LIVE UPDATES
Bota

Studimi: Rritja e popullaritetit të seksit anal ka sjellë probleme shëndetësore për gratë

Pasojat përfshijnë infeksionet seksualisht të transmetueshme (IST), dhimbjen dhe gjakderdhjen për shkak se ata kanë përjetuar trauma trupore gjatë angazhimit në praktikë, shkruajnë mjekët në një artikull në British Medical Journal.

12 Gusht 2022, 09:00 Nga d.a.
Studimi: Rritja e popullaritetit të seksit anal ka sjellë probleme
Foto ilustruese

BRITANI- Gratë në Mbretërinë e Bashkuar po vuajnë lëndime dhe probleme të tjera shëndetësore si rezultat i rritjes së popullaritetit të seksit anal mes çifteve heteroseksuale, kanë paralajmëruar dy kirurgë të NHS.

Sipas Guardian, Pasojat përfshijnë infeksionet seksualisht të transmetueshme (IST), dhimbjen dhe gjakderdhjen për shkak se ata kanë përjetuar trauma trupore gjatë angazhimit në praktikë, shkruajnë mjekët në një artikull në British Medical Journal.

Tabitha Gana dhe Lesley Hunt argumentuan gjithashtu se ngurrimi i mjekëve për të diskutuar rreziqet që lidhen me seksin anal po çonte në dëmtimin e grave nga praktika dhe duke zhgënjyer një brez grash që nuk janë të vetëdijshme për problemet e mundshme.

Në revistë, ata thanë se "marrëdhënia anale konsiderohet një sjellje seksuale e rrezikshme për shkak të lidhjes së saj me alkoolin, përdorimin e drogës dhe partnerët e shumtë seksualë". Megjithatë, femrat që bëjnë seks anal janë në rrezik më të madh se meshkujt. 

“Gratë janë në një rrezik më të lartë të mosmbajtjes sesa burrat për shkak të anatomisë së tyre të ndryshme dhe efekteve të hormoneve, shtatzënisë dhe lindjes së fëmijëve në dyshemenë e legenit. Gratë kanë më pak sfinkterë analë të fortë dhe presion më të ulët të kanalit anal se sa meshkujt, dhe për këtë arsye dëmtimi i shkaktuar nga penetrimi anal është më i rëndësishëm. Dhimbja dhe gjakderdhja që raportojnë gratë pas seksit anal është tregues i traumës dhe rreziqet mund të rriten nëse seksi anal detyrohet," thanë ata.

Hulumtimi Kombëtar i Sondazhit të Qëndrimeve Seksuale i ndërmarrë në Britani ka gjetur se përqindja e 16-24-vjeçarëve që kryejnë marrëdhënie anale heteroseksuale është rritur nga 12.5% ​​në 28.5% gjatë dekadave të fundit. Në mënyrë të ngjashme, në SHBA 30% deri në 45% e të dy gjinive e kanë përjetuar atë.

"Nuk konsiderohet më një sjellje ekstreme, por portretizohet gjithnjë e më shumë si një përvojë e çmuar dhe e këndshme," shkruan Hunt, një kirurg në Sheffield dhe Gana, një kirurg kolorektal praktikant në Yorkshire.

Megjithatë, shumë mjekë, veçanërisht mjekët e përgjithshëm dhe mjekët e spitaleve, hezitojnë të flasin me gratë për rreziqet e përfshira, pjesërisht sepse nuk duan të duken gjykuese ose homofobike, shtojnë ata.

Informacioni i pacientëve të NHS për rreziqet e seksit anal është i paplotë sepse përmend vetëm IST dhe nuk përmend "traumën anale, inkontinencën ose pasojat psikologjike të detyrimit të grave të reja që raportojnë në lidhje me këtë aktivitet".

britani tabitha gana lesley hunt

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët