LIVE UPDATES
Aktualitet

Balerinë, këngëtare, piktore!U shua në moshën 46-vjeçare,kush ishte Hueyda El Saied?

23 Nëntor 2021, 09:02 Nga DOSJA
Balerinë, këngëtare, piktore!U shua në moshën

TIRANË– Artisja e cila i provoi të gjitha! Hueyda El Saied mbylli sytë ditën e sotme si pasojë e një sëmundje të rëndë nga e cila vuante prej kohësh. Hueyda El Saied ishte një piktore e njohur me përvojë në art, televizion, gazetari dhe drejtësi. Piktore, shkrimtare, prezantuese televiziv, balerinë profesioniste, juriste e të drejtave të njeriut. Artistja lindi në Tiranë, dhe ishte një përzierje e gjakut sudanez dhe shqiptar. Ajo ishte një poliglote që zotëronte në mënyrë të përkryer katër gjuhë si: anglisht, frëngjisht, italisht dhe shqip.

Hueyda El Saied njihej  për talentin e saj në kombinimin e një trupi unik hiper-realist të përzierjes së trupit dhe pemëve ose zemrat e mëdha 3D dhe duke dhënë mesazhe gjithmonë sociale. Ajo filloi të pikturonte në vitet 1990, puna e saj ra në sy të agjentëve dhe adhuruesve të pikturës, por në momentin Hueyda kishte ambicie të tjera si: Ajo u diplomua në liceun artistik “Jordan Misja” dhe u diplomua për drejtësi në “Universitetin e Tiranës”.

Saied kurorëzoi dashurinë me partnerin francez Thierry një vit më parë, në një martesë të vogël, minimaliste me personat më të afërt të saj për shkak të Covid-19. Po ashtu, Thierry ka birwsuar djalin e artistes shqiptare, Gabrielin.

Ekspozita personale:

Hoteli “Një dhe i vetëm Royal Mirage” në Dubai – 2016

“Cercle Munster” në Luksemburg – 2014, 2016

Hoteli “Sofitel Europe” në Luksemburg – 2014, 2016

“AEA’s Paris – St Pierre’s Church of Montmartre” në Paris, Francë ” – 2015

“Luxexpo” në Kirchberg, Luksemburg – 2015, 2016

“Atelier Motus” dhe “Trinitaire’s Church” në Metz, Francë – 2015

Hueyda njihet më së shumti për pikturat në të cilat përzien materiale të ndryshme të frymëzuara nga kozmosi dhe galaktika. Ajo është dhe gjithashtu e njohur për pikturat e saj unike dhe shprehëse figurative duke përzier trupa dhe pemë. Revista e artit në Nju Jork “Hoc Tok” e quajti atë “Njeriu – Piktorja e Pemëve”.

Ajo ka qenë prezantuese e lajmeve në “Radio Televizionin Ora Neës” dhe ka drejtuar edhe emisione të ndryshme televizive në televizione të ndryshme, si:

“Një këngë për ty” (Shoë Talents TV) – Televizioni Top Channel

“7 shënimet e mia” dhe “Kioska” ( tok emisionet e përditshme ) – Radio Televizioni Ora Neës

“Në Restorant” (reality shoë) – Televizioni Arbëria

“Festivali Kombëtar i Këngës” (konkursi më i vjetër dhe më prestigjioz i këngës në Shqipëri) – TVSH (Televizioni Publik Shqiptar);

Prezantoi dhe prodhoi “Venus” (Taksemi i përditshëm) – Televizioni Arbëria .

Në vitin 1994 u largua nga Shqipëria dhe u vendos në Francë, ku vazhdoi karrierën e saj në kërcim duke marrë pjesë si balerin dhe koreograf në kanalet televizive France 2, TF1 dhe M6.

Ditët e fundit ajo i kaloi në Luksemburg ku piktori çdo ditë. Pikturat e saj gjenden në koleksione private: Paris, Stokholm, Nju Jork, Luanda, Cyrih, Luksemburg, Tiranë, Dubai…

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore showbiz hueyda el saied ndahet nga jeta hueyda el saued hueyda el saied ndahet nga jeta hueyda el saued

Sondazh

Poll

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…