LIVE UPDATES
Bota

Biden kryeministrit izraelit: SHBA ka alternative të tjera nëse diplomacia me Iranin dështon

27 Gusht 2021, 19:23 Nga DOSJA
Biden kryeministrit izraelit: SHBA ka alternative të tjera nëse

Presidenti amerikan Joe Biden i tha kryeministrit izraelit Naftali Bennett të premten në Shtëpisë së Bardhë se ai kishte vendosur “diplomacinë në krye” në përpjekjen për të frenuar programin bërthamor të Iranit, por ai shtoi se nëse negociatat dështojnë, do të ishte i gatshëm t’u kthehej alternativave të tjera të cilat nuk i specifikoi.

Pas shtyrjes së takimit me një ditë për shkak të një sulmi të përgjakshëm vetëvrasës në Kabul, dy udhëheqësit zhvilluan takimin e tyre të parë duke kërkuar një qasje ndryshe në marrëdhëniet SHBA-Izrael si dhe që të ngushtojnë dallimet mbi trajtimin e çështjeve që lidhen me programin bërthamor të Iranit.

Tensionet i komplikuan marrëdhëniet mes paraardhësit të zotit Bennett, Benjamin Netanyahu, me lidhje të afërta me ish-Presidentit Donald Trump dhe administratës së fundit demokrate të udhëhequr nga Barack Obama, periudhë gjatë së cilës zoti Biden ishte nënpresident.

Por takimi, i pari që kur dy udhëheqësit morën zyrtarisht detyrat e tyre këtë vit, u eklipsua nga sulmi i së enjtes jashtë aeroportit të Kabulit, duke e përballur zotin Biden me krizën më të rëndë në presidendencën e tij ende në fillimet e saj.

Misioni atje është i rrezikshëm dhe tashmë po shoqërohet me humbje të konsiderueshme të personelit amerikan, por është një mision i denjë“, u tha Presidenti Biden gazetarëve pas bisedimeve të tij kokë më kokë me Bennett.

Në komentet e shkurtra para se gazetarët të dilnin nga Zyra Ovale, dy udhëheqësit trajtuan çështjen e Iranin, një nga më të kritiket mes administratës Biden dhe Izraelit. Ata u ndalën kryesisht tek mosmarrëveshjet mes tyre.

Presidenti Biden tha se ai dhe zoti Bennett diskutuan “kërcënimin që vjen nga Irani dhe angazhimin për t’u siguruar që Teherani të mos prodhojë kurrë një armë bërthamore”.

Ne po e vendosim diplomacinë në radhë të parë dhe do të shohim se ku do të na çojë. Por nëse diplomacia dështon, ne jemi të gatshëm t’u drejtohemi altenativave të tjera“, shtoi zoti Biden, pa ofruar detaje.

Zoti Bennett, një politikan i së djathtës ekstreme që largoi nga posti i kryeministrit pas 12 vitesh zotin Netanyahut, pritej të nxiste zotin Biden që ta ashpërsojë qasjen e tij ndaj Iranit e të tërhiqet nga negociatat që synojnë ringjalljen e një marrëveshjeje bërthamore ndërkombëtare me Teheranin, të cilin ish-Presidenti Trump e braktisi.

Negociatat SHBA-Iran kanë ngecur ndërsa Uashingtoni pret lëvizjen e ardhshme të presidentit të ri të Iranit, një udhëheqës i linjës së ashpër.

Mbeta i kënaqur që dëgjova fjalët tuaja të qarta se Irani kurrë nuk do të jetë në gjendje të ketë një armë bërthamore“, i tha zoti Bennett zotit Biden. “Ju theksuat se do të provoni rrugën diplomatike, por ka mundësi të tjera nëse kjo nuk funksionon” shtoi ai duke mos dhënë gjithashtu detaje rreth mundësive të tjera./VOA

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota biden naftali bennet biden naftali bennet

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra