që përputhet me trendin e kohës dhe i përshtatet kushteve të saj kombëtare”, tha Xi, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve CCTV.

“Sa i përket çështjes së të drejtave të njeriut, nuk ka një ‘utopi’ perfekte”, citohet të ketë thënë Xi.

“Ne nuk na duhen shtete të tjera që diktojnë të tjerët, lëre më politizimin e çështjes së të drejtave të njeriut dhe shndërrimit të saj në një mjet, duke praktikuar standarde të dyfishta dhe duke në çështjet e brendshme të shteteve të tjera, nën pretekstin e të drejtave të njeriut”, shtoi lideri kinez.

CCTV citoi Bachelet të ketë thënë se “i admiroj përpjekjet e Kinës dhe arritjet në zhdukjen e varfërisë, mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe arritjet në zhvillimin ekonomik dhe social”. Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price, tha të martën se Uashingtoni nuk pret që Kina ta lejojë Bachelet të ketë një qasje të pamanipuluar për situatën në Ksinjiang.

Bachelet nisi vizitën e saj në Gaungzhou në juglindje të Kinës, ku u takua me ministrin e Jashtëm kinez, Wang Yi. Gjatë qëndrimit në Kinë ajo pritet të vizitojë Kashgarin dhe Urumqin, dy qytete në rajonin Ksinjiang.

Kina ka ndaluar mbi një milion ujgurë, kazakë, kirgizë dhe pakica të tjera myslimane në disa qendra ndalimi në Ksinjiang, rajon që kufizohet me Kazakistanin, Kirgizinë dhe Taxhikistanit. Pekini akuzohet për shkelje të rënda të të drejtave të njeriut në këtë rajon, përfshirë edhe për krijimin e një sistemi që synon eliminimin e identiteteve kulturore të këtyre grupeve.

Marrë nga REL

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra