LIVE UPDATES
Bota

Deklaroi se trupat britanikë kanë ndihmuar Ukrainën të lëshojë raketa ndaj Rusisë, Scholz kritikohet nga Britania e Madhe

Ai tha se shpërndarja e sistemeve të armëve Taurus do t'i afronte trupat gjermane shumë pranë vijës së parë të pushtimit rus të Ukrainës.

29 Shkurt 2024, 22:01 Nga S.B
Deklaroi se trupat britanikë kanë ndihmuar Ukrainën të
Olaf Scholz

GJERMANI- Gjermania është akuzuar për një shpërdorim flagrant të inteligjencës pasi kancelari Olaf Scholz pretendoi se trupat britanike po ndihmojnë Ukrainën të lëshojë raketa me rreze të gjatë veprimi ndaj forcave të Putinit. Scholz tha se ai nuk do të dorëzonte raketa me rreze të gjatë veprimi të prodhuara nga Gjermania pasi do të kërkonte që trupat gjermane të ndihmonin në terren, duke argumentuar se ndjekja e udhëheqjes së Mbretërisë së Bashkuar do ta bënte vendin e tij një "pjesëmarrës në luftë".

Ai tha se shpërndarja e sistemeve të armëve Taurus do t'i afronte trupat gjermane shumë pranë vijës së parë të pushtimit rus të Ukrainës.

“Ajo që po bëhet për kontrollin e objektivit dhe kontrollin shoqërues nga ana e britanikëve dhe francezëve nuk mund të bëhet në Gjermani. Të gjithë ata që janë marrë me këtë sistem e dinë këtë."

"Ushtarët gjermanë në asnjë moment dhe në asnjë vend nuk duhet të lidhen me objektivat që arrin sistemi Taurus".

Tobias Ellwood, ish-kryetari i komitetit të mbrojtjes së Commons, tha: Ky është një abuzim flagrant i inteligjencës i krijuar qëllimisht për të shkëputur vëmendjen nga ngurrimi i Gjermanisë për të armatosur Ukrainën me sistemin e saj të raketave me rreze të gjatë.

Britania dhe Franca kanë njoftuar prej kohësh se po dërgojnë raketa me rreze të gjatë veprimi Storm Shadow dhe Scalp në Ukrainë. Të martën, u zbulua se Mbretëria e Bashkuar kishte vendosur gjithashtu një numër të vogël trupash në Ukrainë në një kapacitet mbështetës, duke specifikuar vetëm se disa ishin të përfshirë në trajnime mjekësore.

Ndonëse dihet se Britania e Madhe i siguron Ukrainës informacione për objektivat ruse, aktualisht nuk dihet se në çfarë mase u jepet mbështetje trupave ukrainase në veprime të drejtpërdrejta ushtarake.

Komuniteti i inteligjencës ka sulmuar Scholz për komentet e tij. Justin Crump, shefi ekzekutiv i Sibylline, një konsulencë inteligjence, i tha gazetës: Mbështetja britanike për Ukrainën nuk është një lajm për Moskën duke pasur parasysh rrjedhjet e përsëritura, por kjo më parë ka qenë e mbuluar në paqartësi - vetë duke u bazuar në një mashtrim nga libri i lojës së Rusisë.

Norbert Rottgen, një deputet i lartë nga ish-partia qeverisëse e Angela Merkelit, CDU shtoi: Deklarata e kancelarit në lidhje me përfshirjen e supozuar të Francës dhe Britanisë në operimin e raketave të lundrimit me rreze të gjatë të përdorura në Ukrainë është krejtësisht e papërgjegjshme.

olaf scholz

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh