LIVE UPDATES
Bota

Eurodeputetët bëjnë thirrje për akses më të sigurt për abortin në BE: E drejtë themelore e njeriut

Sipas OJQ-së Medecins du Monde, një grua vdes çdo nëntë minuta nga një abort i paligjshëm.

19 Shtator 2023, 18:32 Nga f.i
Eurodeputetët bëjnë thirrje për akses më të sigurt
foto ilustruese

EUROPË- Parlamentarët e BE-së dhe ekspertët e shëndetit të grave po bëjnë thirrje për të garantuar të drejtën për abort të sigurt në të gjithë BE-në, duke theksuar se shëndeti seksual dhe riprodhues është një e drejtë themelore e njeriut, skruan euroaktiv. Ekspertët dhe eurodeputetët diskutuan mbi shëndetin riprodhues dhe seksual të grave dhe aksesin në abort në Bashkimin Evropian në Komitetin për të Drejtat e Grave dhe Barazinë Gjinore (FEMM).

"Shumë gra e bëjnë këtë ilegalisht në një mënyrë të rrezikshme," tha eurodeputeti polak Robert Biedron, president i komitetit FEMM, përpara Ditës Ndërkombëtare të Abortit të Sigurt që do të festohet më 28 shtator. 

Brenda BE-së, nuk ka legjislacion të përbashkët për të drejtën e abortit, çdo vend vendos politikën e vet për këtë temë. Në Spanjë dhe Francë, që nga 2 marsi 2022, është e mundur të kryhet një abort deri në 14 javë. Në Suedi, periudha është 18 javë, në Holandë 22 javë dhe në MB 24 javë. Në Maltë, aborti është totalisht i ndaluar dhe në Poloni, ka pothuajse një ndalim total.

Sipas OJQ-së Medecins du Monde, një grua vdes çdo nëntë minuta nga një abort i paligjshëm.

Qasja është e kufizuar në SHBA dhe Evropë

Në qershor 2022, Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara njoftoi se po rishikonte të drejtën kushtetuese për abort të mandatuar sipas Roe kundër Wade, duke i lënë në dorë secilit shtet të vendosë nëse do ta ruajë ose jo këtë të drejtë. Që atëherë, 13 shtete kanë shpallur ndalime totale të abortit, duke përfshirë Utah, Dakota e Jugut, Kentaki, Wisconsin, Alabama, Misuri, Luiziana, Arkansas dhe Oklahoma.

E drejta për abort është në rënie edhe në disa vende evropiane, paralajmëruan ekspertët e pranishëm në mbledhjen e Komisionit FEMM. 

Në vitin 2000, Hungaria kufizoi aksesin ndaj abortit duke vendosur një periudhë të detyrueshme pritjeje dhe reflektimi, që në disa raste mund të rezultojë në shtyrje përtej afatit ligjor – duke e bërë të pamundur abortin. Që nga viti i kaluar, grave që dëshirojnë të abortojnë u kërkohet të dëgjojnë rrahjet e zemrës së fetusit gjatë një skanimi me ultratinguj. 

Sllovakia prezantoi gjithashtu një periudhë të detyrueshme pritjeje në vitin 2009 dhe në vitin 2018, 20 projektligje kufizuese u prezantuan nga parlamentarët kundër abortit. Të gjithë u refuzuan, por me një shumicë shumë të vogël, u tha deputetëve Camille Gervais nga Qendra për të Drejtat Riprodhuese. 

Persekutimi në Poloni

Polonia ka një nga ligjet më kufizuese në Evropë në lidhje me abortin pas një vendimi të vitit 2020 nga Gjykata Kushtetuese polake që lejon aksesin në abort vetëm në rastet e përdhunimit, incestit ose kur jeta e nënës është në rrezik. Qeveria e Polonisë po synon njerëzit për aktivitete të dyshuara të lidhura me abortin, duke intensifikuar një klimë frike që rrit rreziqet për gratë dhe vajzat, tha Human Rights Watch (HRW) në një deklaratë për shtyp të botuar të enjten (14 shtator ). 

Që nga janari i vitit 2021, të paktën gjashtë gra dihet se kanë vdekur pasi mjekët nuk e ndërprenë shtatzëninë e tyre pavarësisht nga komplikimet që përbënin rrezik për shëndetin ose jetën e tyre, të cilat mbeten baza ligjore për abortin në Poloni, thuhet në njoftimin për shtyp të HRW. Kohët e fundit, Polonia ka shkuar edhe më tej në persekutimin e grave që dëshirojnë të abortojnë ose që e kanë bërë një të tillë. Sipas New York Times , shkencëtarët polakë kanë zhvilluar një test klinik që mund të tregojë nëse një grua ka pasur një abort apo jo. 

"Shëndeti dhe të drejtat seksuale dhe riprodhuese janë të drejta themelore të njeriut. Nuk është çështje ideologjie, është çështje shëndetësore. I bëj thirrje Këshillit dhe Komisionit Evropian që të miratojnë standarde evropiane që janë të njëjta për të gjithë,” u tha para parlamentit eurodeputeti kroat Predrag Fred Matic nga S&D.

aborti aborti ne be

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN