LIVE UPDATES
Aktualitet

Korreshi: Datë për Kuvend të përbashkët, të mos humbim as Berishën e as Bashën

23 Nëntor 2021, 14:29 Nga DOSJA
Korreshi: Datë për Kuvend të përbashkët, të mos

TIRANË– Deputeti i Partisë Demokratike Saimir Korreshi është shprehur se partia ku ai bën pjesë nuk e ka luksin të humbasë as liderin historik Sali Berisha dhe as kryetarin Lulzim Basha. Në një intervistë në “News24”, Korreshi tha se rruga e duhur do të ishte që të mbahej vetëm një Kuvend i vetëm i PD dhe nga ajo të dilte fitues më i miri. Ai shtoi më tej se nuk mundet që PD të shkojë në procese gjyqësore. Sipas deputetit duhet vetëm një Kuvend, të gjendet një dakordësi e të mblidhen për të arritur një datë tjetër dhe e gjithë PD të jetë në një Kuvend. 

INTERVISTA:

Saimir Korreshi: Unë kam punuar ngushtësisht me kryetarët e grup-seksionit. Ata kanë investuar shumë për PD, për të marrë votat që kanë thyer rekord historik për votat e marra në Lushnje. Nuk besoj që kryetarët e grupit të seksionit, të jetë shprehur në këtë forme. Nuk besoj që ka një ekip të zotit Basha të ketë zbritur në Lushnje, pa qenë unë në dijeni. Miqtë e mi deputetë kolegë, asnjëherë nuk kanë folur se do të ketë një bashkëqeverisje me Ramën, absolutisht jo. Nuk do të ketë. Unë do të jem i pari, e jam i bindur që nuk do të ketë bashkëqeverisje me zotin Ramën. I bie që ato që kemi thënë këto 8 vite të zhbëhen. Deklarata e bërë nga zoti Noka, nuk e di kush e ka bërë apo thënë, por është e pavërtetë. Sepse unë i mbroj kryetarët e grupeve të seksionit. Unë rri me ta, i besoj atyre. Disa kanë plotësuar formularët për Kuvendin e zotit Berisha. E mira është se unë me zotin Noka kam një marrëdhënie të mirë me të, e këtë pyetje të ma shtronte mua. Unë e kam pasur bindje që nuk do të jem kurrë në një emision ku do të kem përballë demokratë të tjerë e të kemi mendime të kundërta. Për këto gjëra kemi mbledhjet e brendshme.

Ju jeni të ndarë?

Saimir Koreshi: Unë mendoj që jemi të ndarë në mendim. Një pjesë mendon ndryshe nga kryetari, por në fund jemi bashkërisht ndaj kësaj qeverie.

Berisha thotë se ka mbledhur 5 mijë firma të grumbulluara. E gjitha kjo duket një luftë mes Bashës dhe Berishës?

Saimir Korreshi: PD nuk e ka luksin të humbë asnjërin. Kjo është një lojë shahu që ka devijuar në një luftë nervash. Në Lushnjë e kemi lënë në gjykim të lirë dhe kemi harmoni në këtë qytet prej kësaj. Por ideja tjetër është që nuk mund të ketë bashkim, unitet, në rast se çdo takim, emision, do të shajmë njëri-tjetrin. Unë gjej vendin t’i bëj thirrje që këto data të përthitheshin në 1 e të kemi një finale. Janë vetëm këta lidera dhe asnjëri prej nesh, pavarësisht se kë mbështesim, janë ata që do të çlironin mosmarrëveshjen e ndodhur. Çdo njeri që ka luftuar dhe ka garuar me siglën e PD, nuk është i marrë peng, asnjë. Lufta jonë kryesore, pavarësisht problematikave që kemi është ndaj Edi Ramës. Nuk do të jemi kurrë në bashkëqeverisje me të! Do e kundërshtoj me forcë. Ndaj them që të gjithë demokratët të ulin tonin në këtë moment që jemi. Besoj do të ketë dakordësi mes njëri-tjetrit për të ulur tonet. Kjo i shërben jetëgjatësisë të kësaj qeverisje.

Saimir Korreshi: Ne kemi pasur dhe një proces, ku gati 20% kanë votuar kundër zotit Basha. Në zgjedhje kryetarët nuk është se kanë gjithmonë vota absolute. Në këtë prizëm të gjithë e mendojnë në një farë mënyre apo një tjetër. Ata të viteve ’90 mendojnë që PD e rikthen në pushtet Sali Berisha. Një pjesë tjetër mendon që Berisha e tonifikon të majtën. Mendoj që do të ketë dhe ata që kanë plotësuar formularin të vijnë më datë 18, por edhe më datë 11. Duhet të presim se do të ketë datë surprizë. Kam bindjen e brendshme që do të ketë diçka. Kam bindjen që do të ketë zhvillime, sepse ka shumë demokratë që kjo situatë i ka kthyer në një luftë. Unë mendoj që të gjitha forumet kanë forcën të gjejnë datën finale. Do të shikoj që po u agravua situata, të ketë dy data të ndryshme, palët nuk do të tërhiqen. Ndërsa një Kuvend do të jetë zgjidhja më e mirë dhe të votohet më i miri më pas. Të gjithë demokratët kanë qenë në ballë të parë dhe kanë vuajtur mbi kurriz shumë probleme.

Ju thatë që PD nuk ka luksin të humbë as Bashën e as Berishën?

Saimir Korreshi: Ka elementë të rinj të jashtëzakonshëm që duhet të promovohen, por të dyja pjesët kanë mbështetje në bazë. Ndaj mendimi ndryshe për të dy liderat do të çante në mes PD.

Po nëse zhvillohen dy Kuvende?

Saimir Korreshi: Nuk do e konsideroja të carë, por do e konsideroja që kemi marrë një goditje brenda vetes dhe ditës kur do të çohemi nga kjo, do të jemi larg marrjes së mandatit. Secila nga palët besoj nuk do të njohë. Nuk mundet PD të shkojë në procese gjyqësore. Do të isha me një PD të vetme, me një Kuvend, të gjendet një dakordësi e të mblidhen për të arritur një datë tjetër dhe e gjithë PD të jetë në një Kuvend. Aty të jetë debati. Realisht është mbrojtur institucioni, sepse kërkesat duhej depozituar.

Ç’po ndodh në PD?

Ish-kryeministri Sali Berisha kërkon të mbledhë Kuvendin Kombëtar të Partisë Demokratike më 11 dhjetor. Ai pretendon se ka dorëzuar mbi 5 mijë formularë me firmë të demokratëve, shumë më tepër se 1 e katërta që i nevojitet për të thirrur Kuvendin, por Basha nuk e njeh këtë procedurë. Edhe pse është ftuar nga vetë Berisha e Kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, të cilit i janë besuar formularët, Basha nuk është paraqitur për të bërë verifikime. Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazmnet Bardhi është shprehur publikisht se firmat dorëzohet në sekretariatin e partisë, verifikohen aty e më pas nëse janë korrekte thirret Kuvendi. Sipas Bardhit nuk ka Kuvend më 11 dhjetor pasi është tejkaluar çdo limit kohor dhe në selinë blu s’ka shkuar asnjë kërkesë zyrtare. Basha ka thirru Kuvend më 18 dhjetor. 

(F.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike lulzim basha saimir korreshi sali berisha lulzim basha saimir korreshi sali berisha

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN