LIVE UPDATES
Bota

“Putin ka vënë dorën mbi butonin e kuq”! Cilët janë skenarët e mundshëm për lëshimin e bombës bërthamore

Dyshohet se ai mund të lëshojë një armë bërthamore duke përdorur detin i cili kufizohet me Rusinë, Ukrainën dhe Gjeorgjinë së bashku me vendet e NATO-s, Turqinë, Bullgarinë dhe Rumaninë si një poligon testimi.

19 Tetor 2022, 21:29 Nga e.k
“Putin ka vënë dorën mbi butonin e kuq”! Cilët
Vladimir Putin

RUSI- Ekspertët botërore kanë ngritur alarmin gjatë ditëve të fundit, pasi mendohet që Vladimir Putin të lëshojë bombën e parë bërthamore në Detin e Zi, në mënyrë që të tregojë forcën ndaj perëndimit. Sipas ekspertëve lëshimi i një bombe bërthamore në Detin e Zi do të ishte vrastare, pasi do të krijonte re të mëdha gazi, por do të shkaktonte dhe tsunami.

Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar Ben Wallace shkoi dje në Uashington DC për bisedime për krizën mes shqetësimeve se dora e Putin mund të jetë tashmë mbi butonin e kuq, për të lëshuar bombën bërthamore. Dyshohet se ai mund të lëshojë një armë bërthamore duke përdorur detin i cili kufizohet me Rusinë, Ukrainën dhe Gjeorgjinë së bashku me vendet e NATO-s, Turqinë, Bullgarinë dhe Rumaninë si një poligon testimi.

Putini kërcënon vazhdimisht se do të lëshojë bombat bërthamore për shkak të luftës katastrofike në Ukrainë. Por çfarë opsionesh do të kishte Putini në tryezë nëse vendos të ndezë fitilin bërthamor në Detin e Zi?  Putini ka të ngjarë të ketë tre zgjedhje realiste, një shpërthim mbi det, një shpërthim nën det, ose duke hedhur në erë një ishull të largët. Dhe në një paralajmërim i fortë, The Sun Online më parë zbuloi se një armë bërthamore në Detin e Zi mund të shkaktojë një re gazi toksik dhe madje edhe një cunami.

LËSHIM NGA NËNDETESJA

“Putin ka vënë dorën mbi butonin e kuq”! Cilët
Lëshimi i një bombe nga nëndetësja

Një opsion i Putinit mund të jetë lëshimi i një rakete bërthamore nga një prej nëndetëseve të tij të shumta. Kuptohet se nëndetëset e Flotës së Detit të Zi janë të gjitha të klasës Kilo, të cilat nuk mund të gjuajnë armë bërthamore. Putin megjithatë mund të sjellë një tjetër anije të fshehtë nga diku tjetër në ujërat e Rusisë për lëshimin e raketës.

Dhe nuk dihet nëse ka ndonjë nëndetëse të tillë të fshehtë aktualisht në Detin e Zi. Por në fillim të këtij viti një nën-raketë bërthamore, nëndetësja e klasit Borei-A, Knyaz Vladimir u pikturua me një “Z”, simboli i pushtimit të Putinit.

TA HEDHË NË ISHULLIN E GJARPIT

“Putin ka vënë dorën mbi butonin e kuq”! Cilët
Foto ilustruese

Është menduar se Putin mund të përpiqet të përdorë një ishull të largët në Detin e Zi si një terren për një shpërthim bërthamor. Dhe një pretendim i tillë është ngritur më parë ishte Ishulli i Gjarprit, një simbol i rezistencës për Ukrainën.

Ishulli është i vogël, por konsiderohet si vlera kryesore strategjike dhe simbolike.

DRON BËRTHAMOR

“Putin ka vënë dorën mbi butonin e kuq”! Cilët
Një nëndetëse e ushtrisë ruse

Putin ka një torpedo të ri bërthamor të quajtur Poseidon, i mbajtur nga nëndetësja Belgorod Dhe një opsion më pak realist dhe më drastik mund të ishte që Putini të përdorte një dron bërthamor.

Belgorod mendohet të jetë i aftë të mbajë deri në tetë torpedo bërthamore të dronit Poseidon. Silurat janë 79 këmbë të gjatë dhe mbajnë një kokë bërthamore dhe mund të qëllojnë drejt objektivave të armikut nën valë me shpejtësi rreth 70 nyje (80 mph).

SILURË ME AVION

“Putin ka vënë dorën mbi butonin e kuq”! Cilët
Një avion luftarak rus

Rusia gjithashtu mund të testojë një armë bërthamore duke gjuajtur një raketë bërthamore lundrimi nga një avion luftarak. Avioni do ta mbante armën nga baza e tij përpara se të gjuante raketën drejt Detit të Zi.

Raketat e lundrimit Kh-55SM, të cilat mund të jenë të armatosura me përmbajtje bërthamore mund të pajisen nga bombardues strategjikë si Tu-95 “Bears” dhe Tu-160 “Blackjacks”. Vlerësohet se rendimenti maksimal i armëve të tilla është 200 kiloton rreth 13 herë më i fuqishëm se bombat e hedhura në Hiroshima. Raketat e tjera bërthamore të lundrimit në arsenalin e Putinit përfshijnë hipersonikun Kh-47M2 “Dagger” i cili ka parë versione jo-bërthamore të përdorura në Ukrainë.

Por një ekspert kryesor ka paralajmëruar se shpërthimi i një bombe bërthamore në Detin e Zi mund të jetë një ide shumë e keqe. Profesor Viorel Badesku, një fizikant dhe inxhinier i Universitetit të Bukureshtit foli më parë për The Sun Online teksa shpalosi “me sytë e një shkencëtari” pasojat e mundshme.

Prof Badesku tha se ai nuk e sheh logjikën e zgjedhjes së Rusisë për detin si një fushë testimi dhe ishte shumë skeptik nëse Putini do të përdorte një strategji të tillë për një shfaqje të tillë force. Por ai foli me maturi për pasojat e mundshme nëse Putin do të vazhdonte me një plan të tillë, sipas tij presidenti rus po bëhet gjithnjë e më i nxituar.

“Së dyti, (gazi) i nxjerrë në atmosferë i cili është më i dendur se ajri “bie” me një shpejtësi më të ulët se uji dhe më në fund krijon një “re” ose “batanije” të gaztë në sipërfaqen e detit.” Prof Badesku shkroi në punimin e tij fillestar në 2006 me titull: “Efektet helmuese të ndikimeve të asteroideve ose shpërthimeve bërthamore në rajonet perëndimore të Detit të Zi”.

Ai krahason rreziqet e ndikimeve nga hapësira dhe ato bërthamore, të cilat kanë efekte të krahasueshme me sasinë e energjisë që transferohet në det. Ajo që e bën unik Detin e Zi është niveli i lartë i sulfurit të hidrogjenit (H2S) në ujë, duke qenë rezervuari më i madh natyror në botë i përbërjes kimike.

Gazi i cili mban erë si vezë të kalbura është toksik për njerëzit dhe kafshët kur thithet dhe në doza të larta mund të shkaktojë vdekjen. Njerëzit që vuajnë nga ekspozimi mund të ndjehen të paaftë për të marrë frymë  dhe në doza mjaft të larta kimikati mund të "kalbë" trurin e njerëzve.

Pra, duke pasur parasysh këtë, një bombë bërthamore që godet detin do të lëshonte këto kimikate në ajër dhe mund të hidhej në drejtim të rajoneve bregdetare. Kërcënimi tjetër nga një shpërthim shumë i madh bërthamor është dhe cunami, i cili mund të krijojë dallgë deri në 6.5 metra të larta në brigjet e Detit të Zi.

Moska ka vija të kuqe në doktrinën e saj se kur duhet të përdorë armët bërthamore por ato janë më të buta se ato në Perëndim. Rusia mendohet të ketë rreth 2000 armë bërthamore në arsenalin e saj në formën e raketave të vogla, silurëve dhe predhave të artilerisë.

Doktrina e luftës e Moskës besohet të jetë e hapur për përdorimin e armëve bërthamore në një konflikt konvencional si një taktikë frikësimi dhe përdorimi i një arme të tillë duhet të nënshkruhet personalisht nga Putin.

Marrë dhe përshtatur nga "The Sun"

rusi vladimir putin

Sondazh

Poll

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare