LIVE UPDATES
Bota

Presidentja e parë me ngjyrë në historinë 400-vjeçare të Harvardit, Claudine Gay jep dorëheqjen

Me zemër të rënduar, por me dashuri të thellë për Harvardin shkruaj për të ndarë se do të largohem si president”, shkroi Gay në një letër drejtuar komunitetit të Harvardit . 

2 Janar 2024, 21:13 Nga h.k
Presidentja e parë me ngjyrë në historinë 400-vjeçare
Claudine Gay

SHBA-Presidentja e Harvardit, Claudine Gay, njoftoi të martën se do të japë dorëheqjen mes një stuhie polemikash në universitet.

Me zemër të rënduar, por me dashuri të thellë për Harvardin shkruaj për të ndarë se do të largohem si president”, shkroi Gay në një letër drejtuar komunitetit të Harvardit . 

“Pas konsultimit me anëtarët e Korporatës, është bërë e qartë se është në interesin më të mirë të Harvardit që unë të jap dorëheqjen në mënyrë që komuniteti ynë të mund të lundrojë në këtë moment sfide të jashtëzakonshme me fokus institucionin dhe jo çdo individ.”

Gay nuk tha se kur planifikon të tërhiqet zyrtarisht, por ajo e përshkroi vendimin si “të vështirë përtej fjalës”.

“Midis gjithë kësaj, ka qenë shqetësuese të kem dyshime mbi angazhimet e mia për t’u përballur me urrejtjen dhe për të mbështetur ashpërsinë akademike – dy vlera themeltare që janë thelbësore për atë që jam – dhe e frikshme për t’iu nënshtruar sulmeve dhe kërcënimeve personale të nxitura nga racore animus”, ka shkruar Gay.
Ajo po jep dorëheqjen vetëm gjashtë muaj pas presidencës së saj. Ajo ishte presidenti i parë me ngjyrë në historinë gati 400-vjeçare të Harvardit dhe gruaja e dytë.

“Kur të kujtohet presidenca ime e shkurtër, shpresoj se do të shihet si një moment i rizgjimit të rëndësisë së përpjekjes për të gjetur njerëzimin tonë të përbashkët – dhe për të mos lejuar që inati dhe inati të minojnë procesin jetik të edukimit”, tha Gay.

Ajo u zhbë pjesërisht nga  përgjigjet e saj në një seancë dëgjimore në Kongres muajin e kaluar , si dhe nga një skandal i vazhdueshëm plagjiature.

Në seancën dëgjimore të Dhomës, Gay u kritikua për mungesën e përgjigjes së drejtpërdrejtë në lidhje me politikat dhe procedurat për të luftuar bullizmin dhe ngacmimin e studentëve hebrenj.

Alan M. Garber, i cili aktualisht shërben si zyrtar kryesor akademik në Harvard, do të marrë detyrën si president i përkohshëm derisa shkolla të gjejë një drejtues të ri, njoftoi Korporata e Harvardit në një letër të martën.

Korporata tha se kërkimi për një president të ri do të “fillojë në kohën e duhur”, por nuk specifikoi një afat kohor të saktë.

Gay tha në letrën e saj se do të kthehej në një pozicion fakulteti “dhe në bursën dhe mësimdhënien që janë gjaku i asaj që ne bëjmë”. 

claudine gay

Sondazh

Poll

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare