LIVE UPDATES
Bota

1,100 njerëz humbin jetën nga përmbytjet e shirave katastrofike në Pakistan

Shirat katastrofike në Pakistan kanë shkaktuar përmbytje, ku deri më tani kanë vrarë më shumë se 1,100 njerëz dhe kanë zhvendosur miliona njerëz në vende të ndryshme. 

31 Gusht 2022, 18:38 Nga s.s
1,100 njerëz humbin jetën nga përmbytjet e shirave katastrofike
Imazhet satelitore tregojnë tokën bujqësore të përmbytur

PAKISTAN- Imazhet e reja satelitore tregojnë shkallën e shkatërrimit të shkaktuar nga përmbytjet dhe shirat katastrofike në Pakistan. Fotot nga Planet Labs dhe Maxar, tregojnë zona të gjelbra, fshatra dhe ndërtesa përpara se shirat musonorë dhe përmbytjet të fillonin të goditnin vendin në qershor. Ato paraqesin përmbytje të rënda në të gjithë vendin nga provinca Sindh në jug deri në lumin Kabul në veri.

Përmbytjet të cilësuara nga kryeministri Shebaz Sharif si më të këqijat në historinë e Pakistanit, deri më tani kanë vrarë më shumë se 1,100 njerëz dhe kanë zhvendosur miliona njerëz në vende të ndryshme. Sharif tha se riparimi i infrastrukturës së dëmtuar të përhapur në të gjithë vendin do të kushtonte të paktën 10 miliardë dollar. Më shumë se 33 milionë njerëz janë prekur nga përmbytjet, raporton The Guardian.

Rreth gjysmë milioni prej të zhvendosurve jetojnë në kampe të organizuara. Shirat që filluan në qershor kanë shkatërruar më shumë se një milion shtëpi. Autoritetet dhe organizatat bamirëse po përpiqen të përshpejtojnë shpërndarjen e ndihmave për të prekurit, një detyrë sfiduese në zonat e ndërprera për shkak se shumë rrugë dhe ura janë dëmtuar në mënyrë kritike.

1,100 njerëz humbin jetën nga përmbytjet e shirave katastrofike
Një imazh satelitor nga afër nga para dhe pas përmbytjeve në Gudpur, Pakistan

Sharif tha se përmbytjet shkatërruan keq të korrat dhe qeveria e tij po shqyrtonte importin e grurit për të shmangur çdo mungesë ushqimi, por rrebeshe të tilla intensive nuk janë parë për tre dekada. Zyrtarët pakistanezë dhe të tjerë kanë fajësuar ndryshimin e klimës, i cili po rrit intensitetin e motit ekstrem në mbarë botën. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres tha se përmbytjet e Pakistanit ishin një sinjal për botën për të rritur veprimet kundër ndryshimit të klimës.

"Le të ndalojmë së ecuri në gjumë, nuk duhet ta çojmë vendin tonë drejt shkatërrimit nga ndryshimet klimatike. Sot, është Pakistani. Nesër, mund të jetë vendi juaj", tha ai në një video-mesazh për një ceremoni në Islamabad që nisi apelin për financim. 

Fatkeqësia vjen në një kohë të vështirë për Pakistanin, ku ekonomia është në rënie. Duke apeluar për ndihmë ndërkombëtare, qeveria ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme. OKB-ja nisi një thirrje zyrtare prej 160 milion dollarë të martën për të financuar ndihmën emergjente. “Pakistani është i mbushur me vuajtje. Populli pakistanez po përballet me një muson mbi steroidet, një ndikimi i pamëshirshëm i niveleve epokale të shiut dhe përmbytjeve”, tha Guterres.

pakistan permbytje shi

Sondazh

Poll

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!