LIVE UPDATES
Bota

Gripi i zgjatur si Long Covid/ Çfarë treguan studimet

Kreu i hulumtimit, një epidemiolog klinik në Universitetin e Uashingtonit, Ziad Al-Ali, vendosi të merret me fenomenin e gripit të zgjatur, pas hulumtimit për Covid-19 të zgjatur.

2 Janar 2024, 22:00 Nga A.TH
Gripi i zgjatur si Long Covid/ Çfarë treguan studimet
Covid

SHBA-Sipas hulumtimit të publikuar në Lancet Infectious Diseases, gripi i gjatë fajësohet për simptomat e vazhdueshme që ndodhin në mushkëri.

Gripi duket se po ndjek hapat e Long Covid. Një studim i ri i kryer në Universitetin e Uashingtonit tregon se ky virus mbart gjithashtu një rrezik të konsiderueshëm të simptomave të vazhdueshme, duke prekur pacientët për një kohë të gjatë. Sipas hulumtimit të publikuar në Lancet Infectious Diseases, gripi i gjatë fajësohet për simptomat e vazhdueshme që ndodhin në mushkëri. Kreu i hulumtimit, një epidemiolog klinik në Universitetin e Uashingtonit, Ziad Al-Ali, vendosi të merret me fenomenin e gripit të zgjatur, pas hulumtimit për Covid-19 të zgjatur.

"Pesë vjet më parë, nuk do të më kishte shkuar në mendje të shqyrtoja mundësinë e një gripi të zgjatur. Por një nga mësimet më të rëndësishme që kemi mësuar nga kjo pandemi është se një virus që të gjithë ne fillimisht menduam se mund të shkaktonte vetëm sëmundje akute, përfundoi duke lënë miliona njerëz me simptoma të vazhdueshme Covid. Pyesim veten nëse kjo mund të ndodhë edhe me gripin”, tha ai.

Epidemiologu dhe kolegët e tij analizuan të dhënat mjekësore të 81.280 pacientëve amerikanë të shtruar në spital me Covid-19 dhe të dhënat e 10.985 të shtruarve me grip sezonal, duke i ndjekur për 18 muaj. Hulumtimi zbuloi se ndërsa pacientët me Covid-19 përballeshin me një rrezik më të madh të vdekjes ose ripranimit në spital, të dy infeksionet mbanin një rrezik të konsiderueshëm të sëmundjes së zgjatur dhe dëmtimit kronik. Ndërsa simptomat e lidhura me gripin e zgjatur kishin më shumë gjasa të fokusoheshin në mushkëri (gulçim ose kollë), të dy grupet përjetuan probleme kardiovaskulare, gastrointestinale dhe neurologjike, si dhe simptoma të lidhura me sistemet e tjera të organeve.

Shumë njerëz mendojnë se kanë kaluar Covid-19 ose gripin pasi dalin nga spitali. Kjo mund të jetë e vërtetë për disa njerëz. Por hulumtimi na tregon se të dy viruset mund të shkaktojnë sëmundje afatgjatë. Të mendosh për këto sëmundje si sëmundje akute është në të vërtetë vetëm maja e ajsbergut, pasi disa përfundojnë të jenë pacientë afatgjatë. Duhet të ndalojmë së nënvlerësuari infeksionet virale. Ato mund të jenë shkaktarë të sëmundjeve të rënda, kronike,” vijoi Al-Ali.

Megjithatë, hulumtimi nuk ka shqyrtuar njerëzit që marrin grip, por nuk janë shtruar në spital dhe nëse ata gjithashtu zhvillojnë probleme të vazhdueshme shëndetësore.

covid

Sondazh

Poll

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare