LIVE UPDATES
Bota

Eshtrat iu gjetën pak metra larg shtëpisë së gjyshit në Francë, 3-vjeçari Emile dyshohet se është sulmuar nga një ujk: Kafka ka shenja kafshimi

rokurori i çështjes, Jean-Luc Blanchon tha se kafshët e egra mund të kenë thyer kockat e Emile dhe gjithashtu mund të jenë përgjegjës për thyerjet dhe shenjat e kafshimit në kafkën e tij. 

19 Prill 2024, 07:34 Nga N.F
Eshtrat iu gjetën pak metra larg shtëpisë së gjyshit në
2-vjeçari Emile

FRANCË- Detaje të reja janë zbardhur në lidhje me hetimet për vdekjen e 2-vjeçarit në Francë eshtrat e të cilit u gjetën disa metra larg shtëpisë së gjyshit. Prokurori i çështjes, Jean-Luc Blanchon tha se kafshët e egra mund të kenë thyer kockat e Emile dhe gjithashtu mund të jenë përgjegjës për thyerjet dhe shenjat e kafshimit në kafkën e tij. 

Nga hetimet e mëparshme ka pasur raportime se fëmija ka shenja kafshimi, por nuk është përcaktuar se për cilën kafshë bëhet fjalë. Tani, siç raporton Daily Mail, Emili i vogël thuhet se ka vdekur pasi është sulmuar nga ujku. Teoria vjen pasi një fragment kocke u zbulua në fillim të këtij muaji pranë vendit ku u gjet kafka e Emilit të vogël, e cila kishte fraktura dhe një shenjë kafshimi.

“Kafka e tij tregon shenja kafshimi, ndoshta nga një kafshë. “Vetëm kockat nuk na lejojnë të përcaktojmë shkakun e vdekjes së djalit të vogël”, tha ai.

"Hetimet do të zgjasin për aq kohë sa të jetë e nevojshme," tha koloneli Pierre-Yves Bardy, komandant i xhandarmërisë në Alpes de Haute-Provence, gjatë një konference për shtyp. 

 
Ndërkohë, nëna e Emilit, Marie, ka folur për herë të parë që pas njoftimit të vdekjes së djalit të saj. Duke postuar në grupin “Pray for Emile” në Facebook, Marie shkroi: “Ne përpiqemi të lexojmë të gjitha mesazhet tuaja, qofshin komente, mesazhe private apo letra... Dhe ne jemi gjithmonë shumë të prekur nga qëndrimi juaj”.

Hetimi për shkakun e vdekjes së Emilit të vogël është larg përfundimit.

“Nuk jemi të sigurt se do të zbulojmë shkakun apo rrethanat e vdekjes”, paralajmëroi përfaqësuesja e xhandarmërisë Marie-Laure Pezan. Vetëm disa eshtra, mes tyre edhe kafka e fëmijës, u gjetën nga alpinistët, jo shumë larg fshatit.

"Në një zonë në natyrë, të pjerrët dhe jo gjithmonë lehtësisht të arritshme" tha Pezani, duke pranuar se ekzistonte një një mundësi shumë e vogël që studiuesit të kishin kaluar pranë trup, pa u parë, gjatë kontrolleve në verë.

"Kur keni një trup në dekompozim, keni prova në tokë që ju lejojnë të dini nëse trupi ka qenë në atë tokë për një periudhë kohore," shpjegoi zëdhënësja.

Antropologët do të përpiqen të identifikojnë nëse këto kocka ishin në atë vend ose nëse ato u transportuan nga një person, një kafshë apo edhe moti. Kur u zhduk më 8 korrik, Emili sapo kishte shkuar për pushime në vilën e gjyshërve të tij. Dy fqinjë konfirmojnë se e kanë parë në rrugën kryesore të fshatit, por dëshmitë e tyre janë kontradiktore.

Djali i vogël është parë rreth orës 17:15 me orën lokale. Prindërit e tij nuk ishin të pranishëm atë ditë. Hetimi pritet të jetë i gjatë përderisa është i “komplikuar”, siç i tha Jean-Luc Blanchon.

france emile hetime sulm ujk

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh