LIVE UPDATES
Bota

Donald Trump po rrit përsëri pasurinë e tij - sekretet e rezidencës Mar-a-Lago në Florida

Sot, më shumë se 14 muaj jashtë Shtëpisë së Bardhë, ish-presidenti amerikan është përsëri po aq i fuqishëm sa më parë, duke rikuperuar një pjesë të pasurisë së tij (me vlerën e tij aktuale neto prej 3 miliardë) dhe duke synuar të bëhet edhe më i pasur. Por numrat tregojnë gjithmonë të vërtetën.

12 Gusht 2022, 09:20 Nga k.m.
Donald Trump po rrit përsëri pasurinë e tij - sekretet e
Donald Trump

SHBA- Pak para se të bëhej kandidati republikan presidencial në SHBA në vitin 2014, biznesmeni - tashmë i famshëm - Donald Trump iu përgjigj në mënyrë satirike një prej shakave për flokët e tij: E dini ndryshimin midis një rakuni të lagur dhe flokëve të Donald Trump; rakuni nuk ka një pasuri prej 7 miliardë dollarësh!

Mirë, 75-vjeçari Trump mund të ketë ekzagjeruar pak- në fund të fundit, kjo ishte diçka që ai e bën gjithmonë me pasurinë e tij - edhe pse është mjaft i pasur. Pasuria e tij, sipas Indeksit të Miliarderëve të Forbes, ishte 4.1 miliardë dollarë në atë kohë. Presidenca e tij i bërë dëm të madh, pasi perandoria e tij e pluhurosur nga ari, konglomerati i tij - Organizata Trump është në qendër të një hetimi të mashtrimi.

Sot, më shumë se 14 muaj jashtë Shtëpisë së Bardhë, ish-presidenti amerikan është përsëri po aq i fuqishëm sa më parë, duke rikuperuar një pjesë të pasurisë së tij (me vlerën e tij aktuale neto prej 3 miliardë) dhe duke synuar të bëhet edhe më i pasur. Por numrat tregojnë gjithmonë të vërtetën.

Kur Trump shpalli kandidaturën e tij në 2015, pretendonte se kishte vlerë 8.7 miliardë dollarë pasuri.

“Unë jam shumë i pasur. Prona arrin 8.73 miliardë dollarë. Dhe këtë nuk e them për t'u dukur, por për të treguar se çfarë mënyrë të menduari i duhet vendit tonë,"- u tha Trump votuesve të tij në atë kohë

Një muaj më vonë, Trump njoftoi se “vlerat e investimeve në pasuri të paluajtshme në Nju Jork, San Francisko, Miami dhe vende të tjera ku ai zotëron prona janë rritur dhe se sot pasuria neto e Trump është mbi 10 miliardë dollarë (përsa i përket kapitalit). Forbes, megjithatë, nuk ishte dakord. Llogaritjet e Forbes e vendosin pasurinë e kandidatit të atëhershëm për president në vetëm 4.1 miliardë dollarë, më pak se gjysma e asaj që ai pretendonte. E njëjta gjë ndodhi me koston e fushatës së tij zgjedhore, të cilën Trump e vlerësoi në rreth 2 deri në 3 miliardë dollarë.

Gjatë pandemisë vetëm një nga bizneset e Trump nuk u prek. Përkundrazi, vazhdoi të rriste në mënyrë mbresëlënëse fitimet. Bëhet fjalë për klubin e famshëm Mar-a-Lago në Florida, SHBA. Ka një kompleks hotelesh dhe fushash golfi, ku takohen lojtarët më të famshëm të planetit, elita dhe në përgjithësi njerëzit më të fuqishëm të botës. Prandaj, klubi Mar-a-Lago rriti të ardhurat e tij në 24.2 milion dollarë në 2020 nga 21.4 milion dollarë në 2019.

Ndoshta jo rastësisht, kur u largua nga Shtëpia e Bardhë, Donald Trump udhëtoi për në Florida. Atje, ai qëndroi në Mar-a-Lago, ku mban një shtëpi - të preferuarën e tij. Sipas mediave, ish-presidenti donte të tërhiqte vëmendjen për këtë pronë të tij sepse ishte nga të paktat që nuk u prek nga pandemia. 

E njëjta shtëpi u bastis nga FBI-ja. Por kjo nuk e pengon të shtojë pasurinë.

Kur Trump kandidoi për president në vitin 2016, ai kishte një pasuri prej 4.5 miliardë dollarësh. Ky numër ra në 2.1 miliardë dollarë në vitin 2020. Megjithatë, në vitin 2021, vitin e parë të Trump jashtë Shtëpisë së Bardhë, ai pa pasurinë e tij të rritet sërish, në 2.4 miliardë dollarë, pavarësisht kushteve të vështira. Dhe sot është rritur edhe më shumë, në 3 miliardë dollarë.

Burimi aktual i pasurisë së tij, sipas analistëve të Forbes, nuk janë fushat e golfit, hotelet luksoze dhe objektet turistike.

Është kompania e mediave sociale që Trump e lançoi si një "rival që frymëzon frikë" për Twitter, Truth Social. Por kini kujdes. Kjo nuk ndodh për shkak të pranimit të shpejtë nga publiku i gjerë i rrjetit (i cili regjistron një rënie të shpejtë të shkarkimeve nga AppStore), por për shkak të disponimit të investitorëve ndaj kësaj kompanie.

Fitimi neto i Trump nga Truth Social arriti në 430 milionë dollarë vitin e kaluar, megjithëse ka probleme. Dy drejtues të lartë në Truth Social dhanë dorëheqjen muajin e kaluar. Kjo strategji e tij e guximshme, në fund të fundit, e bëri atë - deri tani - presidentin më të pasur në historinë e SHBA. Kur Trump mori detyrën, ai ishte shumë më i pasur se George Washington (707 milionë dollarë, ndërsa zotëronte plantacione në Mount Vernon, ku punonin skllevërit, si dhe në të gjithë Virxhinian Perëndimore në SHBA, dhe paga e tij ishte 2% e buxhetit të SHBA).

Kështu me të drejtë e titulloi librin e tij “Si të pasurohemi”, pasi është një art që e zotëron atë. Nga viti 1983 kur inauguroi Trump Tower deri në 1988, ai u bë miliarder, nga viti 1990 në 1995 humbi pothuajse gjithçka, nga viti 1996 në 2008 e rindërtoi pasurinë e tij duke e çuar sërish në një pasuri prej 3 miliardë lekë./ newmoney.gr

donald trump pasuria e donald trump

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh