LIVE UPDATES
Bota

Këshilla për një gjumë të mirë: 5 ushqime dhe pije që duhen shmangur para gjumit

Sipas revistës Fortune, disa ushqime madje mund të na ndihmojnë të flemë më shpejt, ndërsa të tjerat mund të na mbajnë zgjuar, duke ndërprerë ciklet e gjumit dhe duke ndikuar në cilësinë e gjumit.

12 Gusht 2022, 08:48 Nga d.a.
Këshilla për një gjumë të mirë: 5 ushqime dhe pije
foto ilustruese

SHBA- Përfitimet shëndetësore të gjumit të mirë janë të panumërta, pasi ndër të tjera mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, presionit të lartë të gjakut dhe depresionit. Një hap më afër gjumit “të mirë” mund të na sjellë ushqimin dhe pijet që konsumojmë në orët e pasdites dhe të mbrëmjes.

Sipas revistës Fortune, disa ushqime madje mund të na ndihmojnë të flemë më shpejt, ndërsa të tjerat mund të na mbajnë zgjuar, duke ndërprerë ciklet e gjumit dhe duke ndikuar në cilësinë e gjumit. Gjithashtu, zakonet e mira të të ngrënit janë më efektive kur kombinohen me zakone specifike, si shmangia e ekraneve para gjumit, ushtrimet fizike ose ekspozimi në diell gjatë ditës.

Në veçanti, disa orë para gjumit duhet të shmangim sa vijon:

Kafeina

“Mund të duhen gjashtë deri në tetë orë që trupi juaj të përpunojë dhe eliminojë kafeinën që e konsumoni shpejt”, tha për Fortune Kristine Dilley, një nutricioniste në Qendrën Mjekësore të Universitetit Shtetëror të Ohajos. Sigurisht, kjo mund të ndryshojë sipas moshës, pasi të moshuarve u duhet më shumë kohë për të përpunuar kafeinën.

Alkooli

Megjithëse pirja e alkoolit mund t'ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt, mund të përkeqësojë cilësinë e gjumit tuaj. “Gjysma e dytë e gjumit ka të ngjarë të jetë e shqetësuar dhe e mbushur me ëndrra të çuditshme , pasi pirja e alkoolit mund të na zgjojë më shpesh dhe të prishë ciklin më të thellë të gjumit”, thotë Dilley.

Ushqime të mëdha

Nëse hani vakte të mëdha dy ose tre orë para se të shkoni në shtrat, atëherë me siguri do të keni probleme të bini në gjumë. “Është më mirë të shpërndani kaloritë tuaja në mënyrë të barabartë gjatë gjithë ditës dhe më pas merrni kohën tuaj dhe shijoni darkën tuaj”, sugjeron Diley.

Ushqimet me shumë yndyrë

Ushqimet e yndyrshme ngadalësojnë procesin e tretjes, ndërsa mund të shkaktojnë “thimbje”, urth, si dhe ndjesi jo komode, e cila sigurisht prish cilësinë e gjumit.

Ushqime të nxehta

Ushqimet e nxehta mund të shkaktojnë urth dhe dispepsi dhe rekomandohet të konsumohen të paktën dy orë para gjumit.

gjumi

Sondazh

Poll

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!