LIVE UPDATES
Bota

Brazili në festë, nisin Karnavalet në Rio de Janeiro

Paes lëshoi të enjten një dekret duke e bërë ceremoninë kryesore një ngjarje zyrtare vjetore, duke i detyruar pasardhësit e tij të marrin pjesë.

12 Shkurt 2024, 14:22 Nga S.B
Brazili në festë, nisin Karnavalet në Rio de Janeiro
foto ilustruese

BRAZIL- Në duartrokitje të forta, kryetari i bashkisë së Rio de Zhaneiros kurorëzoi mbretin Momo, duke shënuar fillimin e mbretërimit pesë-ditor të monarkut simbolik të karnavaleve mbi festën që filloi të premten.

“I shpall zyrtarisht të hapura Karnavalet 2024!” tha Mbreti Momo pasi kryebashkiaku Eduardo Paes i dhuroi atij një çelës gjigant, argjendi dhe ari.

Nga fotot dukeshin figurat e zakonshme të skenës së karnavaleve të Rios: animatorë të veshur si personazhe folklorike, xhaguarë dhe "bate-bola" kllounë me veshje identike që ecin në tufa. Festimet do të zgjasin deri më 14 shkurt. Paes lëshoi të enjten një dekret duke e bërë ceremoninë kryesore një ngjarje zyrtare vjetore, duke i detyruar pasardhësit e tij të marrin pjesë. Në vitin 2017, ish-kryebashkiaku Marcelo Crivella theu traditën dhe nuk e dorëzoi çelësin. Momo, i luajtur këtë vit nga Caio Cesar Dutra, akuzohet se “kryesoi festimet e karnavaleve, mori pjesë në parada dhe garat e kostumeve dhe promovoi gëzimin e festuesve”, tha bashkia në gazetën e saj zyrtare të premten.

Brazili në festë, nisin Karnavalet në Rio de Janeiro
foto nga karnavalet

Ministri i Turizmit të Brazilit, Celso Sabino, gjithashtu i pranishëm në ceremoni, tha se 49 milionë njerëz në të gjithë Brazilin do të marrin pjesë në festime, 6.5 përqind më shumë se vitin e kaluar. Përafërsisht 200,000 të huaj janë vendosur të zbarkojnë në vend dhe shumë prej tyre të veshur me shkëlqim, do të bashkohen me festat në rrugë që pushtojnë dhe dominojnë hapësirat publike në të gjithë Rio, Sao Paulo dhe qytete të tjera.

Brazili në festë, nisin Karnavalet në Rio de Janeiro
foto nga karnavalet

brazil karnavalet

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve